Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

HP Lovecraft’ın Cthulhu İçin 7 Muhtemel İlham Kaynağı‏

Korku Genel

Özel Dosya

CanEvrenol

17 Mart 2011

9 Adet Yorum

9

Londra’daki çizgiromancı/oyuncakçı/kült-shop Forbidden Planet’te dolanırken kapağında bir çizgifilm karakteri gibi çizilmiş, ufak, şirin bir Cthulhu olan enteresan bir kitap gözüme çarptı. Kenneth Hite tarafından yazılmış bu küçük el kitabının adı Cthulhu 101. Yani Cthulhu’ya giriş. Aslında Lovecraft’in basitleştirilmesi ve komikleştirilmesini hiç sevmiyorum. Keza o yeni çıkan The Last Lovecraft diye bir film var, izledim ve nefret ettim. Ama bu kitapçığı biraz karıştırınca gerçekten Cthulhu’ya dair keyifli bir tanıtım olduğuna karar verdim. Kitapçıktaki başlıklardan birini paylaşmak istedim.

HP Lovecraft’in Cthulhu için 7 muhtemel ilham kaynağı

1) Teosofi – 19. yüzyıldaki popüler mistik bir felsefe olan Teosofi’nin (Theosophy) Lovecraft’a ilham kaynağı olduğunu söylemek oldukça mantıklı. Teosofi dediğiniz şey, kaynağını Hint mistisizmine dayamış, evren, tanrı, yaratılış ve insan ilişkilerini kendine göre yorumlayan ezoterik okült bir sistem, bir felsefe. Teosofi bütün dinlerin kaynağının aynı olduğundan, çok eskiden yaşamış insan olmayan varlıklardan, batmış olan kıtalardan ve gelecekte bizi bekleyen büyük bir yıkımdan bahsediyor. E daha ne olsun…

2) “La Horla”, Guy de Maupassant – Edebiyat tarihinde başka bir boyuttan gelen bir uzaylı istilası öncesinde, bir canavarın kurduğu telepatik iletişim örneği arıyorsanız, aradığınızı ünlü Fransız öykücü Maupassant’ın (1850 – 1893) La Horla adlı eserinde bulacaksınız… Ölümü tam da Lovecraft’in doğum yıllarına denk gelen Maupassant’ın bu hikayesinin Lovecraft tarafından okunmuş olduğu ve aklında derin bir iz bıraktığı şüpheye pek yer bırakmıyor.

3) “The Kraken”, Alfred Lord Tennyson – Lovecraft’in özellikle İngiliz edebiyatı hayranı olduğunu biliyoruz. 1892’de vefat eden ünlü İngiliz şair Alfred Tennyson, The Kraken adlı şiirinde denizin dibinde yatan dev mitolojik canavar Kraken’in mahşergünü geldiğinde uyanacağından ve beraberinde tsunamilerle getireceği dehşetten bahsediyor!

4) “A Shop in Go By Street”, Lord Dunsany – Korku ve fantastik edebiyatın büyük babalarından İrlandalı Lord Dunsany (1878 – 1957), bilindiği üzere Lovecraft’in en sevdiği ve en büyük ilham aldığı yazarlardan biri. Dunsany’nin bu hikayesinde şöyle bir cümle geçiyor: “Her kim ki, derin uykuları esnasında eski bir tanrının konuşmalarını duyarlar, onlar şüphesiz pek kederlilerdir.”

5) New York – Lovecraft, hikayelerindeki korkunç şehir R’lyeh’i “titandan dev bloklar ve göklere kadar uzanan tektaştan yapılmış abideler, monolith’ler… devasa alanlar, acayip açılar” sözleriyle tasvir eder. Lovecraft için New York’ta geçirdiği zamanın ne kadar sıkıntılı olduğunu da düşününce bağlantı çok açık hissediliyor.

6) “The Novel of The Black Seal”, Arthur Machen – Gizli bir kültün sırlarını araştıran bir profesör, Ixaxar diye garip bir isim, garip gravürler ve insanlıktan daha eski bir ırk! Epey benzerlik var değil mi?

7) “The Moon-Pool”, A. Merritt – Güney Pasifik Okyanusu’nda gizemli bir ada, ve kötülüğe açılan dev bazalt bir kapı. Genel olarak Lovecraft’in önemli ilham kaynaklarından biri olarak geçiyor A. Meritt (1884 – 1943)

Bugün Cthulhu için ne yaptın?

Korkusitesi için yazan Can Evrenol

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Can Evrenol

Tüm Yazıları
1982’de İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, önce Bilgi Üniversitesi’nde 3 sene Uluslararası Finans ile cebelleşti, ardından İngiltere’de University of Kent’de Sanat Tarihi ve Sinema Teorisi dallarında çift diploma sahibi oldu. Bitirme tezini Jason Voorhees üzerine yazdı. Mezun olduktan sonra eline bir de kamera almış olmak için NYFA’nin 8 haftalık film kursuna katıldı. Burada çektiği “Vidalar” adlı kısa filmi çeşitli festivallerde gösterilince kendi imkanlarıyla kısa filmler, b-tipi korku ve fantastik sinema örnekleri çekmeye başladı. “Sandık” isimli kısa filmi, Avrupa’nın en büyük korku festivallerinden Bruksel BIFFF, L’Etrange Strasbourg ve London Frightfest’de gösterildi.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.