Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Halloween’de İzlenecek 10 Film

Korku Listeleri

YasinKarakaya

25 Ekim 2011

5 Adet Yorum

5

Gerçek hayattaki korkular keşke ‘Cadılar Bayramı’nda ki kadar eğlenceli olsaydı! Ama maalesef öyle değil ve ‘korku’ hayatımızın en büyük gerçeği. Tüm dünyada olup bitenler bunun acımasız kanıtlarıyla dolu. ‘Korku’yu biraz da olsa ehlileştiren Ekim ayı klasiği ‘Cadılar Bayramı”na özel izlenesi 10 film listesini beğeninize sunarken yalnızca ‘Sanatsal Korku’ dolu günler diliyoruz!

10- Satan’s Little Helper (2004)

Eğlenceli bir kara mizah olan bu filmde Halloween’de bir seri katille arkadaşlık kuran, kendisini video oyunu karakteri zanneden bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Katil Şeytan gibi giyiniyor ve çocuk da memnuniyetle onun ”yardımcısı” oluyor ve sahte sandığı ancak sonradan gerçek olduğunu öğrendiği cinayetlere yardım ediyor. Çocukları kandırmak çok kolay.

9- Clownhouse (1989)

Sundance film festivalinde Büyük Jüri ödülüne aday gösterilen Clownhouse, John Carpenter’ın Halloween’inı takip ediyor ancak kan ve gore sahnelerin sınırlı olduğu bu yapım, gerilim, şok ve sürpriz öğeleriyle korkutuyor. Palyaçolara karşı patolojik bir korkusu olan bir adamla üç tane çılgın katili ve bir sirki karıştırın sonra gelsin terör!

8- Night of the Demons (1988)

Gülünç karikatürler, iç bayan diyaloglar ve basma kalıp oyunculuk bu 80’lerden kalma gore festivalinin eğlencesini arttırıyor. Daha önce bunu duyduysanız beni durdurun: bir grup genç hayaletli bir evde Halloween partisi veriyor. Eminim iyi olacaklardır. Ya da belki Cehennemden bir zebani gelip particileri uzun dişli, dişi birer zebaniye dönüştürür. Halloween’deki bir hayaletli ev gibi ‘Night of the Demons’ filmi de içeriğinden çok atmosfer ve makyaj efektleriyle öne çıkıyor.

7- Ginger Snaps (2000)

Sağlıksız aile bağlarıyla birbirine bağlı, ölüme karşı dehşet verici bir ilgi duyan, aklı bir karış havada iki kız kardeş bir gece dışarı çıkıyorlar ve bir kurt adamın saldırısına uğruyorlar. Kız kardeşlerden güzel olanı Ginger, ısırılıyor ve avını çekmek için hoş bir kızdan seksi bir kadın kurda dönüşüyor. Hatta kuyruğuyla birlikte bir Halloween partisine bile katılabiliyor çünkü herkes onun kostüm giydiğini zannediyor. Film akıllı bir şekilde, artan acılar, cinsel kimlik karışıklığı, sosyal değişimler ve içte yatan Clearasil gençliği ile Ginger’ın dönüşümünü ergenlikten çıkışla paralel tutmaktadır.

6- May (2002)

Kendime not: eğer birisi boynunun güzel olduğunu söylerse gırtlağının yakınında bistüri sallamalarına izin verme. May, göz tembelliği, sosyal tuhaflığı ve ölüme duyduğu eğilim yüzünden toplumdan dışlanmış genç bir kadının deliliğe sürüklenmesini anlatıyor. May, arkadaş edinmeye başladığını ve bu arkadaşlığı ilerlettiğini düşündüğü her seferde reddediliyor. “Çok güzel parçalar,” diye düşünüyor, “ama bütün olarak güzel değil.” Sonunda Halloween’de keçileri kaçırıyor ve tanıdığı insanların “güzel parçalarından” kendine bir arkadaş yapmaya karar veriyor!

5- Dark Night of the Scarecrow (1981)

Bu TV filmi mezardan hortlayan bir intikamın karanlık ve rahatsız edici hikayesini anlatıyor. Küçük bir kasabada Bubba isimli bir zeka özürlü adam, Marylee adında küçük bir kızla arkadaş oluyor ve küçük kız bir köpeğin saldırısına uğradığında Fareler ve İnsanlar isimli romanı okuduğu anlaşılan dört hödük bu durumdan Bubba’yı sorumlu tutuyor. Onu takip ediyorlar, Bubba bir korkuluk görünümünde bir tarlada saklanmaya çalışıyor ve adamlar onu soğuk kanlılıkla vuruyorlar. Öldürdükten hemen sonra ise saldırıya uğrayan küçük kızın iyi olduğu haberini alıyorlar. Halloween yaklaştıkça suçlular korkuluğun arazilerinde belirdiğini görüyorlar ve tek tek ölümcül kazalara kurban gidiyorlar. 80’li yılların başında korkunç atmosferiyle bu film pek çok çocuğun uyku düzenini bozmuştur.

4- Sleepy Hollow (1999)

Bu film açıkça Halloween’de geçiyor diyemiyoruz çünkü muhtemelen Halloween 1799’da pek fazla kutlanmıyordu ama her yerde oyulmuş balkabaklarını görebiliyoruz. Ve Ekim ayındaki bayramın simgesi olan Başsız Süvari’nin hikayesi Tim Burton’ın tadına doyulmayan nüktedanlığı ile anlatılıyor.

3- The Nightmare Before Christmas (1993)

Bu animasyon klasiğinde Tim Burton tuhaf, ürkütücü hayal gücünü modern bir peri masalı için serbest bırakıyor ve Christmas Town’ın nasıl bir yer olduğunu anlamaya çalışan Halloween Town sakinlerinden Jack Skellington’ın öyküsü ortaya çıkıyor. Kesinlikle geleneksel bir Christmas filmi değil ama bir Halloween klasiği de değil – tamamen kendine özgü orijinal bir yapım.

2- Trick ‘r Treat (2009)

Bu eğlenceli ve korkunç antoloji, oyulmuş balkabakları ve “şaka mı şeker mi” gibi bazı Halloween mitlerinin arasında dolaşıyor ve korkunç bir Halloween gecesi şöminenin önünde arkadaşlarınızla paylaştığınız hayalet hikayelerine benzeyen beş öykü anlatıyor.

1- Halloween (1978)

Başka bir seçenek var mı? Bu rakipsiz slasher filmi aynı zamanda rakipsiz bir Halloween filmidir. Bebek bakıcısı ve tehlikedeki çocuk teması bayramı ateşleyen çocukluk korkularını vurguluyor. Doyurulamaz kan isteği olan bir seri katil ve Halloween kalabalığının arasına karışan maskeli ruhsuz görüntüyü kombine ederek üzerine John Carpenter’ın ürkütücü müziğini kullanan Halloween filmi 31 Ekim’in olmazsa olmazları arasındadır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.