Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Happy Birthday to Me

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

MelisaAydın

28 Ocak 2009

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: J. Lee Thompson
Senaryo: John C. W. Saxton
Yapım: 1981, Kanada Süre: 110 Dakika
Oyuncular: Melissa Sue Anderson, Glenn Ford, Lawrense Dane

Film bana Dario Argento filmlerini çağrıştırır. Katilin siyah deri eldivenli olması, ölüm sahnelerindeki kadrajların yakın plana alınması, işlenen cinayetlerin giallo filmlerine benzeyen işleyişi olması gibi özellikleri vardır.Korku sineması takipçileri, izleme şansı bulmuşlar ise muhtemelen video kaset furyası dönemine denk gelmiştir.

B-movie kategorisine alabileceğimiz filmin, günümüz teen-slasher filmlerini de çağrıştırdığı göz önüne alınırsa, B-movie filmlerinin ileriye dönük öngörüleri dolayısıyla aslında bir çok filme ilham noktası, çıkış kaynağı olması açısından önemsenmesi gerekir diye düşünüyorum. Film izleyiciyi geren, düşünmeye , ipuçları toplamaya sevkeden başarılı bir korku filmidir. Melissa Sue Anderson, geçmişin sevilen Tv dizisi “Küçük Ev” deki Marry Ingalls rolüne göre pek de masum sayılmayan bir kimlik sergiler.Bu yüzden, aktristin o yıllarda izleyiciyi oldukça şaşırtmış olması muhtameldir.

Psikolojik sorunları olan ve arkadaş çevresine karşı negatif duygular hisseden genç kız ve bir anda başlayan cinayetler serisi ve elbetteki temaya dair yüksek ipucu veren filmin adından dolayı” karakterin doğum günü” filmin çatısını oluşturur. Filmin son sahneleri, zamanımızın izleyicilerinin “süpriz son”lara çok düşkün olanları için oldukça dikkate değer.Kıyıda köşede, video kaset kiralanan dükkanların tozlu raflarında kalmış film hem zamanına göre teknik anlamda da iyi, hem bugün bile izlendiğinde beğenilme ihtimali yüksek bir filmdir, bulabilirseniz izlemenizi tavsiye ederim.

Melisa Aydın

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Melisa Aydın

Tüm Yazıları

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.