Işıkta Kal! Darkness Falls (2003)

Histoires Extraordinaires

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

14 Ocak 2010

8 Adet Yorum

8

Yönetmen : Roger Vadim, Louis Malle, Federico Fellini
Senaryo : Edgar Allan Poe, Roger Vadim
Yapım:1968, Fransa / İtalya, 121 Dakika
Oyuncular: Jane Fonda, Peter Fonda, Alain Delon, Brigitte Bardot, Terrence Stamp, James Robertson Justice, Françoise Prévost

Korku ve ölüm asırlardır ortalıkta kol geziyor, o halde anlatmam gereken hikayeye neden bir tarih vereyim ? “Edgar Allan Poe”

Korkuyu en insancıl şekilde betimleyen şairdir Edgar Allan Poe. Şiirlerinde ve hikayelerinde insanın varlığından kaynaklanan bir endişe ve tereddüt vardır. Bu eserler ilk bakışta insanı korkutmak amacı ile yazılmış gibi durmaz; ancak okudukça kendi içinizden gelen bir dehşete kapılırsınız yavaş yavaş. Daha doğrusu içinizdeki karanlığa hapseder sizi…

Gotik edebiyatın kurucusu sayılan Edgar Allan Poe’nun üç hikayesinden yola çıkılarak yapılan bir film Histoires Extraordinaires. Poe’nun hikayeleri ve sinema tarihinin usta oyuncularını bir araya getirmesi bakımından son derece değerli bir antoloji.

Yapımın ilk bölümü Roger Vadim tarafından çekilen “Metzengerstein”. Başrollerinde Jane Fonda ve Peter Fonda yer alıyor. En zayıf halka olarak adlandırabileceğimiz bölümün konusu ortaçağda geçiyor. Jane Fonda’nın canlandırdığı Frederique 20 yaşında büyük bir servetin üzerine konmuş genç bir kontesdir. Bu yaşta sahip olduğu otorite ve zenginlik onu son derece şımarık ve kaprisli biri haline getirmiştir. Şatosunda her türlü sapkınlığa ve eğlenceye yer vermektedir. Genç kontesin bu durumu, ormanda gezerken ilk kez yalnız olarak gördüğü kuzeni Baron Wilhelm’le tanışmasıyla değişmeye başlar. İki aile arasındaki düşmanlık nedeniyle, kuzenine karşı hem nefret duymakta hem de karşı koyamadığı bir aşkla onu sevmektedir. Başka bir gün evine davet ettiği kuzeni onu reddedince bu duygular yerini intikam hırsına bırakır.

Yapımdaki ortaçağ havası son derece iyi yansıtılmasına karşın genel olarak Jane Fonda’nın güzelliği ve kıyafetleri daha çok ön plana çıkıyor. Fonda’nın vücuduna saygı duruşu yapılıyormuş hissine kapılıyorsunuz bir süre sonra. Bu nedenle bölüm diğer bölümlerin yanında kusurlu bir görünüme bürünüyor.

İkinci bölümde Alain Delon’un canlandırdığı William Wilson’ın hikayesine tanıklık ederiz. Çocukluğundan itibaren şiddete meyilli bir yapıya sahiptir Wiliiam. Askeri okulda, henüz bir çocukken arkadaşları arasında korkulan ve saygı duyulan biridir. Kendisine karşı çıkanlara ise çeşitli işkenceler yapmaktan çekinmemektedir. Yine bir sınıf arkadaşına işkence yaptığı sırada kendi yaşında bir çocuk gelir ve ona meydan okur. Yeni gelen çocuğun ismi de William Wilson’dur. William otoritesini sarstığı için yeni gelen çocuğa karşı yoğun bir nefret duymaktadır; ama aynı zamanda kendisinden daha güçlü olduğunu hissettiği için onu öldürmeyi istemektedir . Bir gece yatakhanede bu planını gerçekleştirmeye çalışırken farkedilir ve okuldan kovulur. Yıllar içinde ne zaman bir kötülük yapmaya kalksa diğer Wiiliam Wilson karşısına çıkar ve ona engel olur. Ruhsal dengesinin daha da bozulmasına neden olan bu durumdan kurtulmak için diğer Wilson’ı öldürmekten başka bir çaresi olmadığının farkındadır.

Bu bölümde Alain Delon’a eşsiz güzelliğiyle Brigitte Bardot eşlik ediyor. İkili arasında geçen kumar sahnesi gereğinden fazla uzun sürmesine rağmen oldukça etkileyici olmayı başarıyor. Yönetmen koltuğunda oturan Louis Malle’nin daha başarılı bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

Üçüncü bölümde ise Poe’nun “Don’t Wager Your Head To The Devil” adlı hikayesinden uyarlanan “Toby Dammit” ile Federico Fellini’nin dünyasına, muhteşem bir açılışla giriş yapıyoruz. Gerek kullanılan renkler, gerek mekan ve dekor, gerekse de karakterler yönünden bambaşka bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz. Bu bölümde Terrence Stamp, son derece usta bir oyunculukla izleyiciyi kendine hayran bırakıyor. Tarzı ve anlattığı konu nedeniyle filmin en değerli ve korkutucu bölümü olduğunu söylemekte fayda var.

Histories Extraordinaires” ya da diğer bilinen adlarıyla “Spirits Of The Dead”, “Tales Of Mystery”, “Tales Of Mystery and Imagination” görülmesi gereken bir klasik. Sinema ve edebiyatın çok önemli isimlerinin bir araya geldiği ve izleyen herkeste izler bırakacak bir film. Yukarda geçen isimlerin yanısıra filmin ingilizce versiyonunda anlatıcı olarak Vincent Price’ın yer aldığını söylemekte fayda var. Dünya genelinde kolay bulunabilen bir yapım değil. Meraklılarının filmi edinebilmek için uzun uğraşlar verdiği bu filmin Türkiye’de korsan tezgahlarda rahatlıkla bulunabilmesi ise dikkat çekici.

Ömer Temizkan

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ