Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Freddy Krueger Neden Bu Kadar Manyak?

Korku Karakterleri

VioletSelin

04 Mayıs 2017

0 Adet Yorum

0

maniac-freddy

Freddy Krueger’ın gerçekten darma duman bir hayatı var! Böyle bir ruh hastası olmasına şaşmamalı. Her Elm Sokağında Kabus filminde bize Freddy’nin geçmişinden kısa flashbackler halinde ipuçları verildi, fakat hiçbir zaman bize bütün hikayeyi birden ‘lineer moda’ dediğimiz şekilde vermediler. Bu yapım üzerinde çalışan bütün yazar/yönetmenler hikayeye biraz daha eklemeler yapmak istedikleri için, bu birleşimler Freddy’nin geçmişini daha da berbat bir hale getirdi! Biz de bunun üzerine kronolojik olarak 7 bölümde Freddy Krueger’ın hayat hikayesini inceledik.

BÖLÜM 1

BİNLERCE MANYAĞIN ÇOCUĞU!
Freddy’nin başlangıcı

amanda-krueger

Freddy Krueger’ın arkaplanındaki en rahatsız edici olaylardan biri de onun oluşumudur. Erkeğin sperminin kadının yumurtasına eriştiği o an! Yaşam başlıyor! Freddy’nin annesi Amanda Krueger bir hemşireydi, kendini kiliseye adadıktan sonra da ismini Sister Mary Helena olarak değiştirmişti. Bu sizin için yeterince manyakça değilse, bir tımarhanede çalıştığını da söyleyelim. Güzel bir günde, en tehlikeli çılgınların tutulduğu bu berbat tımarhanede çalışırken, hastane personeli onun içeride olduğunu unutup, Amanda’yı çok sağlıklı bir grup öldürücü manyağın arasında kilitli bırakırlar. Tamam, bu heriflerin kafayı yediklerini biliyoruz ama bu libidolarının olmadığı anlamına gelmez! Bu yüzden de toplu olarak Amanda Krueger’a tecavüz etmeye karar vermişlerdi. Ve, Freddy Krueger bu şekilde ortaya çıktı! Amanda Krueger’ın kendi çocuğuna ‘binlerce manyağın piçi’ demesinin sebebi de bu. Daha da kötüleşiyor değil mi? Amanda Krueger çocuğunu yetiştirmeye başladıktan sonra oğlunun bir çocuk tecavüzcüsü/katili olması gerçeğiyle de karşı karşıya kalır. Freddy Krueger’a Elm Sokağı ebeveynleri dava açtıktan sonra, Amanda kendini asar! Etkileyici değil mi?

BÖLÜM 2

‘SENİ EVİME ALDIĞIM GÜNDEN BERİ BİR İSRAFSIN’
Freddy’nin yetiştirilmesi

alice-cooper-anoes

Yani, Freddy öksüz kalmış oldu. Annesi kendini astı, babası ise, babası mı? Onun kim olduğunu da kimse bilmiyor. O iğrenç tımarhanedeki manyaklardan herhangi biri olabilir. Aslında, Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child’ı izlerseniz, kimin o şanslı sperminin Amanda Krueger’ı hamile bıraktığını görebilirsiniz.

Ne olursa olsun, Freddy, Alice Cooper’a benzeyen bir adam tarafından evlatlık edinildi. Aa bir dakika durun, o gerçekten de Alice Cooper’dı.

Ama yine de, Freddy’nin üvey babası Freddy’e ‘Seni evime aldığım günden beri bir israfsın! İlaçlarını içme vaktin geldi!’ gibi güzel gözler söyleyip, onu kemerle acımasızca dövmeyi çok severdi. Freddy bu rahatsız edici aile hayatıyla başa çıkamayıp okulda biraz garip davranmaya başlamıştı. Mesela, bir keresinde, sınıftaki hamsterı alıp balyozla öldürmüştü! Okul arkadaşları onun bu garip hareketlerini görüp, onu ‘yüzlerce manyağın oğlu, yüzlerce manyağın oğlu’ diye çağırmaya başlamışlardı. Sanırım, bir rahibenin ve tımarhanedeki binlerce kaçığın oğluysanız haber şehre çabuk yayılıyor.

BÖLÜM 3

‘SAĞOLUN EFENDİM, BİRAZ DAHA ALABİLİR MİYİM?’
Freddy’nin gençliği

young-krueger

Bir süre sonra, Freddy babasının bu bitmek bilmeyen tacizlerine alışmıştı. Hatta artık babasının kemerle dövmeleri, ona acı vermiyordu bile. Dahası, ondan haz bile almaya başlamıştı. Üvey babası, onu tekrar tekrar kırbaçladıkça, Freddy, ‘Sağolun efendim, biraz daha alabilir miyim? diyordu, ve babası da kırbaçlamaya devam ediyordu. Babası; ‘Acının sırrını bilmek ister misin? Eğer onu hissetmeyi kesersen, ona alışabilirsin’ diyordu. Sonrasında da Freddy üvey babasını bir tıraş bıçağıyla deşmişti. Ne kadar da dokunaklı. Zavallı Alice Cooper!

BÖLÜM 4

‘İŞTE BURADA ÇOCUĞUNU ALDILAR VE BİR YETİMHANEYE KAPATTILAR.’
Freddy’nin aile babası yılları

father-freddy

Ve bir şekilde, Freddy Krueger, tüm bu çocukluk travmalarına rağmen, evlendi ve baba oldu! Maggie adında küçük bir kızı vardı. Freddy mutluluğu sonunda güzel bir aile hayatıyla buldu gibi duruyordu. Karısı, çocuğu ve beyaz çitli bir evi vardı. Ama durun, Freddy’nin öfkesi daha fazla saklı kalamadı! Kendi mahallesindeki çocukları gizlice taciz etmeye ve öldürmeye başlamıştı! Evinin altında, öldürdüğü çocukları yaktığı bir zindan vardı. Kısa süre sonra, karısı bunu öğrenip, onun sırrını tutmaya devam etti, ama Freddy yine de karısını 6 yaşındaki kızının gözlerini önünde boğarak öldürdü. Freddy, bu sırrı tutması için Maggie’yi zorladı fakat Maggie bu sırrı uzun süre tutamadı! Babasını ele verdi ve Freddy yetkililer tarafından sorgulanmak için alındı. Freddy’nin kızı Maggie, tıpkı babası gibi bir yetimhanede yetiştirilmek zorunda kaldı. Sanırım bu yüzden ‘tarih tekerrürden ibarettir’ diyorlar!

BÖLÜM 5

‘AVUKATLAR ŞİŞMANLADI, HAKİM ÜNLÜ OLDU, AMA BİRİLERİ ARAMA EMRİNİ İMZALAMAYI UNUTTU VE KRUEGER SERBEST BIRAKILDI’
Freddy’nin yargılanması

springwood-slasher

Freddy, Elm Sokağı’ndaki cinayetleri yüzünden nezarete tıkıldı ve yargılanmaya gönderildi. Bu zamanlarda, Freddy kendi ve bütün öldürdüğü çocukların yaşadığı yer olan Springwood’ta ‘The Springwood Slasher’ olarak anılmaya başlamıştı. Raporlar, Freddy’nin mahallesindeki en az 20 çocuğu öldürdüğünü söylüyor. Maalesef, Freddy’ye onu içeri alan polis tarafından Miranda Yasaları (sessiz kalma hakkı) okunmadığı için, serbest bırakıldı. Böylece, The Springwood Slasher yine serbest kalmıştı! Annesi Amanda Krueger bunu öğrendi ve kendini utançla astı.

BÖLÜM 6

‘BUNU YAPANIN KİM OLDUĞUNU BİLEMEMEK BİZİ DELİRTİYORDU, AMA ONU YAKALADIKLARINDA HER ŞEY DAHA DA KÖTÜ OLDU’
Freddy’nin diri diri yakılması

burning-freddy-2

Sonrasında da, ölen çocukların ebeveynleri (yani Freddy’nin komşuları) adaleti kendi elleriyle aramaya karar verdiler ve Freddy’i diri diri yakmakta karar kıldılar! Bunu da Freddy’nin evinin camlarından içeriye Molotov kokteylleri atarak yaptılar. Bu sahneyi de, Freddy’s Dead’te görebiliriz. Kısa süren Freddy’s Nightmares TV Show’una bakarsak, Freddy’nin kazan dairesinde aileler ve polis tarafından yakalandığını da görebiliriz. Bir polisle ‘Senin küçük kızından çok hoşlanıyorum, onunla başladığım işi bitireceğim.’ diye alay ettiğinde de herkes Freddy’nin üzerine benzin döküp onu yakmaya başlıyor. Freddy yanarken de ‘Geri döneceğim! Ben serbestim! Serbestim!’ diye bağırıyor.

BÖLÜM 7

‘HEPSİNİ İSTİYORUM!’
Freddy’nin rüya şeytanları tarafından ziyaret edilmesi

burning-freddy

Freddy diri diri yanmaya başlayınca, ölümünden saniyeler önce, 3 tane rüya şeytanı onun yanına gelip, insanların rüyalarını kontrol etme gücünü sunuyorlar. Rüya şeytanı da neyse artık? Ne olduklarını bilmiyorum ama ‘Nightmare on Elm Street’ dünyasında varlar ve Freddy’e gücünü veren de onlar. ‘Ne istediğini biliyoruz Freddy’ derler, ve Freddy ‘Hepsini istiyorum!’ der. Onlar da ‘Tabi ki istiyorsun, şimdi sonsuz olacaksın!’ derler. Bu rüya şeytanları niye Freddy’i seçti? Çünkü rüya şeytanlarının işi budur, hayal edilebilecek en kötü ve en manyak insanı ararlar. Bulunca da bizim kabuslarımızı gerçeğe döndürmesi için bu gücü verirler.

Rüya şeytanlarından bu gücü aldıktan sonra, sıra Freddy’nin intikam almasına gelir. Böylece, ilk film Freddy’nin gerçek/rüya değiştirme gücü ile başlar. Onu öldürmeye çalışan ebeveynlerin çocuklarının peşinden gider. Niye direkt ebeveynlerin peşinden gitmiyor ki? Onu diri diri yakanların? Sanırım çocukları seçmek daha eğlenceli, nasıl olsa Freddy’nin en başarılı olduğu konu, çocuklar!

Bayanlar baylar, işte bu Freddy Krueger’ın hikayesi. Baştan sona Freddy serisi;

Nightmare on Elm Street
Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge
Nightmare on Elm Street 3: The Dream Warriors
Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child
Freddy’s Dead: The Final Nightmare
Wes Craven’s New Nightmare
Freddy vs. Jason
Freddy’s Nightmares (TV Series)

Remake film Freddy’nin hayat hikayesinden birkaç şeyi değiştirdi belki, ama bildiğimiz kadarıyla, 80’lerin ve 90’ların mükemmel senarist ve yönetmenlerinin tüm dünyadaki gençleri eğlendirmek için yarattıkları bunlar. İlk 3 film Freddy’i gayet korkunç bir karakter olarak gösterdi, fakat Dream Master geldi ve Freddy’i bir fıkra karakteri gibi, tek kişilik komedi gösterisine dönüştürdü. Yani, Dream Master ile birlikte, Freddy Krueger’ın bütün komik versiyonlarını görmüş olduk. Kumsalda Freddy, Köfte yiyen Freddy, Süper Freddy, Kung Fu Freddy, Aşçı Freddy, Hemşire Freddy.. bunların hepsini gördük. Ama, ne olursa olsun, bu filmleri oldukları gibi seviyoruz. 80’lerden eğlenceli, komik korku filmleri.

Kaynak: http://filmconnoisseur.blogspot.com.tr/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Violet Selin

Tüm Yazıları
1996 yılında İstanbul’da doğdu ve şu an Çeviribilim bölümünde eğitimine devam ediyor. Korku filmleriyle ilk olarak IT ve Elm Sokağında Kabus ile tanışan Violet Selin korku sinemasına aşık olduktan sonra sürekli ailesi tarafından bu türden uzak tutulmaya çalışıldı. Korku edebiyatına olan hayranlığı da Stephen King sayesinde gelişti. Sürekli yabancı basında korku türündeki gelişmeleri takip etmesiyle birlikte, bu türde çalışmalar yapmak istemektedir. 80’ler müzik ve film kültürünü çok seven Violet’in en büyük hayallerinden biri de o dönemlerde yaşamaktır. Hayatının her alanında baskın olan bu tür için film çekme hayalleri de var.

YORUM YAZ