İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Jason Voorhees

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

26 Mayıs 2008

6 Adet Yorum

6

JasonGerçek İsmi: Jason Voorhees
Doğum Tarihi: 13 Haziran 1946 Cuma
Doğum Yeri: Wessex County, Mass
Milliyeti: Kafkas
Boy: 190 cm
Kilo: Yaklaşık 115kg

ANA KUZUSU

Zavallı çocuk. Ne kadar da güzel yüzüyordu. Fakat durun bir dakika, sanayi tipi dayanıklılıkta yüzme kollukları yapılmaması aptalların suçu, öyle değil mi? Evet, zavallı minik Jason Voorhees, 1957’nin yazında Camp Crystal Lake’de boğuldu. Ancak, dostum, annesi bu durumu pek kaldıramadı, yanılıyor muyum? Birkaç yıl sonra bir sürü kampçıyı öldürmesini kastediyorum elbette. Sessizce oğlunun yasını tutamaz mıydı yani? Aslında hayır, çünkü o zaman canilerin kralı Jason Voorhees, 10’dan daha fazla eğlenceli film için geri gelemezdi, haksız mıyım?

Jason

Jason ne tam olarak bir insan ne de canavar. Onun ne olduğunu ancak Tanrı bilir. Yandı, vuruldu, boğuldu, bıçaklandı, tekmelendi, yumruklandı ve gömüldü. Fakat, bir psikopatı yenemezsiniz. Bir ölüyü kaç kere diriltilmek mümkün olabilir ki? Sean Cunningham’ın 1980 yılında çektiği, büyük ilgi gören 13. Cuma, Cadılar Bayramı gibi popüler cani filmlerinin yaratılmasıyla iyice körüklenen, 80’li yıllardaki cani filmleri patlamasının kapısını araladı. Ancak, kimse bu serilerin 20 yıldan fazla bir süre devam edeceğini ve piyasaya çıkan, (garip bir şekilde, bana pek de son gibi görülmeyen, Jason Cehenneme Git: Son Cuma filmini takip eden) Jason X ve bir gövde gösterisi olan Freddy Jason’a Karşı filmleri de dahil olmak üzere 10 bölüm yaratılabileceğini tahmin edemezdi.

Elm Sokağında Kabus filminin dağıtım hakkını da elinde bulunduran Newline, ya her yanından kabalık akan bu filmleri hala beyazperdeye taşıdıkları için akıllarını kaçırmış olmalılar ya da o kadar zekiler ki o filmin hayranlarını unutmayıp, aynı hedef kitleye oynuyorlar. İtiraf etmeliyim ki ben 13. Cuma serisinin tüm filmlerine sahibim; belki hastalıklı bir meraktan veya belki de Jason filmlerinin gerçekten kült birer klasik olmasından.

Jason

Jason’la ilgili garip bir gerçek var, hayatı boyunca tahrip gücü yüksek silahlarla saldırılar yaptı ve yaklaşık 20 yıl boyunca, artık bir simge haline gelen o hokey maskesini taktı. Gene de, bu adam tüm hayatı boyunca büyük ihtimalle asla hokey oynamadı. Kara mizahvari bir durum olsa da, bir kere bile o buz hokeyi topunu, buzların üzerinde kaydırmadı. Maskenin altında nasıl göründüğünün anlaşılmasını giderek zorlaştıracak şekilde, her filmde Jason’ın yüzü değiştiriliyor sanki. Bu adam yıllar içinde, toplam olarak yaklaşık 107 insanı öldürdü, bu (9 ölümden sorumlu olan) annesini çok gururlandırıyor olmalı. Kim, bir insan neden bu şeytani yaratığı diriltmek istesin ki?

Yıllardır ortaya atılan en ilginç fikir, (Jason Cehenneme Git : Son Cuma filminin sonunda, Freddy’nin eldiveninin, Jason ’ın hokey maskesini aldığı sahnede zekice ima edildiği gibi) Jason’ın bir gün gerçek Freddy Krueger ile yeni bir Freddy Jason’a Karşı filminde karşılaşıp karşılaşmayacağı. Bu iki karakteri, sinema büyüsüyle aynı perdeye ilk kez taşımak elbette ki uzun bir süreç olmuştur. Fakat büyük ihtimalle buna değdi.

Jason

Jason tartışmasız olarak, tüm zamanların en ünlü beyazperde psikopatı. Çok kez atıfta bulunuldu, cinayetleri akıl almayacak kadar farklıydı. Bu adam, bir şey…, bir canavar… YA DA HER NEYSE, sonsuza kadar buralarda olacak. Yaşananlara bakılırsa; bu adam asla HUZUR İÇİNDE YATMAYACAK.

Yazan: Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.