Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Friday the 13th IV: The Final Chapter

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

30 Mart 2012

4 Adet Yorum

4

Yönetmen: Joseph Zito
Senaryo: Victor Miller, Ron Kurz
Imdb Puanı: 5.4/10
Yapım: 1984, ABD, 97 Dakika
Oyuncular: Erich Anderson, Judie Aronson, Kimberly Beck, Corey Feldman, Crispin Glover, Ted White

Kristal Gölü’nün popüler sakini Jason, Friday the 13th: The Final Chapter’da daha fazla karmaşa çıkarmak için geri dönüyor. Hokey maskeli katil, bir hastane morgunda yaşama geri döndükten sonra intikam dolu hislerini Jarvis ailesine ve o ana kadar hiçbir şeyi umursamayan bir grup gence odaklar. Genç Tommy Jarvis maske ve makyaj konusunda özel yeteneği olan bir korku filmleri hayranıdır. Şeytani Jason acaba sonunda dengini buldu mu?

Bu film, arka kapaktaki özette yazdığı gibi daha önceki ‘Friday the 13th’ filmlerine göre daha ciddi bir yaklaşımda bulunmaktadır. Ve ilk kez ağlak ve rahatsız edici bir kadını değil, tersine genç bir erkek olan Tommy Jarvis’i canlandıran ve bu seride rol alıp da sonradan kariyerinde ilerleme kaydeden oyunculardan biri olan Corey Feldman’ı başrolde görüyoruz. Feldman’ın performansı güçsüz bir karakter yerine zekasıyla ön plana çıkıyor. Yardımcı oyuncu Crispin Glover da aslında büyüleyici şahsiyeti ve yakışıklılığı güvensizliği tarafından gölgelenmiş seks delisi karakteri başarıyla canlandırıyor.

Her ne kadar ben üçüncü filmi de beğensem bile 13.Cuma hayranları genelde bu filmin serinin en güçlü filmi olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca bu filmde hoşa giden karakterler var. Bazı önemli gerilim öğeleri var. Özel efektler çok iyi. Aşırı uçlarda ve tiksindirici sahnelere açlık duyanlar için oldukça görsel ve rahatsız edici ölüm sahneleri de mevcut (Boğaza saplanan ameliyat testeresi ki bu ölüm sahnesi diğer 3 filmdekinin üzerine bile çıkabilir; tabi üçüncü filmde Andy’nin elleri üzerinde yürürken bir palayla ortadan ikiye ayrılmasını ayırıyoruz. Burada Jason, testereyi Axel’ın gırtlağına gömdükten sonra adamın kafasını 90 derece çeviriyor!)

Filmin tek kusuru sonlara doğru görülüyor. Tommy’nin kız kardeşi Kristal Gölü Kampı’nda kim var kim yok herkesi temizleyen bu çılgın katilden kaçmakla uğraşırken, Tommy de hayatlarını kurtarmak ümidiyle katilin annesi olan Mrs.Voorhees’e benzemek için saçlarını traş etmekle meşguldur ama bayan Voorhees’in saçlarının hep yerinde olduğu gerçeğini göz ardı etmektedir (Aynı zamanda Mrs.Voorhees küçük çocuk kıyafetleri giymemektedir ve kesinlikle erkek değildir!). Bir şekilde Tommy rakibiyle yüzleşir ve sanki kendi kanından ve canındanmış gibi Jason’a emirler vererek kızkardeşinin ölümünü engeller ve katilin ölümüne de zemin hazırlar. Bu sahne sadece Jason’ı değil filmin kendisini de gülünç duruma düşürmektedir ve böyle bir embesillik yapılarak filmin bütün gerilimi silinip süpürülmüştür. Fakat bu kadar zayıf bir senaryoya rağmen her 13.Cuma filminin sonunda sizi eğlendirebilecek bir nokta mutlaka mevcuttur. Ve bunu da arkadaşlarla birlikte yapmak çok eğlencelidir aksi takdirde tadı çıkmaz. Bir çok 13. Cuma hayranı bu filmi ‘en iyi’ olarak seçtiği için ben de bu serinin hayranlarına ya da en azından korku filmi severlere bu filmi alıp izlemelerini öneriyorum.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

– Jason’ı oynayan Ted White, sette diğer oyuncularla konuşmuyordu çünkü bunun Jason’a duydukları korkuyu azaltacağını düşünüyordu.

– 3. Bölümde Jason’ın tırnakları manikürlü ve temizdi ama 4. Bölümde uzun ve siyahtı.

– Ted White, Jason’ı sadece para kazanmak için canlandırdığını belirtti. Ayrıca isminin filmin yazılarından çıkarılması konusunda da çok ısrar ettiğini çünkü bu rolü canlandırmanın onu rahatsız ettiğini söyledi.

– Söylenene göre Tom Savini’nin makyaj sanatçısı olarak bu filmde çalışmasının tek nedeni yarattığı karakteri ancak kendisinin öldürebileceğiydi (Jason Voorhees)

– Pamela Voorhees’in mezar taşında “1930-1979″yazıyor. Ama 1. Bölüm 13 Haziran’da geçiyordu ve 13 Haziran 1979 Çarşamba günüydü Cuma değil.

– Bir sahnede Rob Dier, Trish ile kız kardeşi Sandra hakkında konuşur. Sandra Dier, 2.Bölüm’de Jason’ın kurbanlarından biriydi.

– Samantha’nın göldeki sal üzerindeki sahnesi aslında kışın ortasında çekilmişti. O kadar soğuktu ki Judie ağlamaya başladı Ted White da (Jason) bıkıp yönetmen Joseph Zito’ya kızı çıkarıp ısıtmazlarsa istifa edeceğini söyledi. Onlar da bu isteğini yerine getirdiler.

– Filmin bütçesi 1,800,000 dolar. Sadece ABD’de ki hasılatı ise 33,000,000 milyon dolardı.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.