Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Hollywood Chainsaw Hookers

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

28 Eylül 2009

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Fred Olen Ray
Senaryo: Fred Olen Ray, T.L. Lankford
Yapım: 1988, ABD Süre: 75 Dakika
Oyuncular: Gunnar Hansen, Linnea Quigley, Jay Richardson, Dawn Wildsmith, Michelle Bauer

Jack Chandler (Jay Richardson) kayıp insanları bulmakta uzmanlaşmış özel bir dedektiftir. En son davası üzerine bir rapor daktiloya çekerken, davayı başlatan olayları hatırlamaya başlar. Her şey Hollywood’un diğer yanındaki derme çatma bir barda başlamıştır. Mercedes (Michelle Bauer) adındaki bir fahişe, bir erkeği para karşılığı seks için onunla birlikte merdivenlerden yukarıya çıkmaya ayartır. Merdivenlerden yukarıda Mercedes, adam için soyunmaya başlar, aynı zamanda dans ederek adama vücudunu göstermektedir. İçeride Elvis posterini bir naylonla kapatarak devam eder, başına bir saç filesi takar, bir elektrikli testere çıkartır ve adamı düzinelerce parçaya ayırır. Tüm bunlar olup bitmekteyken arkaplanda bir yabancı (Teksas Katliamı’nın Leatherface’i Gunnar Hansen) olayları izlemektedir.

Jack, ergenlik çağındaki Samantha adında evden kaçmış birini bulmak için kiralanmıştır (Yaşayan Ölülerin Dönüşü’nden Linnea Quigley). İlk durağı o bölgenin yerel polis karakoludur, yeni tutuklanmış bir fahişenin Samantha olacağını ummaktadır. Böyle olmadığı anlaşılır, ancak Jack kanıt odasından, üzerinde Mercedes’in telefon numarası olan bir kibrit kutusunu aşırır. Jack, Mercedes’i arar ve onunla barda buluşmak üzere bir saatte anlaşır. Hollywood’un başka bir yerinde diğer ‘testereli fahişeler’ kurbanlarını doğramaktadır ve her defasında arkaplanda aynı yabancı gizlenmekte ve olayları incelemektedir.

Jack, Mercedes’le barda buluşur ve burada Samantha’nın sahnede striptiz yaptığını keşfeder. Onu yakalayabilmek için henüz bir şans elde edemeden, Mercedes’in içkisine attığı bir hapla bayılır. Jack, bir yatağa bağlanmış olarak uyanır, önünde başka bir testereli katil durmaktadır. Mercedes ve Samantha odaya girerler ve Jack’le istedikleri gibi oynamaya başlarlar. Çok ileri gitmeden önce, yabancı içeri girer ve odayı terk etmelerini emreder. Yabancı Jack’e testereye tapan bir kültün lideri olduğunu ve fahişelerin onun, tanrıları memnun etmek için kurban kesen üyeleri olduğunu açıklar. Jack’e daha sonra tapınaklarına götürüleceği ve bir sonraki kurban olacağı bildirilir. Jack için bütün umut sona ermiştir, fakat.. Samantha’nın kült için kendi planları vardır; intikam planları. Jack’i serbest bırakır ve birlikte tapınağa doğru yola koyulurlar. Burada yabancıyla ve onun testereye tapan fahişeleriyle göğüs göğüse bir mücadeleye girmelidirler. Sonuç, testereyi ustalıkla kullanan fahişelerle kanlı bir savaştır…

Hollywood Chainsaw Hookers (Hollywood Testere Fahişeleri) gerçek bir ziyafet. Bu film kesinlikle, Evil Dead 2 ve Dead Alive gibi korku/komedi kategorisine giriyor. Bu filmi ciddiye almanız imkansız, hiçbir korku faktörü olmadığı gibi “senaryo” ve “oyunculuk”da rezalet. Ancak bu, ucuz kan banyosunun, testerelerin ve gösterilen tonla göğüs ve kalçanın keyfine varamayacaksınız demek değil. Dedektif Jack Chandler’ın ironik anlatımı yanı sıra bu şeylerin birleşimi çoğu korku tutkununun hem komik hem de eğlenceli bulacağı bir filme yol açmış.

Elbette ki Teksas Katliamı’ndaki Leatherface rolüyle tanınmış olan Gunnar Hansen’ın varlığını özellikle vurgulamak gerek. Maalesef, onun bu filmdeki parçası tarihteki en kötü performanslardan biri. Ancak hakkını yememek gerek, kendini göstermek için elinde çok fazla bir rol de yok. Yabancıyı oynadığı karakter, testere fahişeleri kültünü açıklamak için kötü bir deneme olmuş (bana iyi bir denemeyi sen yap demeyin, yapamam:)). Bu bir tarafa, filmden herhangi bir rahatsızlığım yok ve korku-komedi türünü seven biriyseniz, Hollywood Testere Fahişelerini kesinlikle izlemek isteyeceğinizi sanıyorum..

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya


Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.