Bazı pencereler asla açılmamalı... Secret Window (2004)

I, Zombie: The Chronicles of Pain

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

Fatih Yürür

25 Temmuz 2012

10 Adet Yorum

10

Yönetmen: Andrew Parkinson
Senaryo: Andrew Parkinson
Imdb Puanı: 5.4/10
Yapım: 1998, İngiltere, 79 Dakika
Oyuncular: Ellen Softley, Dean Sipling, Claire Griffin, Kate Thorougood

Malum günümüzde zombi parodilerinin alıp başını yürüdüğü düşünülürse, başlığa aldanıp, Asimov’un unutulmaz eserinden yola çıkarak vücut bulmuş bir bilimkurgu soslu zombi parodisi beklentisine kapılmanız oldukça normal. Ya da White Zombie’nin unutulmaz parçasını kabaca anıp geçmeniz…

I, Zombie’nin bu zamana kadar yapılmış en depresif zombi filmi olduğunu rahatlıkla iddia edebiliriz. Hatta filmin alt metnine olur olmaz okumalar yerleştirme merakı olan sinefiller için, her yöne çekilebilecek kadar geniş bir sosyolojik çıkarım kaynağına bile dönüştürülmesi muhtemeldir filmin. Yaratıcı kartlarının büyük bir kısmını zombi müessessesi üzerine oynayan genç beyinlerin, bu gün iyice kalabalıklaşan zombi furyasına hücumu başlatmasından çok evvel piyasaya çıkmış olan bu melankolik zombi hikayesi, piyasaya çıktığı yılın en sinir bozucu filmlerinden biri olarak gösterilmiştir.

Ormanda bir zombi tarafından ısırılan David’in kabusa dönen hayatını anlatan I, Zombie, o zamana kadar denenmemiş bir talime girişerek, zombi tarafından ısırıldıktan sonra, bir yandan enfeksiyonun yıpratıcı etkileri ile başa çıkmaya çalışırken, diğer yandan da insanlığını korumaya çabalayan bir katil-kurban ikilemi yaratıyor.

Zaman içerisinde enfeksiyonun etkileri daha da baskın hale gelmeye başlıyor ve David insanlardan uzaklaşarak, hayatını ücra bir köşede sürdürüyor. Sadece acıktığında dışarı çıkan ve kurbanlarını eter koklatarak etkisiz hale getiren David’in, izleyicinin sinirini geren davranışı ise; kurbanlarını tamamen öldürmeden yemeye başlaması. Eterin etkisi geçtiğinde, vücudunun yarısı tüketilmiş olduğu halde uyanarak şoka giren kurbanlarının kafasına vurmak sureti ile yeniden bayıltıp yemeye kaldığı yerden devam etmesi ise, sinir kat sayımızı biraz daha arttıran unsurlardan biri.

I, Zombie – Ending track

Nitekim David’in insanlıktan çıkışına, dehşet içinde tanık olup, onu düpedüz öcü olarak nitelendirsek de, sevdiği kadını kendisinden koruyabilecek kadar da fedakar olduğunu da kabul edip, hakkını teslim etmek gerekir. Diğer taraftan biraz zorlarsak, bütün bedeni çürürken, kendisini bir şekilde hayatta tutan motivasyonun da sevgisi olduğunu iddia edebiliriz. David’in bu son derece trajik hikayesinden, Romero’nun tüketim eleştirisini biraz olsun kıskandıracak bir yalnızlaşma-yabancılaşma kompozisyonu çıkartabilmek hiç de zor değil.

I, Zombie, korku sever sinefillere, hafızalarından pek de kolay silinmeyecek sahneler armağan etmiştir. Örneğin, güneşin çatında, David’in yıkık bir harabede bulduğu zombi tarafından ısırılması ya da David’in bir evsizi kendisine kurban seçmeye kalkarak bir güzel pataklanması, hem etkileyici hem de izleyicinin pek de beklemediği sahnelerdir. David’in mastürbasyon yaparken elinde kalan penisi ise, hiç kuşkusuz filmin doruk noktalarından biridir –ki taze zombi parodilerinden biri olan Deadheads’de bile kullanılmıştır.-

Yönetmen Andrew Parkinson’ın sinema kariyeri ise pek uzun soluklu olmamıştır. I, Zombie : Chronicle Of Pain, kendisinin ilk filmidir. Daha sonra video piyasası için kamera arkasını rezerve ettiği Dead Creatures gelmiştir. Sonrasında çektiği Venus Drowning ise, kuvvetle muhtemel kariyerinin en parlak yıldızıdır. Pek seyrek kamera arkasına geçen Parkinson, geçtiğimiz yıl, çarpıcı afişi ile dikkat çeken Little Deaths adlı filme imza atmış ve Venus Drowning ile yükselen çıtasını düşürmüştür.

Günümüzdeki zombi çeşitlemelerinin, konsept farklılıklarına rağmen, I,Zombie hali hazırda orijinal sayılabilecek bir fikrin mahsulüdür. Aradan geçen 13 küsür senenin, filmin etkisine darbe vurduğunu iddia edebilmek mümkün değil. Buna rağmen, son yıllarda önü alınamayan zombi çeşitlemelerinin arasında yer almaya da hakkı vardır. Unutmayın ki, bu kalabalık zombi filmleri arasında I, Zombie halihazırda korku takipçilerinin büyük bir kısmı tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.

Korkusitesi için yazan Fatih Yürür

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Fatih Yürür

Tüm Yazıları
1987 yılının, diş takırdatan bir Şubat gecesinde, garip bir kapsül ile dünyaya düşmüştür bu kişi. Nitekim yıllar sonra gerçek ailesinin dünyalı olduğunu, uzaylılar tarafından kaçırıldığını anlayacak, ama uzaylıların iyi tarafını alıp, kalan bütün enerjisi dünyalı olmaya harcayarak gezegen hayatına adapte olacaktır. Üniversite yıllarına kadar neler yapıp ettiği ile ilgili hafızasında net anılar yoktur (atmosferin yan etkisi) fakat yirmili yaşlarının civarını fazla hızlı yaşamıştır. Kocaeli Üniversitesi’nde, Görsel İletişim Tasarımı öğrenimi gördüğü süreçte, kah müziğe dadanarak, kah sinema üzerine yazılar yazarak, kah grafik tasarım işine bulaşarak, kah da çizgi hikayeler kaleme alarak oradan oraya savrulmuş ve bünyesi karman çorman olmuştur. Hangi kulvarda olursa olsun hikaye anlatmayı sever, kitleyi bulursa coşar, bulamazsa da kalbi kırılır ama hissettirmez. Sinemanın, müziğin, edebiyatın, mizahın, çizgi romanların ve tiyatronun her türünden tarifi tanımsız bir keyif alması, bilinen en önemli özelliklerindendir. Aynı “demokratik tavırlarını” yeme-içme alışkanlıkları, giyim kuşam ya da İngiliz usulü mimari tasarımlar konusunda gösterememesi ise büyük bir talihsizliktir.

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.