Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

I Spit on Your Grave (2010)

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

GökhanToka

04 Mayıs 2012

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Steven R. Monroe
Senaryo: Meir Zarchi (1978 senaryosu), Stuart Morse
Imdb Puanı: 6.3/10
Yapım: 2010, ABD, 108 Dakika
Oyuncular: Sarah Butler, Jeff Branson, Andrew Howard, Daniel Franzese, Rodney Eastman

1978 yapımı Day of the Woman (I Spit on Your Grave) filminin 2010 yapımı bu tekrar çekimi, ülkemizde gecikmeli vizyona giren yapımlar arasına katılmış görünüyor. Orjinali, “İntikam Filmi” deyince (Wes Craven’in “Last House on The Left”‘i ile birlikte) akla gelen şok sinemasının ilk örneklerinden biri olduğundan, türün die-hard takipçilerine konusundan bahsetmeye ne derece gerek var bilemiyorum. Yine de diğerleri için çok çok kısaca şöyle aktarabiliriz:

Kadın başına ormanın ortasındaki bir kulübeye roman yazma amacıyla gelen genç bir yazar, yerel ve azgın erkeklerin şiddetine ve toplu tecavüzüne maruz kalır. Sonrasında inceden kafayı yiyen kadın yazar, saldırganlarının hepsini teker teker öldürecek ve mezarlarına tükürecektir. (Mecazi anlamda bir tükürme söz konusu. Öyle bir alışveriş bir fiş gibi, bir öldürme bir tükürme beklerseniz filmin sonunda hayal kırıklığına kapılabilirsiniz)

Orjinal filmi izleyeli çok zaman olduğundan, içim içimi yese de “Ah bu filmin orjinali ne güzeldi, Hollywood yine bir filmi piç etmiş” diye klasik bir elitist serzenişi yapamıyorum. Konu olabildiğince basit ve çiğ bir intikam öyküsü olduğundan, ve orjinal konunun çok dışına çıkılmadığından, bu modern versiyonun izleyiciye önerdiği (tüm yakın zaman yeniden çekimlerinde olduğu gibi) daha iyi efektler, daha çok kan. Bir de tabi TESTERE farkı. Korku sinemasında modern dönemde üretilen işlerin birçoğunun üstüne, patates baskı misali patır patır para basan TESTERE’nin yeşil dolar kokan gölgesinin vurduğu bir gerçek. Korku sinemasını gelecekte araştırmacılar masaya yatırdıklarında herhalde T.Ö. (Testere Öncesi) ve T.S. (Trabzonspor) diyerek ikiye ayıracaklar.

Bu filmimiz de T.S. bir yapım olduğundan Testere’den bir miktar etkilenme söz konusu. Kadınımız intikam yolunda ilerlerken, hangi lojistik destek ve mekanik bilgi dağarcığının sonucunda elde ettiğini algılayamadığım bazı sofistike düzenekler kurarak intikam almayı tercih ediyor. Baltayı, keseri kapıp Allah ne verdiyse kaş göz girişmek yerine intikam makinaları kuruluyor, asitler, kimyasal maddeler ediniliyor, patlangaçlı bilimsel düzenekler inşa ediliyor. Burdan çıkaracağımız sonuç: Maruz kalınan travmatik bir eylem sonucunda beyinde harekete geçen trigger kayışı intikam duygusunu alevlerken beraberinde en son ortaokulda gördüğümüz fen bilgisi müfredatını yeniden yüzeye çıkarabilir. (Kadın yazar olduğuna göre Edebiyat mezunu olmalı) İyi seyirler.

Gökhan Toka

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gökhan Toka

Tüm Yazıları
4 Mart 1975′de Ayvalık’da doğdu. Korkunç bir evde büyüdü. Gıcırtıyla açılan büyük paslı metal kapılar, binbir çeşit ıvır zıvır ve örümcek ağlarıyla dolu kocaman depolar, dize kadar suyla dolu hiç ışık girmeyen bir bodrum katı, üzeri beyaz çarşaflarla örtülü mobilyalarla dolu kullanılmayan tozlu odalar. Bu ev ortamı her türlü alt korku genresi için gereken arka fonu sağlayan bir set gibiydi. Artık ruh sağlığı adına bu acayip evden uzaklaşmak zorundadır. Bir yatılı okula yazılmaya karar verir. Ne var ki bu kararı verdiği 80′li yıllarda korku sineması altın çağını yaşamakta ve Lambada kokulu sıkıcı yatılı okul atmosferinde tek elle tutulur eğlence modeli “videoda film izlemek” olarak göze çarpmaktadır. Gökhan 80′lerin tüm korku filmlerini o dönemde videoda sıcağı sıcağına izler. Sonrası ise çorap söküğü gibi gelecektir. Gökhan korku filmi izlemeye devam ediyor ve yaşamını adrenalin bağımlılığı ile geçiriyor. Yıllardır hayvan gibi çalıştığından arada vakit bulursa izlediği filmler hakkında birşeyler de yazıyor. Korkufilmi.net sitesinin kurucusu ve sözüm ona yazarıdır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.