Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Jason’s Massacre – Jason’ın Katliamı

Korku Genel

Korku Koleksiyon

YasinKarakaya

17 Ekim 2008

2 Adet Yorum

2

Teen-Slasher türünün efsane filmlerinden Halloween (1978) kültürüne yakın, az buçuk Psycho (1960) yu andıran (klasik baskıcı anne durumları) bir başyapıt olan ve ünlü kamp filmlerinin en önemlisi kuşkusuz “13. Cuma” serileridir. Burada Jason Voorhees isimli bir seri katil (İlk filmde annesi olduğunu unutmayın), Crystal Lake kampına gelen yaz tatili düşkünü gençlerin korkulu rüyasıdır. Onları ilginç bahçe aletleri ve her tür delici-kesici aletlerle feci şekillerde öldürmektedir. Bu film, ucuz slasher filmlerinin seksenlerdeki patlamasına ciddi şekilde sebep olmuştur. Hatta “yaz kampı korku filmleri” diye bir tür bile oluşmuştur. Bir sürü koca göğüslü Amerikan kızın deşildiği film, bu yönden de bir ilk olmuştu.

İşte bu dioramada da 13.Cuma serisinin 2.bölümünden bir sahne canlandırılmıştır. Crystal Lake kampındaki bir kulübeye tatile gelen gençler, kafasına bir torba geçirip kampı terörize eden Jason’ın kurbanı durumundalar. 1:24 (gerçek boyutunun 24 kez ufaltılmışı) ölçeğindeki diorama ilginizi çekecek detaylar sunuyor. Dioramada, 1:24 ölçeğinde bir kamp evinin yanı sıra bir adet Franklin Mint yapımı Ford marka kamyonet, paslı ve çürümeye terkedilmiş başka bir kamyonet, 2 adet katledilmeyi bekleyen kadın figürü (biri ağaca bağlanmış diğeri yerde sürüklenmiş şekilde), orman ortamını oluşturmak adına bir ağaç, çimenler ve çeşitli otlar ile elinde baltasıyla katliam yapmaya hazırlanan Jason figürü bulunuyor. Resimlerin üzerlerine tıklayarak dioramanın ayrıntılarına ulaşabilirsiniz..

Diorama by Yasin Karakaya and Yılmaz Topçuoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.