Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Ghost Nursing (Yang Gui)

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

17 Mart 2015

0 Adet Yorum

0

afis-ghost-nursingYönetmen: Wilson Tong
Senaryo: Wilson Tong
Yapım: 1982, Hong Kong, 80 dakika
Türü: Okült
Imdb Puanı: 3.7/10
Oyuncular: Norman Chu (Norman Chu Siu-Keung), Suit Li (Suet Lee), Melbourne Wang (Melvin Wong Gam-San), Tom Chin (Chin Yuet-Sang)

Jackie, kısa beyaz tenis eteğinin altından mor donu görünen, etine dolgun bir tele kızdır. Gangster sevgilisi ölünce tası tarağı toplar, Hong Kong’u terk eder ve en az kendisi kadar namuslu kız arkadaşının yanına Tayland’a taşınır. İki kız eğlenmek için gece kulübüne giderler. Jackie burada nihayet eli yüzü düzgün bir delikanlıyla tanışır. O sırada kel ve kötü kalpli bir adam, kıza sarkar. Bu da yetmez, tehdit ve silah zoruyla evine götürür; (altın madalyonunu kızın yüzüne çarpa çarpa) Jackie’ye tecavüz eder. Bu kel, çirkin, zengin ama kalpsiz adam kıza hayatı dar edecektir, hatta o gece klüpte tanıştığı iyi aile çocuğunu bile öldürmekten çekinmez. Kötü talihi Jackie’nin peşini bırakmamaktadır; kız arkadaşına “Kız abla, nedir bu benim kara talihim. Bi kurşun mu döktürseydik” demeye kalmaz, arkadaşı onu “Altın Tanrı’nın Rahibi”ne götürür. Rahip “Kızım, önceki yaşamında işlediğin günahların şimdi bedelini ödüyorsun (reenkarnasyon anlamında)” der. Hemen akabinde kısa, çevik ve atak binlerce hareketle işine başlar. Ordan bir tılsım, burdan bir kuru bitki, şurdan bir kurbağa bacağı, bir iki ritüel inleme ile tüyleri yolunmuş ölü maymuna benzeyen bir oluşuma suni teneffüs yapar. Nihayetinde kıza fanus içinde, bıçakla şekil verilmiş patatese benzeyen bir idol teslim eder. Kız bu hayalete bakıcılık yapacaktır: evinde ona adak adayabileceği bir köşe ayıracak, sofraya fazladan tabak koyacak, her ayın 13’ünde tam gece yarısı iğneyle deldiği parmağından akıttığı 3 damla kanla onu besleyecektir.

Jackie ödevini, iyi bir öğrenci gibi yerine getirir. Faydasını da görür. Yolda kendisine bulaşan adam yere düşüp kellesini yarar, kel kafalı hain herif ölür, bir yat gezisinde kıza sarkıntılık eden başka adamlar avuç avuç solucan kusar. Hatta ve hatta Jackie zengin ve yakışıklı bir manita yapar: Raymond, tüfeği ateş almadan patlayan, sevgilisinin terli yüzünü kullanılmış şapkasıyla silen genç bir adamdır. Dileyebileceği her şey gerçekleşen Jackie kıvanç doludur. Hatta o kadar kendini kaptırır ki bir gece fanus içindeki idolünü kanla beslemeyi unutur. Koşa koşa eve gider, saat gece yarısını birkaç dk. geçmiştir. Ritüelini gerçekleştirirken Raymond onu gizlice izler. Garip bir çocuk hayaleti gören Raymond ertesi gün arkadaşı Sam’e olayı anlatır. Şansa bakın ki Sam, Manchester’da spiritualizm eğitimi almıştır. Raymond ve elinde İncil’iyle Sam, Jackie’nin evine gizlice girer ve garip bir ayine başlarlar. İşler bekledikleri gibi olmaz; ruh o İncil’i tuttuğu gibi bir taraflarına sokar, üstelik Raymond’un içine girer. Ondan sonra ortalık karışır… Bir sürü tatsızlık olur…

ghost-nursing-foto

Sırf, aslında bir üçleme olmayan “Cenin Üçlemesi”ni tamamlayıp içimdeki onanmaz boşluğu tamamlamak adına her yerde aradığım bu filmi heyecanla izlemeye başladım. Bu tür beni her defasında ters köşeye yatırıyor. Önce, filmin ilk yarısında hayal kırıklığına uğruyorum. Emeklerime hayıflanıyorum. Burada da öyle oldu. Raymond’un içine ruh girip onu ağır çekimde hareket eden bir yaratığa çevirdiği bölüme kadar adeta 80’li yıllardan kalma bir “Gerçek Kesit” örneğiyle karşı karşıya kaldığımı zannettim. Jackie’nin televizyonunun üzerinde dantel vardı dersem hislerimi anlarsınız. Tam gözyaşlarımı içime akıtacaktım ki öykü deli saçması haline geldi de içim şenlendi. Ondan sonra, sonsuzluğun içindeymiş gibi garip bir derinlikle aktarılan sisli ormanda kozların paylaşıldığı geleneksel final bölümüne nasıl geldim anlayamadım. Kısa ve keskin hareketlerle dövüşen uçan rahiplerle küçük dilimi yuttum; lazer benzeri ışınlar da işin içine karışınca gözlerim yerinden fırladı. Gereksiz bir twist için sahneye dahil edildiği belli olan zavallı köylünün bahtsız bedeviliği bir kenara, finalde öyle saçma bir ölüm sahnesi var ki gülmek istiyorsunuz ama olmuyor. Bunda üstün oyunculukların rolü çok büyük. İnandırıcı olmamakta ısrarcı aktörler içinde, üçlemenin “Seeding of a Ghost” ayağında da rol alan Norman Chu ister istemez göz dolduruyor. Deli saçması bu film bittiğinde durmadan tokatlanmanın verdiği sersemlik uzun süre devam ediyor.

Gayriresmi Fetüs Üçlemesi:

Ghost Nursing 1982
Devil Fetus 1983
Seeding of a Ghost 1983

Korkusitesi için yazan Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

korkumetre-1 kan_ve_siddet-3 gerilim_dozu-1 puan-2

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.