Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

İşkencenin Tarihi

Korku Kitap

MuratÖzkan

17 Ekim 2008

1 Adet Yorum

1

İşkencenin Tarihi (A History of Torture)
Yazar: George Ryley Scott
Çeviren: Hamide Koyukan
Yayıncı: Dost Kitabevi Etiket Fiyatı: 18,52 YTL + KDV

“Her nerede ve ne zaman zulüm ya da eziyet ortalığı kasıp kavursa, göründüğünden çok daha ürkütücü olması muhtemeldir. Bunun nedeni de bu ruhsuz kitle anlayışının doğasındaki potansiyel zulüm değildir, asıl dehşet verici olanı, işkencenin yer almadığı bir devlette çok daha iğrenç ve incelikli bir şekilde ortaya çıkan zulümdür.”

George Ryley Scott’un kitabın önsözündeki harikulâde cümleleri, okuyanı kitaba müthiş bir şekilde bağlıyor. Kitapta, bireyin ve toplumun varoluş sürecinde yaşadıkları ve özellikle de bunların ne şekilde yaşandıklarına olabildiğince objektif bir açıdan bakılmış ve olan, olduğu şekilde ortaya konmuş. Gerek devletin gerekse toplumun farklı gördüğüne baktığı şekil ve buna karşı aldığı önlemleri bir bir göz önüne sererek “kültürümüz”ün hangi seviyede olduğunu dosdoğru anlatıyor.

“Kandırmaca ve yüzeysellik, yirminci yüzyıl uygarlığının ortaya çıkardığı en göze çarpan nitelikleridir. Günümüz insan-hayvanı, düşkünlük ve avuntulara elverişli bir ortamda, seçkin ve gösterişli bir çevrede çalışır ve eğlenir. Devlet kontrolünün hızla yayılması ve bireyin özgürlüğüyle eş zamanlı gerçekleşmesi de gelişmiş bir toplumsal örgütlenmenin var olduğunu gösterir.

Ortak sonuç, insan doğasının yüzeyinde yalnızca bir ciladır ve özünde hemen hemen hiç değişmemiştir. Görünüşte yüzeysel değişiklikler de, yapıları gereği, çevreye göre değişiklik gösterir ve geçicidirler; ahlaki, etik ve toplumsal tepkiler söz konusu olduğunda kararlı ve sürekli olmaktan çok değişebilir ve parçalı bir yapıya sahiptirler. Birey ve Devlet tarafından sergilenen daha kapsamlı bir insancıllık, kendi içinde övgüye değer bir davranış biçimi olmakla birlikte yanıltıcıdır. Bu yanıltıcılık durumu da, çağdaş yaşamın büyüyen ve insanın doğayla uyumunu giderek daha çok bozan yapay özelliğine bağlıdır.”

Kitaptan alıntıladığım bölümden ziyade daha bir çok bölüm fevkalâde öğretici özellikler taşıyor; ancak elimden geldiğince midemizin kaldırabileceği ve beyinlerde rahatlıkla yansıma bulabilecek bir bölümü, Engizisyon’u almaya karar verdim. Tercihi çok zor yaptım, zira kitabın önemini anlayınca alıntı yapacak bölümden ziyade, alıntı yapılması gereken bir çok bölümle karşılaştım. Alıntının kapsamının fazlalığı ve alıntılayamadığım yerlerden dolayı herkesten özür dilerim ve kitabın yazarı George Ryley Scott’a da teşekkür ederim.

Tabi çevirmene de laf söylemek gerekli. Sayın Hamide Koyukan’la Kabalcı Yayınları’nca sunulan “Sümer Mitolojisi” isimli kitapta da karşılaşmıştım. Kitabın akıcılığı ve öğreticiliğini yorumumda ayrıntısıyla belirttiğimi bir kez daha görüyor ve böylesi güzel insanların çevirilerini okuduğum için kendimi kutluyorum. Sayın Hamide Koyukan’ın başkaca hangi kitapları çevirdiğini bilmiyorum, ama elimizde görünen iki kitabın da sanki bizim dilimizde konuşan insanlar tarafından yazıldığı şeklinde gördüğümü düşünürsek Hamide Koyukan’ı gelecekte sıkı bir takibe almanın gerekliliğini de görüyorum. Kendisine ayrıca teşekkür ederim.

Okuyucudan istirhamım, burada yapılan anlatılanlara salt “işkence teknikleri” değil “insanlığın bıraktığı kültür mirası” olarak bakması olacaktır. Şüphesiz, anlamak bu haliyle çok daha nadide olacaktır.

Kaynak: www.anlamak.com Yazan:Bünyamin Ergün

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.