Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Grabbers

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

21 Ocak 2013

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Jon Wright
Senaryo: Kevin Lehane
Imdb Puanı: 6.1/10
Yapım: 2012, İngiltere/İrlanda, 94 Dakika
Oyuncular: Richard Coyle, Ruth Bradley, Russell Tovey, Lalor Roddy, David Pearse, Bronagh Gallagher, Pascal Scott, Clelia Murphy, Louis Dempsey, Micheál O’Gruagain, Ned Dennehy, Stuart Graham

Daha önce sitemizde geleceğini duyurduğumuz Grabbers (Canavarlar), 15. Randevu İstanbul Film Festivali kapsamında sinemalarımıza da uğrayan enerjik bir korku-komedi. Üstelik İrlanda’dan çıkan nadir korku filmlerinden biri.

İrlanda’nın Erin adlı küçük bir ada kasabasının yakınlarındaki deniz mevkiine garip yaratıklar içeren bir göktaşı düşer. Buna tanık olan küçük bir balıkçı teknesinin mürettebatı garip bir biçimde öldürülür. O sırada Gerda (İrlanda polisi) amiri Kenefick’in başka bir yerde görevli olması nedeniyle geride kalan tek Gerda olan alkolik Ciarán O’Shea’ya (Richard Coyle) yardımcı olması için genç ve işkolik bir kadın olan Lisa Nolan (Ruth Bradley) Erin adasına atanır. Bu geçici görevlendirmenin bir tür tatil olacağını zanneden Lisa’yı başta en çok zorlayan şey Ciarán’ın alkol problemi ve aralarındaki uyuşmazlıktır. Sonra bazı balinalar vücutlarında garip yaralarla ölü bir biçimde karaya vururlar. Köy ahalisi Paddy Barrett’in istakoz kapanına garip bir yaratık yakalanır. Kasabanın deniz biyoloğu Dr. Adam Smith olanlara bir isim koyamazken kasabada garip yumurtalar ve garip ölümler başgösterir. Bulduğu “Lovecraftien canavar-vajina dentata” arası bir görünüme sahip olan bu yaratığa “Grabber” adını veren Paddy de saldırıya uğrar ama ölmez. Dr. Adam bunun alkol yüzünden olduğunu söyler. Görünen o ki bu yaratıklar su ve kanla beslenmekte ama alkolle zehirlenerek ölmektedir; onlardan korunmanın tek yolu kandaki alkol değerini tehlikeli düzeye dek yükseltmektir. Bunun üzerine Ciarán, bir yandan Lisa’yı Dr. Adam’a kaptırmamaya çalışırken bir yandan da yaklaşan fırtınanın etkisiyle daha da güçlenecek olan bu yaratıklardan hiçbir şeyden habersiz köy ahalisini (merkezden yardım gelecek olan ertesi güne dek) korumak için plan yapar. Herkes kasabanın barına çağrılacak ve sürpriz parti başlığı altında sızana kadar içirilecektir. Yalnız olayları kontrol edecek tek bir kişinin ayık olması gerekecektir; o kişi de talihsiz Ciarán’dan başkası değildir.

Özelliksiz karakterlerin başlarına gelen acayip olaylara karşı verdiği tepkilere dayanan bir korku komedi olarak “Grabbers” akla ilk planda Shaun of the Dead’i getiriyor ki zaten iki film birbirine çok benziyor (kurtulmak için bara sığınan karakterler). Coupling’in Jeff Murdock’u olarak tanıdığımız Richard Coyle’un sevimliliği bir tarafa, alkol alınca gerçek anlamda “kopan” Lisa rolündeki Ruth Bradley’in herkesten rol çaldığını düşünüyorum. Yönetmen çekimden önce oyuncularını sarhoş etmiş ve bunu kameraya alarak kendilerine izletmiş. Yani oyuncular aslında kendi sarhoş hallerini taklit ediyorlar ki bu çok komik. Zaten film rahibiyle, doktoruyla, genci yaşlısı tüm kasabanın bedava içki sayesinde çığırından çıkmasıyla ivme kazanıyor. Öyle kahkahalar atacak kadar gülmüyorsunuz ama tüm filmi suratınızda gevşek bir gülümsemeyle tamamlıyorsunuz.

Filmin en sevdiğim tarafı aksiyonu ve gerilimi tüm film boyunca tırmandırması ve enerjik yapısıyla nabzı hiç düşürmemesi. Öyle saçma sapan sahnelerle süre uzatılmamış, herşey oluyor ve bitiyor. Yaratığın tasarımını ben çok beğendim (Biraz Deep Rising’deki canavarı andırıyor). Felaketten kurtulmak için politik olarak yanlış çözümler üreten filmler kapsamında aklıma nedense Cherry Falls geldi; orada da gençler seri katilden kurtulmak için bekaretlerini kaybetmek zorunda kalıyorlardı. Grabbers’ın müzik ve kurgusu ayrıca harika. Oyunculuklar ondan da harika. İzleyiciye eğlenceyle dolu 90 küsur dakika vaad eden bu film bence izlenmeli.

Korkusitesi için yazan Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.