Uzayda çığlığınızı kimse duyamaz... Alien (1979)

Gomeda

Türk Korku Sineması

MuratÖzkan

21 Ekim 2008

5 Adet Yorum

5

Yönetmen ve Senaryo: Tan Tolga Demirci
Görüntü Yönetmeni: İlker Berke
Yapım: 2007 TÜRKİYE Süre: 83 Dakika
Oyuncular: Feride Çetin, Bahar Yanılmaz, Bulut Köpük, Halim Ercan, Serkan Altunorak

5 arkadaş, hafta sonlarını geçirmek üzere kiraladıkları bir arabayla Kapadokya’daki Gomeda Vadisi’ne doğru yola çıkar. Didem, Sibel, Ebru, Tolga ve Çağan yolda kaza geçirirler ve yollarına yürüyerek devam etmek zorunda kalırlar. Otostop yaptıkları köylünün uyarılarına rağmen gençler Gomeda Vadisi’ne gitmekte kararlıdır. Film, gençlerin bu yolculuk süresince gördükleri kabuslardan yola çıkarak, felaket sezgisini gitgide izleyiciye duyuran bir dramatik yapıda ilerler. Gomeda Vadisi’ne ulaştıklarında bir mağarada konaklamaya başlayan gençleri düş ve kabusların eşliğinde birçok sürpriz beklemektedir.

Gomeda; genelde düşler ve özelde ise kabusları kullanarak, gerçeküstü öğeleri korku motifleriyle buluşturma amacı taşıyor. Filmde, klişe göstergelerden çok, bilinçaltının korkuya yaslanmış figürlerini dramatik yapıya katma arzusu, korku imgesini dışsal değil içsel bir alan içersinde zenginleştiriyor.


Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

İlgili Yazılar

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.