Uzayda çığlığınızı kimse duyamaz... Alien (1979)

Junk: Shiryô-gari (Everybody Fights)

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

28 Nisan 2009

1 Adet Yorum

1

Yönetmen : Atsushi Muroga
Senaryo : Atsushi Muroga
Yapım:2000, Japonya, 83 dakika
Oyuncular: Shimamura Kaori, Ebara Osam, Asano Nobuyuki, Tate Gouta, Miwa

Japonlar kendilerine has korku jargonuna sahiptirler fakat bazen batıdan hazır formüller de kullanabiliyorlar. Bu film gibi… Film 70- 80’li yılların zombi korku filmlerine benzetilerek yapılmış gibi duruyor. Oyunculuklar çok kötü. Gore sahneler, makyajlar ve müzik retro havası taşıyor. Hatta anlatım tarzı bile bir İtalyan korku filmi izliyormuş havası uyandırıyor. Yine dönemin havasına uyacak şekilde, önce bir suç filmi gibi başlayan öykü yarısından sonra kanlı sahnelere gark oluyor.

Amerikalı’lar, attıkları bombayla Japonya’nın ebesini öptükleri yetmezmiş gibi, bir de bilimsel araştırmalarla daha da zarar vermeye çalışıyorlar. Filmde bir Amerikan üssü, cesetler üzerinde bazı araştırmalar yapmaktadır. DNX adında bir formül geliştirerek ölüleri tekrar diriltme derdine düşmüşlerdir, her nedense. Bu DNX sıvısı aynı Re-animatör’deki seruma benzer şekilde parlak yeşil renktedir. Fakat sıvı enjekte edilen cesetler hayata dönmek yerine zombi olurlar ve laboratuar ekibinin tadına bakarlar.

Bu arada biri kız 4 genç, bir kuyumcu dükkanını soyarlar. Bir yakuzayla görüşerek çalıntı malları paraya dönüştürmek için plan yaparlar. Yakuza terkedilmiş bir fabrika alanını değiş-tokuş yeri olarak seçer. Meğer bu bina, cesetler üzerinde gizli araştırmalar yapılan laboratuarın olduğu bina değil miymiş?

Yan tarafta deneyin fiyaskoyla sonuçlanması nedeniyle pisliklerini temizleme derdine düşen Amerikan ordusu, zamanında bu formül üzerinde araştırma yapmış bir Japon doktordan yardım ister. Doktor binayı havaya uçurmanın tek çözümleri olduğunu belirtir. Fakat bilgisayar devrelerinde sorun çıktığından, bizzat bina içinden imha mekanizmasını aktive etmeye karar verir.

Bir yandan zombiler, bir yandan kendilerine inanmayan yakuza ve adamları, bir yandan binayı yok etme derdindeki yetkililer derken dört genç hayatlarını kurtarmak için savaşmak zorunda kalacaktır.

Film kesinlikle sıkıcı değil. Hatta Japon oyuncular yokmuş gibi davranırsanız, videoda korku filmi (msl. bir Romero filmi) izliyormuşsunuz gibi oluyor. Gore sahneler, sevenlerin yüzünü güldürecek yeterlilikte. Bilgisayar efektinin olmaması da benim için iyi tabii… Filmde Romero’nun filmleri dışında Evil Dead ve hatta Blade Runner‘dan bazı tatlar bulmak mümkün.

İlginç bir not; bu film aslında Tayland’da bir kumsalda çekilecekmiş. Fakat o sırada Leonardo di Caprio’nun “The Beach” filmi çekildiğinden mecburen Japonya’ya dönülmüş ve senaryo değiştirilmiş. Yönetmen di Caprio hakkında pek olumlu şeyler düşünmüyormuş…

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.