Bir erkeğin en iyi arkadaşı annesidir... Norman Bates - Psycho (1960)

Haunted Mansion (Hayaletli Ev Müzesi)

Korku Genel

Korku Koleksiyon

YasinKarakaya

28 Mayıs 2009

7 Adet Yorum

7

Korkusitesi’ne özgü dioramalar hazırlamaya ve bunları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu seferki dioramamız bir ‘Haunted Mansion (Hayaletli Ev)’ müzesi..

1:24 (orjinal boyutunun 24 kez küçültülmüşü) ölçeğinde yapılan dioramadaki detayları ve yapım aşamasını tek tek anlatacağım. Öncelikle dioramada kullanılan malzemelerden bahsetmek istiyorum. Dioramanın en önemli parçası, hiç şüphesiz çeşitli yöntemler kullanarak eskitilmiş ve korkutucu hale getirdiğimiz ‘hayaletli ev’..Tamamen demonte halde gelen bu maket evin yapım aşamalarını aşağıdaki ilk kısım resimlerde göreceksiniz. Öncelikle demonte haldeki evi toplayıp birleştirdikten sonra, boyama ve eskitme işlemine geçildi. Pencerelerdeki plastik camlar kırılmış izlenimi verildi ve boyandı. Evin dış kısmına ahşap havası vermek adına tek tek tahta yapıştırıldı ve bu işlemden sonra tahtalar yine tek tek boyanarak eskitildi.

Uzun el oyalayan ve sabır gerektiren bu işlemden sonra evin tamamlanması için gereken ekstra eklemeler sıfırdan yapıldı. Bunlar arasında ön ve yan giriş kapılarının üzerlerinde bulunan ve ahşaptan yapılan küçük kapı üstü çatılarıydı. Buralardaki merdiven tutunaklarıda tek tek elden geçirilip kırık ve eskimiş havası verildi.

Evin dış detayları, tamamen eskitilmiş havası verildikten sonra yapılan çalılama işlemiyle son buldu. Çalılama işleminde, evin eskimiş görüntüsünü daha gerçekçi yapmak adına belirli yerlerin sarmaşıklarla kaplanması yapıldı. Daha sonra geçilen iç detay işlerinde, her pencereye ışık yandığında yansıtma yapması için kırmızı şeffaf karton koyulması, Pencerelere hayalet figürleri konulması, kapı girişlerine balkabakları yerleştirilmesi, yerlerin parkeyi andıran bir zeminle kaplanması ve bir odaya uyuyan bir kız figürü konulması gibi işlemler yapıldı..(bu figür uyuyan Nancy figürü ve Elm Sokağı Kabusu için yapılan bir diorama)

Evin işi tamamen bittiğinde bahçe düzenlemesi işlemine geçildi. Ev tahta bir platforma oturtuldu ve bu platformun üzeri çeşitli ağaç, bitki, ot, toprak, kum vs gibi malzemelerle zenginleştirilerek gerçekçi bir görünüm sağlandı. Bahçenin ön tarafına ışıkları yanan balkabaklarından, iskeletlerden, mezarlardan ve ağaçlardan oluşan iki korkutucu diorama konuldu. Her iki dioramanında ışık sistemleri yeşil renkli yapıldı ve gece ışıl ışıl yanmaları sağlandı.

Bu dioramalardan, üzerinde ışıklı kurukafaların bulunduğu ağacın üzerinde özel bir işlem uygulanarak, ağaç dalları arasına uhuyla ince bir şerit çekildi. Bu işlem örümcek ağı efekti oluşturmak için yapıldı ve bir hayli başarılı oldu. Evin yan kapısının önüne gözlerinden ışık saçan bir hayalet figürü konuldu. Ön kapıya ise hayaletli evi ziyarete gelmiş olan ziyeretçileri içeri buyur etmek için bekleyen bir vampirella figürü konuldu.

Evin üzerine oturtulduğu platformun yanları duvarlarla kaplandı. Böylece ev tam olarak bir bahçenin içinde yer alıyor izlenimi verildi. Duvarların bazı yerleri kırık ve yıkık görüntüsü vermek için kırıldı, eskitildi ve boyandı. Bahçe kapısıda aynı şekilde elden geçirilerek eskitildi. Duvarın ön kısmının üzerine 2 adet eski tip ışık konuldu. Bahçe kapısının önüne yine ziyaretçileri karşılayan bir drakula figürü konuldu.

Son olarak hayaletli ev müzesini ziyarete gelen insanları temsil etmeleri adına bankta oturan ve ayakta bekleyen bir çok figür dioramaya eklendi. Dioramanın arka kısmına ise etkileyiciliği artırmak için büyük bir resim konuldu. Karanlık, üzerinde eski ağaç ve dolunay resmi bulunan bu poster etkiyi biraz daha artırdı doğrusu.

Böylece diorama tamamlanmış oldu..Özellikle gece ışıkları yakıldığında gerçekten orada bir hayat varmış izlenimi veren dioramayı kendimde son derece beğendim:)Başka bir diorama tanıtımında görüşmek üzere diyor ve sitemizdeki diğer dioramalara buradan göz atmanızı öneriyorum..

Diorama yapım Yasin ‘Devilboy’ Karakaya & Yılmaz Topçuoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.