Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Freddy Krueger

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

26 Mayıs 2008

1 Adet Yorum

1

Freddy KruegerGerçek Adı: Freddy Charles Krueger
Doğum Tarihi: Şubat, 1942
Doğum Yeri: Springwood, OH.
Irkı: Beyaz
Boy: Yaklaşık 172 cm
Ağırlık: 72 kg

FREDDY RÜYANIZDA

Freddy Krueger. . Çocukluğunuzun, hayatınızın geri kalanını ölümcül bir şeklide etkileyeceği söylenir. Dürüst olun, doğum esnasında ölen bir şizofren tarafından dünyaya getirilseydiniz ne hissederdiniz? Neredeyse Brady Çetesi gibi katiller ve tecavüzcüler tarafından büyütülseniz? Freddy, Springwood’un banliyö bölgesinde yaşadı. Her şeyin kısa bir süre içinde değişeceğinden habersiz, sokaklarda gülüşüp oynayan kaygısız yüzlerce çocuk. Uzun lafın kısası, Freddy cinayet eğlencesini, küçük Springwood’da başlattı. Biraz çocuk kaçırma, biraz sistemli kasaplık. Ancak, burası tüm bunlardan tereyağından kıl çekermiş gibi kurtulunabilecek bir yer değildi. Kasaba halkını öç alma duygusu bürüdü, kanunu kendileri uygulamaya başladılar. Biraz benzin ve yanan bir kibrit, Freddy’nin katliam günlerini geride bıraktı. Huzur içinde yatması için mi? Pek değil?

Freddy Krueger

Şimdi, Krueger küçük çocukların rüyalarına girip onları korkutuyor. Arada sırada görülen bazı kabusların pek de zararı olmayacağını düşünebilirsiniz, bilemediniz: tekrar tahmin edin, bu daha bir başlangıçtı.

Bir uzvu kesmeden önce, garip alaycı esprilerden birini patlatmak isteyen çok sayıda ruhsal dengesi bozuk, akıl hastası manyak vardır. Kafaları kesip koparmadan önce vahşice “Başlar Yukarı” diye bağıran adamlar türünden. Freddy Krueger zaten, öldürmeden önce yapılan şu garip alaycı esprilerin kralıydı. Neredeyse bir çeşit çizgi roman karakterine dönüşmüştü. İlk günlerinde, korku dünyasının ürkütücü, tüyler ürperten korkunç figürü olmuştu. Bu muhteşem korkunçluğunu, 3 büyük Nightmare on Elm Street filmlerinde sürdürmeyi başarmıştı. Ancak, 4, 5 ve 6. seriler tam bir fiyaskoydu. Dediğim gibi, Freddy, o bildiğimiz ve bu haliyle sevdiğimiz korkutucu adam olmaktan çıkıp daha çok bir çizgi roman kahramanı haline gelmişti. Serilerin başarısızlığı Freddy’nin de çöküşü demekti. Her senaryo bir diğerinden daha beter hale geldikçe, Freddy’nin o bir zamanlar ki cazibesi de keskin bir bıçakla kesilmiş gibi sona erdi. Artık bu işin geriye döner hali kalmış mıydı?

Fakat, bu dünyada, Freddy’nin isim hakkını küllerin arasından çekip çıkarıp, ona hınzırca bir değişim verebilecek tek bir kişi vardı. O da serinin yaratıcısı Wes Craven’di. Craven’in Çığlık gibi kendine özgü bir tarza sahip olan klasikleşmiş filminden önce, elimizde Wes Craven’in New Nightmare (Yeni Kabus) filmi vardı. Orijinal Elm Sokağında Kabus filminin gişelerde hasılat rekorları kırmasından on yıl sonra, “adamım” Wes Craven, Freddy’yi mezarından diriltecek harika bir senaryo aldı kaleme. Ancak, bu figür sıradan bir Freddy olmanın çok ötesindeydi. Krueger’in arkasındaki adam olan Robert Englund bu filmde rol alıyor, hem de kendisi olarak, inana biliyor musunuz? Wes Craven da bu filmde rol alıyor. Dahası kendi kendini canlandırıyor. Ayrıca güzellik kraliçesi Heather Langenkamp de bu filmde esas oyuncu olarak rol alıyor. Evet bildiniz: o da kendisini canlandırıyor. Freddy göndermeleri, gerçeklik ve gerçek hayat, bu fantastik ve özgün korku filmde bir arada yer alıyor. Tüm sadık korku filmi hayranlarına ve özellikle Elm Sokağı hayranlarına tavsiye edilir.

Freddy Krueger, korku dünyasında bir okul gibidir. Bugün, hala 20 yıl önceki popülerliğini koruyan, çok sevilen bir karakterdir. Ancak Freddy’nin sonunu gördüğümüzü sanmıyorum. Freddy Jason’a Karşı filminin devamının yolda olduğu söylentilerini düşünürsek, Robert Englund’u yakında en iyi yaptığı işi yapmaya devam ederken göreceğimizi düşünüyorum.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.