Bir erkeğin en iyi arkadaşı annesidir... Norman Bates - Psycho (1960)

Kaidan

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

KonukYazar

04 Nisan 2010

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Hideo Nakata
Senaryo: Satoko Okudera, Enchô San’yûtei
Imdb Puanı: 6.3/10
Yapım: 2007, Japonya Süre: 115 Dakika
Oyuncular: Kumiko Asô, Takaaki Enoki, Reona Hirota, Teisui Ichiryûsai, Mao Inoue, Tae Kimura

Hideo Nakata tarafından 2007’de çekilen Kaidan, izlememiş olmama rağmen bugün birçok sitede 1964’te Masaki Kobayashi‘nin çekmiş olduğu Kwaidan‘la karıştırılmakta. Sanıyorum diyeceğim çünkü Kwaidan bildiğim kadarıyla dört farklı öyküden oluşurken, Kaidan tek bir öyküden yola çıkıyor ve Kwaidan’daki dört öyküden herhangi biri de değil. Bu iki film arasındaki ortak nokta hikayelerin intikam arayan ruhlarla ilgili olması.

Kaidan’da öykümüz şöyle gelişir; tefecilik yapan Soetsu zamanı gelince parasını tahsil etmek için alacaklı olduğu Shinzaemon’a gider ancak Shinzaemon parayı vermek şöyle dursun istemeye nasıl cüret edersin gibi beylik sözleriyle Soetsu’ya gününü gösterir. Laflarını anlamamazlıktan gelip alttan alarak kurtulacağını sanan Soetsu, Shinzaemon tarafından hakkın rahmetine kavuşturulur ancak Soetsu ölmeden önce beddua etmekten geri kalmaz. Lanet üzerine olsun deyip bence içinden de epey saydıran temiz yüzlü tefecinin ahı tutar ve Shinzeamon’un vj Bülent kılıklı oğlu Soetsu’nun yaşlı ve güzel kızına aşık olur. Aslında bu öyle çok zor bir olay da değildir, çünkü babasının ters tavrına ve katı yüreğine karşın oğlu tam bir aşk ve sevgi adamıdır. Kendisine bir kez nezaketen bile gülen kadınlara kolaylıkla aşık olup ötekine tekmeyi basabilmektedir. İşte yine birgün yanında sığıntı olarak çalıştığı Soetsu’nun kızına, bir başka kıza çiçek verirken yakalanır ve lanet çarkları dönmeye başlar. Soetsu’nun kızı ise çirkefliği elinden bir an olsun bırakmamaya and içmiştir.

“Ulan benim paramla adam mı oldun da, çiçeği koparıp millete dağıtıyorsun”, diye yeri göğü inletir. Shinzaemon’un oğlu ise küstahtır, hiç oralı olmaz ve kavga başlar, hem haksız hem de güçlüdür ve kızı susturmak için şiddetin tek çare olduğunu anlar. Bir tokatla yere serilen kız kaşının feci şekilde yarılması sonucunda bir ayı geçmeden canavara dönüşerek acılar içinde ölür, esas oğlan ise çiçekçi güzeli kızla fingirdemektedir ama Soetsu’nun kızından ömrü billah kurtulamayacaktır..

Gerçi bu filmi daha farklı cümlelerle anlatmayı tasarlamış olsam da ve hatta öykü çok tanıdık dahi olsa da film için söylenebilecek tek şey gerçekten başarılı olduğudur. Özellikle ruhların intikam almak için belirdikleri sahnelerde görülen kabuslar birer fotoğraf karesi tadındadır ve Nakata tarzına yakışır şekilde korkutucudur. Kurtuluş imkansız, kurban çaresiz ve belki de ağır bedel ödemektedir. İzleyicisi ise filmin son sahnesine kadar eğer Nakata’nın tarzını seviyorsa aradığını bulacaktır.

Korkusitesi için yazan Nazan Elverişli / Keshy

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.