Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Friday the 13th Part 3: 3D

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

26 Şubat 2012

11 Adet Yorum

11

Yönetmen: Steve Miner
Senaryo: Martin Kitrosser, Carol Watson
Imdb Puanı: 5.2/10
Yapım: 1982, ABD, 95 Dakika
Oyuncular: Dana Kimmell, Paul Kratka, Tracie Savage, Jeffrey Rogers, Catherine Parks, Richard Brooker

Başka bir grup rehberin saflığı yüzünden huzurlu bir yaz, korkunç bir kabusa dönüşür… Crystal Lake Kampı’nın kanlı tarihini görmezden gelenler kendilerini takip eden manyak Jason’ın kurbanı olurlar.

“Friday the 13th, Bölüm 3” oturma odanıza giren Jason ile sizi korkudan donduracak!!!

Mantık gereği şimdiye kadar Crystal Lake Kampı’nın tüm dünya üzerindeki tatilcilere kapatıldığını ve özel bir FBI görev gücünün bu kadar cinayeti işleyen kim olabilir diye kamp alanını didik didik aradığını düşünüyorsunuzdur ama öyle değil işte. Mantık burada yok, filmin daha ciddiye alınması (ya da yeterince ciddiye alınması) gerekirken tam aksine serinin düşündürücü bir şekilde aşağıya yuvarlandığı bir filmdir bu. Filmdeki kurbanların son derece tek düze bir şekilde Jason’ın önüne çıkıp öldürülmesi bu filmi duyarsız bir kan makinesinden öteye götüremiyor.

Kesinlikle bu janrın dışındaki insanların hoşlanmayacağı bir film. Ancak şok edici sahnelere düşkün izleyiciler için bazı yoğun ölüm sekansları mevcut mesela kısa süre önce kız arkadaşını hamile bırakan seks delisi genç Andy elleri üzerinde yürürken ortadan ikiye kesiliyor. Ve sonra Rick var, Jason muazzam kuvvetiyle kafasını sıkıştırınca ana karakterin erkek arkadaşı olmak isteyen ancak bir erkekten çok çıtkırıldıma benzeyen delikanlının gözleri yuvalarından fırlıyor.

Alt planın az olmasına, senaryoya çok az zeka ve oyunculuk performanslarına çok az çaba harcanmasına hatta çoğunluk için gülünç gözükmesine rağmen, bu film doğasında eğlenceli ve kötü niyetli bir filmdir. Sadece sinemalarda gösterime girdiğinde üç boyutlu grafiklere sahip son iki filmden çok daha fazla izleyici çekmekle kalmayan aynı zamanda benim en sevdiğim filmlerden biri olan ilginç bir korku festivalidir. Belki de sebebi, Jason’ın bu filmde başına geçirdiği tek bir delikten dışarısını görmesini sağlayan çuval parçasından kurtulup kendisine esas güçlü imajını veren hokey maskesine kavuşmasıdır çünkü ilk filmin sonunda yönetmen Jason’ı bir çocuk olarak bizlere göstermiştir. Ayrıca belki de bunun sebebi yaratıcı olaylarla ilgili olarak anlaşılır olması ve yönetmen Steve Miner’ın bu filme fazlasıyla atmosfer ve gerilim katmasıdır (Kendisinin favori yaratısı olan varlığın kötülüğünü tasvir eden zeki film yapımcılığına hayranım. Hepsini bir araya getirme tarzını seviyorum. Bizi nasıl ekrana çekeceğini biliyor.)

Filmlerdeki karakterler her zaman bu kadar çekici olmasa bile bu filmde anlatılan ve “vahşi grup” olarak bilinen karakterler oldukça histerik ve klasik tipler. Gerçekte aslında onların parçalanmasını istemiyorsunuz hatta film yapımcıları onlara acımamızı bile sağlıyor çünkü bazıları kendi kimliğiyle mücadele ederken bazıları da geçmişlerindeki karanlık zamanlardan sıyrılıp hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar.

İnsanları güldüren bir film olmanın dışında başarısız bir film. Ona şüphe yok. Ancak bir 13. Cuma filmi olarak baştan sona kadar iyi işlenmiş bir film; ters giden bir yaz kampının mükemmel bir tasviri çünkü gün ilerledikçe ve soğuk, yağmur ve rüzgar gibi hava koşulları kötüleştikçe kampçılar burada çaresiz şekilde mahsur kalırlar ve dehşetle yüzleşmesi gereken tek bir kişi kalıncaya dek avcılarının kurbanı olurlar. Filmi ilk izlediğimde – ki herhalde yirmiyi geçmiştir – doruk noktasına ulaştığında ve tek sağ kalan kişi de hayatının kabusuyla karşı karşıya geldiğinde adeta korkudan donakalmıştım ve hala daha izlediğimde hikayenin tepe noktasının kademe kademe değişimi ve seyahatin olması gerektiği gibi rahat çıkmayışı beni etkilemektedir ve zaten seyahatler hiçbir zaman rahat değildir. Öyle değil mi?

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

– Debbie, bir “Fangoria” dergisi alır ve 13.Cuma filmlerinin bazılarındaki gore sahnelerden sorumlu Tom Savini hakkında bir makale okumaya başlar.

– “2.Bölüm” haricinde bu filmdeki hiçbir karakter açıkça “Jason” ismini telaffuz etmez.

– Bundan sonraki devam filmlerinde kullanılan hokey maskesinin görüldüğü ilk 13.Cuma filmidir.

– 3 boyutlu versiyon başlamadan önce seyircilere ilk birkaç dakikanın 3 boyutlu olmadığı yine de gözlüklerini takmalarını belirten bir uyarı yayınlanmıştır. Bu 2 boyutlu kısım 2.filmin hikayesinin doruk noktasına ulaştığı ve 3.filmin başladığı kısımdır.

– Bir başka korku filminin tanıtımı için broşür dağıtırken yapımcıların dikkatini çeken Larry Zerner bu filmde Shelly rolünü oynamıştır.

– Toronto’daki The Royal Independent sineması hala orijinal 3 boyutlu formatta olan kopyalardan bir tanesine sahiptir.

– Yönetmen Steve Miner, haber spikeri olarak küçük bir rol almıştır.

– Able (yaşlı adam) ilk iki filmdeki Deli Ralph’e çok benzemektedir.

– Dana Kimmell sık sık Frank Mancuso Jr.’dan orijinal senaryonun içerdiği gore ve çıplak sahnelerden bazılarını çıkarmasını istemiştir.

– Birkaç sahne ilk 13.Cuma filmindeki sahneler ile bire bir aynıdır ya da benzeridir: Debbie üstüne damlayan kanı görür ve yukarı baktığında bıçakla deşilerek öldürülür. Bu sahne ilk filmdeki Kevin Bacon’ın sahnesine çok benzemektedir. Chris, Jason’ı öldürdüğünü düşünerek gölün üzerinde yüzen kanoda uyuyakalır ve bu sahne ilk filmdeki Alice’in sahnesine çok benzemektedir. Chris uyandığında Pamela Voorhees sudan fırlar ve 1.filmde Jason’ın Alice’e yaptığı gibi Chris’i suya çeker.

– Jason olarak Richard Brooker seçilmiştir çünkü Steve Miner’ın iri yarı bir adama ihtiyacı vardı.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (11 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.