Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Hayaletin Garip Huyları

Korku Genel

Korku Kitap

Soner Yıldırım

YasinKarakaya

08 Eylül 2008

9 Adet Yorum

9

Korkunun Kralından 11 Korkunç Öykü…

Yazdığı öyküler romanlarına göre geri planda kalmış olsa da Stephen King öykücülükte de kanıtlanmış bir başarıya sahiptir. Çocuk yaştan beri yazdığı korku ve bilimkurgu türündeki öykülerle kendini yazarlığa hazırlayan King,
hikayelerini Famous Monsters Of Filmland, Fantasy and Science Fiction ve Alfred Hitchcock’un Gizem Dergisi gibi dönemin popüler dergilerine göndererek şansını denedi. Öykülerinin kimi yayınlandı kimi yayınlanmadı; kiminden para kazandı kiminden beş kuruş bile alamadı, ama o hiç pes etmedi ve takvimler 2007 yılını gösterdiğinde 2007’nin En İyi Kısa Amerikan Öyküleri kitabının editörlüğü ünlü yazara verilmişti.

Öykücülük, Stephen King’in yazarlık kariyerinde oturan koca bir taş. Hal böyle olunca King’in ilk öykü derlemesi kitabı olan Night Shift’in (Hayaletin Garip Huyları) önemi bir hayli fazla oluyor.

Yazarlık kariyerinin başlarında yazdığı on sekiz öyküden oluşan Night Shift 1978’de yayınlandı. Ülkemizde yayınlanması ise tam on bir yıl aldı. Sonunda 1989’da kitaba ismini veren Night Shift (Gece Nöbeti) isimli öykü de dahil olmak üzere yedi öyküsünden arındırılmış Hayaletin Garip Huyları elimizdeydi.

İki vampir öyküsü…

Kitabın ‘vampirli kasaba’ odaklı iki tane öyküsü vardı. Diğerine nispeten daha dikkat çekici olan Jerusalem’s Lot (Hortlaklı Köy) isimli öyküde anlatım birinci ağızdan tüyler ürpertici mektuplarla sağlanıyor, öyküde bahsedilen çarpık din kitabı hikayeye mistik bir boyut kazandırırken, kahramanın çatıdan ve duvarın içinden gelen sebebi açıklanamayan acayip seslere yüklediği ‘dev fareler’ yorumu okuyucunun aklına bir daha çıkmamak üzere kazınıyordu. Kahramanımız Charles’ın hikayenin ilerleyişiyle, tamamladıktan hemen sonra yazarının ölümüne sebep olduğu rivayet edilen çarpık kitap hakkında elde ettiği bilgiler konuyu vampirlere taşıyor ve ortaya vampir mitosuna farklı bir bakış açısıyla oluşturulmuş klastrofobik öğelerle desteklenmiş hazmı zor bir öykü çıkıyordu. Hikayenin anlatımındaki doğallık ve De Vermis Mysteriis (Solucanın Esrarı) isimli çarpık kitabın gerçekten var olduğu iddiaları ise okuyucuyu ‘Bütün bunlar gerçekten yaşanmış mı?’ sorusuna mahkum edecek kadar tesirli oluyor, hikayeyi King hayranlarının gözünde efsaneleştiriyordu.

Yine vampir temasını işleyen Son Bir Kadeh de kısa ama etkili King hikayelerinden biriydi. Soğuktan vücudunda kül rengi yaralar belirmiş genç bir adam gecenin bir yarısı bir bara dalıp eşinin ve küçük kızının Jerusalem’s Lot isimli bir kasabada mahsur kaldıklarını anlatıp bardaki iki emekli maceraperestten yardım istiyordu. Elbette ki bu yabancının terkedilmiş vampirli kasaba Jerusalems Lot’a dair hiçbir fikri yoktu. İki yaşlı adam en başta geri adım atsalar da vicdanlarına direnemeyip onları bekleyen sürprizden bihaber vaziyette hiç tanımadıkları bu yabancıya yardım etmeye karar veriyorlardı. Usta yazar bu öyküsünde bizi buz gibi, karlı bir havada vampirlerle dolu lanetli kasabaya küçük bir yolculuğa çıkarıyordu.

Mısırın Çocukları

Kitaptaki ses getiren öykülerden birisi de, birbiri ardına gelen devam filmleriyle bilinen başarılı bir sinema uyarlaması bulunun Mısırın Çocukları idi.
Boston’dan Victoria’ya doğru yola çıkan evlilikleri sallantıda genç bir çift Nebraska kırsalında kayboluyorlar. Uzun bir mesafe kat etmelerine rağmen mısır tarlalarından ötesine ulaşamazlar. Nihayetinde ismi haritalarda dahi olmayan Gatlin isimli bir kasaba bulurlar. Kasabanın bomboş sokaklarında çiftin gözüne çarpan ilk şey önceden gördüklerine pek benzemeyen bir kilise olur. Gatlin halkının on dokuz yaş altındaki sapkın çocuklardan oluştuğunu ve çocukların on dokuz yaşını aşan herkesi mısır tarlalarının ardındaki bir şeye kurban ettiklerini öğrenmeleri çok vakit almayacaktır. Zira onlar, on dokuzunu aşalı yıllar olmuş hali hazırda iki yabancıdır.
Birkaç yıl içinde ilk filmin yeniden çevrimini izleme fırsatı bulacağımız Mısırın Çocukları, yazarın Kara Kule serisine ironi katan 19 gizeminden izler taşıyan korku severlerin es geçemeyeceği bir hikayedir.

Diğer Öyküler

Sigara bağımlılığından kurtulmak için gayri resmi bir şirkete başvuran ve bu şirketin fiziksel ve ruhsal işkenceden farksız sigara bıraktırma yöntemleriyle geri dönüşü olmayan bir yola sapan orta yaşlı bir adamın yaşadıklarının anlatıldığı Bırakanlar Şirketi; doğaüstü güçleri olan paspal bir delikanlının sıra dışı aşk hikayesinin anlatıldığı kara büyü konulu Ne İstediğini Biliyorum; doğan üç çocuğunu da belirli zaman aralıklarında beşiğinde ölü bulan ve bebeklerini öldürenin dolapta gizlenip sadece geceleri ortaya çıkan bir Umacı olduğuna inanan sarsılmış bir babanın konu edinildiği Umacı; çocukluğuna geçirdiği Maine’e öğretmen olarak dönüp yeni sınıfındaki öğrencilerin teker teker ölmesinin ardındaki sebep olan kabus dolu geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan bir öğretmenin anlatıldığı kitaba ismini veren hikaye Hayaletin Garip Huyları, kitabın diğer ilgi çekici hikayeleri.

Gri Madde, Mengene, Ben Bir Kapıyım ve Kamyonlar ise kitapta yer alan diğer hikayeler.

Vampirlerle, kötü ruhlu kamyonlarla, canavardan farksız iş makineleriyle, dolabınızda gizlenen umacılarla ve envai çeşit habisliklerle bezeli Hayalatin Garip Huyları, korkutmak adına okuyucusuna çok şey vaat ediyor.

Yazan : Soner Yıldırım – Korkuluk

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.