Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

Inferno

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

MelisaAydın

15 Nisan 2009

13 Adet Yorum

13

Yönetmen : Dario Argento
Senaryo : Dario Argento
Yapım:1980, İtalya, 107 Dakika
Oyuncular: Leigh McCloskey, Irene Miracle, Eleonora Giorgi, Daria Nicolodi

Dario Argento’nun okült zeminli kült serisi Cadı üçlemesi yada “3 anne efsanesi” nin bu bölümü seriyi dengede tutan, triolojiyi en iyi yansıtan bölümüdür, ancak çoğunluk böyle düşünmez-saygı duymak gerekir. İlk bölüm olan “Suspria” nın popülarite ölçüsü göze alındığında o filmin gölgesinde kalmış olan bölümün ilk dikkat çeken yanı, yönetmenin Suspria’daki özenli kırmızı renk çalışmasının bu kez mavi tonların çarpıcı kullanımı ile süslenmiş olması. Argento’nun filmlerinin en belirgin özelliklerinin başında, kullanılan renk ve müziğin uyumlandırılması gelir ki, müzikler sadece film ile değil aynı zamanda renklerle de uyum içindedir. İnferno’da Goblin yerine Keith Emerson ile çalışmış olan Argento, tıpkı Suspria’nın yoğun ve parlak kırmızısındaki Goblin uyumu gibi bu kez İnferno’nun gece mavisi parlaklığına yakışan tınıları Emerson ile keşfetmemizi sağlamıştır. Dikkat edilirse her 3 bölümde farklı şehirlerde geçer. Müzikal anlamda Goblin Almanya’daki gothic bale okuluna ne kadar çok yakıştı ise, Emerson ‘ da Newyork’un gece mavisine o denli yakışmıştır.

Mater Tenebrarum (Karanlıklar Annesi) İnferno’nun başcadısıdır. (Suspria’nın ana cadısı İniltiler Annesi ve son halka olan La Terza Madre’ninki ise Gözyaşları annesi idi hatırlarsanız). Bu genç ve en güzel cadı, film içinde zaman zaman tüm alımıyla başrol karakterine görünecek ve onun aklını karıştıracaktır.

Newyork’da yaşayan genç kadın, şair Rose, eski eşyalar satan bir dükkandan Latince bir kitap satın alır.Kitap mimar Varelli tarafından kaleme alınmıştır ve Üç anneler efsanesini anlatır . Rose kitabı okudukça, oturduğu evin cadılar tarafından özel olarak yaptırıldığını anlar ve Roma’da yaşayan müzik öğrencisi kardeşi Marc’a mektup yazıp kendisine yardımcı olması için Newyork’a çağırır. Marc bu andan itibaren yukarda bahsettiğim genç kızı görmeye başlar (kucağında bir kedi ile birlikte). Daha sonraki sahnelerde insana saldıran kediler dikkate alınırsa kucağında kedi ile görünen güzel cadının pek de tekin olmadığı anlaşılacaktır. Kızkardeşinin mektubu üzerine Newyork’a gelen Marc ürkütücü olayların peşine düşer. Suspria’da filmin açılış sahnelerinde okuldan kaçan kız tarafından ana karaktere verilen ipucu, İnferno’da kızkardeşinin şüpheli ölümünü araştırmaya başlayan Marc’a kızkardeşi tarafından farklı şekilde bırakılacaktır. Görüldüğü üzere her iki bölümde de Argento izleyiciyi tıpkı ana karakter gibi filmin başlarında küçük bir ipucu ile baş başa bırakır, film boyunca peşinden sürükler ve kilidi açacak anahtarı kendi elinde tutar. Filmin unutulmaz sahneleri vardır ki bunların en unutulmazı odadaki su altı sahnesidir. Zaten başlı başına uyumsuzluğun uyumu olan odanın zemini altındaki su unsuru, içinde yüzen cesetlerle birlikte perdeden dışarı taşıp izleyeni boğacak kadar ürkütücü bir görselliğe dönüşür. Doğaüstü korku türünden olan İnferno’nun bu sahnesinde , yönetmenin giallolarında ve giallo türüne en çok yakıştırdığımız düğümü çözmeye yada yardımcı olmaya yarayacak hedef olan objeye ulaşamamanın yada binbir zorlukla ulaşılabilmenin gerginliği anahtar objesi üzerinden işlenir. Bazen keşke İnferno serinin ilk bölümü olsa idi diyorum. Suspria ile arasındaki tuhaf rekabetin gizemini çözebilmemiz için bu filmin gölgesiz izlenmesi gerekiyor. Hala Suspria yı izlemediyseniz ilk önce İnferno’yu izleyin.

Birbirinden ürkütücü, renk ve müziklerin uyum içinde olduğu sahneleri ile üçlemeden bağımsız düşünüldüğünde dahi gerçek bir korku başyapıtı olan filmin dönemi de düşünülürse, Dario Argento’nun neden korku sinemasında efsane isim olduğu fark edilecektir. Argento kendi sinemasını referans alır ve bu referans kusursuzluğun bütünlediği parçaların sunumudur. İnferno, kusur bulmakta zorlanacağınız bir film ve bulsanız dahi bu Suspria ile yapacağınız karşılaştırmadan dolayı olacaktır ve unutmayın, o da bir Argento filmi.

Melisa Aydın

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Melisa Aydın

Tüm Yazıları

Yorumlar (13 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.