Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Hammer Filmleri

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

16 Aralık 2008

2 Adet Yorum

2

Universal Studios‘dan sonra korku sineması tarihinde en büyük etkiye sahip olmuş (hatta kimine göre, Universal’dan da önemli olan) stüdyo, İngiltere’nin Hammer Film Stüdyoları’dır. Hammer aslında Universal’ın bir nevi mirasçısı gibidir. Tıpkı Universal gibi korku sinemasındaki üretiminin büyük bölümü vampirler, Frankenstein’ın canavarı, kurt adam, mumya, zombi gibi korku türünün ana karakterleri üzerinedir. Hatta Christopher Lee‘nin çehresine sahip olan Kont Dracula’yı suyunu çıkarmak raddesinde çok kullandığı, adeta vampir konseptini istismar ettiği bile söylenebilir. Universal korku sinemasının siyah/beyaz klasiklerini sunmuştur, Hammer ise renkli örneklerini. Renk ile birlikte doğal olarak kırmızı kan da gelmiştir Hammer filmleriyle. İmaya, karanlığın ve gölgelerin, abartılı biçimde tekinsiz surat ifadelerinin ürperticiliğine yaslanan Universal’ın aksine, Hammer şiddete ve kana yer vermekte sakınca görmemiş ve böylece aslında korku sineması açısından çok temel bir şeyi, insanların film izlerken korktuğu şeyi değiştirmiştir. Hammer, kanla ve vahşetle birlikte cinselliğe de daha çok yer vermiştir. George A. Romero‘nun “Night of the Living Dead” filmi ile birlikte “Modern Korku Sineması” diye adlandıracağımız dönemin ortaya çıkışıyla, Hammer’ın Gotik filmleri cazibesini yitirmeye başlamış ve düşüşe geçmiştir.

Korku sinemasına getirdiği biçimsel yenilikler bir yana, çoğu korku edebiyatı meraklısı Hammer filmlerinin sinemaya uyarladığı gotik edebiyat eserlerine daha ciddi ve derinlikli yaklaştığı ve tematik açıdan da korku sinemasına katkıda bulunduğu kanısındadır.

UNUTULMAZ 10 HAMMER KORKU FİLMİ
The Curse of Frankenstein (1957)
The Abomioabte Snowman (1957)
The Horror of Dracula (1958)
The Mummy (1959)
The Curse of the Werewolf (1961)
The Phantom of the Opera (1962)
The Plague of the Zombies (1966)
The Reptile (1966)
The Vampires Lovers (1970)
Twins of Evil (1971)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.