Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Joshua

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

16 Haziran 2009

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: George Ratliff
Senaryo: George Ratliff, David Gilbert
Yapım: 2007, ABDSüre: 106 Dakika
Oyuncular: Sam Rockwell, Jacob Kogan, Vera Farmiga, Celia Weston

Sitede, sakınılması gereken canavar çocuklar listesine eklense hiç de sırıtmayacak bir karakter Joshua. Kendisi, 9 yaşında olmasına rağmen bir üstad gibi piyano çalan ileri zekalı bir velet. Oğullarıyla gurur duyan kusursuz görünen bir ailesi ve entellektüel yönünü Joshua ile paylaşan, sanatçı ruhlu sempatik bir gey dayısı bile var. Dışarıdan mükemmel görünen bu hayat, beklendiği üzere özel bir durum karşısında hafiften çatırdamaya başlıyor; aileye yeni bir bebek katılıyor. Ailenin tüm dikkatini üzerinde toplayan Joshua, ilgi odağı olmaktan çıkıyor ve tahtını bu yeni gelen sümsüğe bırakma sınırına geliyor. Ama aile de çok dikkatsiz. Zavallı Joshua’nın okul müsameresinde vereceği küçük resitale bile gereken ilgilerini kaybediyorlar. E, şimdi bu çocuğun suçu ne?

Ev içindeki konumunu ne pahasına olursa olsun korumaya karar veren Joshua, zekasını şeytani yollara sürüyor. Ailesi de eline gereken materyali vermekte gecikmiyor (onları da suçlamayalım, bir şeytan yavrusuna ebeveynlik ettiklerini nereden bilecekler). Anne Abby’nin eski uyuşturucu müptelalığı, Joshua’nın doğumundan sonra girdiği “post-partum depresyon” hikayesi, onu Joshua’nın kolaylıkla manüpile edebileceği bir oyuncağa dönüştürüveriyor.

Eski tatsız hatıraları en baştan yaşamaya başlayan zavallı baba Brad, oğluna karşı güvenini yitirmemekte kararlı davranıyor. Ama kusursuz hayatları gitgide batağa saplanıyor. Abby’nin gittikçe aklını yitirmesi ve çocuğuna bakamayacak seviyeye gelmesi nedeniyle, baba tüm ev sorumluluğunu üstleniyor. İşini kaybediyor, ser sefil oluyor. Joshua’ya göz kulak olması için çağırdığı neo-evangelist annesi, bu küçük ve sevimli torununu Mısır müzesine götürdüğünde Joshua ölümün kendisiyle fazla ilgilenmeye başlıyor!

Canavar çocuk klişesi üzerine kurulsa da iyi oyunculuk ve iyi yönetimle benzerlerinden sıyrılan bu filmin, neredeyse tamamı bir apartman dairesinin klostrofobik mekanında geçiyor. Filmin başında bir cennet yuvası izlenimi veren evin hızla bir cehenneme dönüşmesi takdire şayan. Aslında bizzat bir eylemde bulunmaktan çok, insanların hassas duygularını onları yönlendirmek için kullanan Joshua rolündeki Jacob Kogan dikkat çekici bir başarı sergiliyor. Çünkü çok zeki bir çocuk rolü oynamıyor, sadece bir çocuğu canlandırıyor! Bir kötülük yaptığında, kimsenin görmediği bir anda kameraya bir kaşını kaldırarak şeytani şeytani sırıtmıyor yani. İnandırıcı rolü nedeniyle film de gerçekçilik kazanıyor. Yani böyle çocuklara her yerde rastlayabiliriz, ne kadar korkunç… Hele, suratındaki “Bir şey mi oldu? Benim haberim yok.” ifadesiyle aniden ekranda belirmiyor mu…

Kariyerine yine bir korku filmiyle başlayan aktör Sam Rockwell, derbeder olmuş baba rolünde oldukça iyi iş çıkarıyor. Çünkü bu rol kolaylıkla abartıya kaçabilir ve gerçekçilikten uzaklaşabilirdi; aktör ince sınırları iyi biliyor. Bu rolüyle bazı fantastik film festivallerinde ödül almasına şaşmamalı.

Filmin müziklerinin de atmosfere uyacak şekilde harika olduğunu belirterek bu kaliteli gerilim filmini tavsiye ediyorum. Çocuk sevginizi bir daha gözden geçirmenize neden olabilir.

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

YORUM YAZ