Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Ghostbusters

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

29 Aralık 2010

5 Adet Yorum

5

Yönetmen:Ivan Reitman
Senaryo: Dan Aykroyd, Harold Ramis
Imdb Puanı:7.8/10
Yapım: 1984, ABD, 105 dakika
Oyuncular:
Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Harold Ramis, Rick Moranis, Ernie Hudson

Üniversite, para-psikoloji departmanını küçültmeye karar verince, Doktorlar Venkman (Bill Murray), Stanz (Dan Aykroyd) ve Spengler (Harold Ramis) bilim adamlığında gerçeküstü belaları soruşturan ve yok eden Hayalet Avcıları olmaya geçiş yaparlar! Büyüleyici Dana Barrett (Sigourney Weaver) dairesindeki buzdolabının ruhsal boyuta açılan bir kapı olduğunu keşfeder ve daha sonra kahramanlarımız Manhattan’a cehennemi getirme planı olan antik bir şeytanla yüz yüze gelir!

İşteee… Hayalet Avcıları. Herkesin çocukluğundan tutkuyla hatırladığı film. Yani, eğer film yayınlandığında siz de benim gibi çocuksanız. Şimdi, içinizden bazıları ”Ne alakası var? Neden Korkusitesi Hayalet Avcıları üzerine yazıyor? Bu bir korku filmi değil ki!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun bir korku filmi olmadığını düşünenlerle aynı fikirde değilim. Evet, mutfak aletleriyle gözler oyulmuyor ya da çıplak memeli kız öğrenciler ormanlarda koşmuyor, ama bu filmdeki görüntülerden bazıları ‘korku filmi’ olarak lanse edilen bir çok filmden çok daha korkutucu. Hayalet Avcıları normalde komedi olarak sınıflandırılmış… ve evet… çok komik ama bazı Korku öğelerini taşıdığı da reddedilemez. Bazı örnekler vermem gerekirse:

1. Hepimiz filmin yeşil ve obur hayaleti ‘Slimer’ı tutkuyla hatırlarız, değil mi? Peki, Slimer’ın resminin Amerika çapındaki her meyve suyu kutusu ve Twinky ambalajının üzerine vurulduğunu biliyor musunuz? Neden bu Slimer’ın Korku filmi karakteri olma özelliğini berbat etmektedir? Çünkü zavallıyı, olsa olsa köpek Pluto kadar korkutucu bir çizgi film karakterine dönüştürdüler. Ama bizim gibi onu aslında olması niyetlenmiş şey adına (yoluna çıkan her şeyi -vajina dahil-  yiyen küçük yeşil bir meni damlası) sevenler, onun hiddetini memnuniyetle karşılıyoruz.

2. Daha sonra Rick Moranis ve Sigourney Weaver’in dönüştüğü o canavar/köpek yaratıklar var. Bunlar Allahın cezası bir kabustan direk çıkmış gibi. Çocukken ailemin ‘The Dark Crystal‘ ve ‘Muppets Take Manhattan‘’ın yanı sıra bunu seyretmeme izin vermesi beni şaşkınlık içinde bırakıyor 🙂

3.Filmin tamamına yayılmış bütün farklı hayaletleri hatırlıyor musunuz? Evet, benim gibi 10 yaşına gelmeden bu görüntüleri izlediyseniz bir çocuk için bunların travma yaratıcı olduğunu tahmin etmeniz gerekir. Alttaki 3.resimdeki Gozer/Zuul’u da unutmayalım!

Burada neyi ispat etmeye çalışıyorum? Hayalet Avcıları’nın yalnızca bir ‘Komedi’ olarak değil bir ‘Korku/Komedi’ olarak düşünülmesi gerektiğini. Yani bir video dükkanında, yalnızca komedi bölümüne yerleştirilmiş diye önünden geçip gitmek adaletsizlik olurdu.

Ray Parker Jr – Ghostbusters müzik video

Yazının film kritiği şeklinde ilerlemediğinin farkındayım ancak film hakkında söyleyebileceğim kötü bir şey de yok. Efektler oldukça iyi. Özellikle dev Marshmellow Man’in Manhattan sokaklarında dolaştığı sahne. Bu sahne ilk olarak Marshmellow Man’in özgürlük heykelinin hemen yanından denizden çıkması olarak planlanmış ancak sahneyi çekmenin zorluğu nedeniyle bu fikirden vazgeçilmiş. Hatta Dan Aykroyd’un yazdığı ilk senaryoda filmin gelecekte geçtiği, itfaiye ve sağlık ekipleri gibi detayların bulunduğu, ayrıca hayalet sayısı ve çeşidinin çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Ancak böyle bir senaryo için 1984 yılı şartlarında neredeyse 300 milyon dolar gibi devasa bir bütçeye sahip olunması gerektiği için senaryo değiştirilerek ikinci kez yazılmış. Film, yine 1984 yılında büyük bir gürültüyle gösterime giren ‘Gremlins‘ ile gişede büyük bir rekabete girmiş ve galip gelmiştir. Küçük fakat önemli bir detay olarak Peter Venkman rolünün aslında John Belushi’ye, Winston rolünün de Eddie Murphy’e teklif edildiğini ancak ikisinin de bu teklifleri reddettiğini belirteyim.

Sonuç olarak, Hayalet Avcıları harika! Ha bir de Stay Puft Marshmellow Man’in neden yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Tıraş kremi!

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.