Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Hatchet

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

03 Aralık 2009

5 Adet Yorum

5

Yönetmen : Adam Green
Senaryo : Adam Green
Yapım:2006, ABD, 85 Dakika
Oyuncular: Joel David Moore, Tamara Feldman, Deon Richmond, Parry Shen, Joel Murray, Mercedes McNab, Kane Hodder, Robert Englund, Tony Todd

Film lanetli olduğu söylenen bir bataklıkta gece avlanmaya çıkan baba oğlun gizemli bir yaratık tarafından parçalanmasıyla başlar (babayı Robert Englund canlandırıyor). Ertesi sabah Amerika’nın güney eyaletlerinden birinde cadılar bayramı festivalinde eğlenmeye çalışan enerjik Marcus ve yeni biten bir aşkın melankolisini taşıyan Ben, esrarlı bataklıkta bir gece gezintisi yapmaya karar verir. İlk başvurdukları acentadaki görevli (şekeradam Tony Todd) bataklığa yapılan gezilerin uzun süre önce yasaklandığını belirtse de Ben ısrar eder. Başka bir dükkanda Shawn adlı bir Uzakdoğulu’nun sahibi olduğu bir acenta bulurlar. Bu aksanlı İngilizce’siyle durmadan konuşan adamın teknesindeki diğer müşteriler daha da gariptir: Bataklıkta porno çekmeye çalışan dijital kameralı bir adam (Shapiro), her kamera çalıştığında göğüslerini sergileyip öpüşen iki geri zekalı kız (Jenna ve aptal sarışın Misty), orada ne aradıkları belirsiz orta yaşlı bir çift (Permatteo’lar) ve Marybeth adlı gizemli bir yerli kız. İşler tabi ki yolunda gitmez ve tekne bir karaya çarpınca bataklıkta mahsur kalırlar. Yıllar önce kulübesinde çıkan yangında ölen Crowley adlı ucubenin hayaleti çok geçmeden bu turist ekibine bir merhaba diyecektir.

Adam Green henüz kariyerinin başında bir yönetmen ve hala esaslı bir çıkış yapmayı bekliyor. Hatchet filmi kariyerindeki tek elle tutulur film olarak görülüyor ama bununla sınırlı bir hayran kitlesinde kült mertebesine yükseldiği gibi bazı festivallerde ödüllere boğulmuş. Sonraki kısa filmlerinde absürd olayları büyük bir başarıyla aktarması yönetmenin komediye ne kadar yatkın olduğunu gösteriyor. Keza bu filmin de asıl roket gazını edepsizce oradan buradan fırlayan komedi sahneleri oluşturuyor. Film hızla başlıyor ve fırtına gibi bitiyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz, o kadar eğlenceli…

Filmi izlerken akla en çok “Brain Dead” geliyor. Zaten yönetmen bilinçli olarak eski model bir korku komedi çekmek istemiş. Aynı akrabası gibi “Hatchet” de dijital değil plastik efektleri tercih etmiş. “From Beyond” ve daha birçok acayip filmden tanıdığımız John Carl Buechler abimizin ellerinden öpüyoruz. Kopan kollar bacaklar havalarda uçuşuyor, kafalar top gibi yuvarlanıp ağız caaart diye yırtılıveriyor. Tam bir kan ve et şöleni, ağızlara layık. Spoiler vermek istemiyorum ama bir adam, kolları koparılıp bacaklarından tutularak duvara vurula vurula öldürülür mü yahu! Gülelim mi ağlayalım mı belli değil. Zaten filmin bir yerinden sonra sinirleriniz bozuluyor ve gülerken gözlerinizden yaş geliyor.

Anılması gereken diğer bir film de Devilboy’un hatırlattığı “Madman“. Elinde baltayla cinayet işleyen, yıllar önce öldüğü zannedilen yaratık-adam karışımı katil öğesi bu iki filmde de ortak. Hatta suratın tam ortasına indirilen balta da.

Oyuncular gerçekten başarılı bir işe imza atmışlar. Zaten komedi filmler veya sit-com çıkışlı olduklarından rollerinde sırıtmıyorlar. Robert Englund ve Tony Todd küçük bütçeli bu hoş korku filmine isimleriyle katkıda bulunmak için konuk oyuncu rolündeler. Brain Dead, Shaun of the Dead, Dead End gibi korku komedi filmlerinden hoşlanıyorsanız bu eğlenceli filmi kaçırmayın derim.

Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.