İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Flesh Eater

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

19 Şubat 2011

7 Adet Yorum

7

Revenge of the Living Dead
Yönetmen : S. William Hinzman
Senaryo : S. William Hinzman
Imdb Puanı: 4.8/10
Yapım:1988, ABDSüre: 88 Dakika
Oyuncular: S. William Hinzman, John Mowod, Leslie Ann Wick, Kevin Kindlin

Karanlık bir Cadılar Bayramı gecesinde bir yaşayan ölünün düşmanca ve yok edici yolunu izlemeye hazır olun! Kalp çarpıntısına yol açan kesintisiz merak, korku ve kan gölü eşliğinde ki bir saldırı içinde, hayatlarının gece yolculuğunu yapan bir grup gence katılın..

Korkusitesi’nde Flesh Eater üzerine bir makale yazmaya karar verdiğimde, aynı filmi daha önce 2000 yılında video cd formatında ‘Revenge of the Living Dead’ ismiyle satın almış olduğum hakkında en ufak bir fikrim bile yoktu. Filmi vcd’ye taktığımı ve 20 dakika sonra berbat oyunculuk nedeniyle kapattığımı hatırlıyorum. Ancak o zamanlar henüz 80’lerin b-sınıfı filmlerini ve onların ucuz görkemlerini sevmeye başlamamıştım.

Evet, son derece komik bir şekilde yapılan kötü oyunculukla, geri dönüştürülmüş zombi materyaliyle ve bir yılda filmin yaptığı parayı zar zor geçen bütçelerle yapılmış filmleri seyretmeye doyamayanlardansanız, Flesh Eater tam size göre. Bu filmi The Dead Next Door, Bad Taste, Cheerleader Camp ve Basketcase ile aynı kefeye koyabilirsiniz.. Yer altı b-sınıfı film topluluğu içinde bir kült klasiği haline gelen film 20 küsur sene sonra bile eğlendirmeye devam ediyor.

Flesh Eater, 1968 yılı yapımı George Romero‘nun Night of the Living Dead / Yaşayan Ölülerin Gecesi’’nin açılış sekansında mezarlıkta ki zombiyi canlandıran aktör, S. William Hinzman tarafından çekildi. Aktörün gerçek amacının Yaşayan Ölüler tutkunlarını eğlendirmekten çok, ‘Romero’ karakterini nakite çevirmek olduğunu zannediyorum. 60.000$‘lık bir bütçe ile yapıldığı göz önünde bulundurulursa filmin çok fazla para kazandığından emin değilim, ancak “paraya ihtiyacım var” neon ışığı hala parlak bir şekilde yanıp sönüyor. Ne olursa olsun, günlük ‘splatter’ dozunuzu alırken aynı zamanda bir gülme fırtınasına hazırsanız eğlenceli bir yolculuk sizi bekliyor.

Film de çıplak görünen her kadının hemen akabinde S. William Hinzman tarafından ziyaret edildiğini fark ettikten sonra Hinzman’ın niyetleriyle ilgili de şüphe duymaya başladım.  Abartısız bugüne kadar gördüğüm zombi filmleri içinde en çok çıplak kadınlara saldırılan film (Zombi olmasına karşın Hinzman kadınların üzerlerine çıkıyor ve her biriyle yakın  ilişkiler kuruyor). Hinzman’ın hayatı boyunca kadınlar arasında popüler olmadığını sanıyorum.. ve bu film çok sayıda çıplak kadının üzerine çıkması için mükemmel bir fırsattı. Bu şüpheyi ispatlayamam ama ilk birkaç kadından sonra tuhaf ve öngörülebilir geldi.

Spoiler

Filmin hikayesinin kesinlikle bir orijinalliği bulunmuyor.  Sadece başka zombi filmlerinden  alınıp geri dönüştürülmüş fikirler. Amerikan köylüleri ve benzeri öğeleriyle Dawn of the Dead / Ölülerin Şafağı’‘ndakiyle neredeyse tamamen aynı bir katliam sahnesi var. Filmin sonu gerçek bir sona hiç benzemiyor. Çoğu karakterin öldüğünü, geri döndüğünü ve yeniden öldürüldüğünü görüyoruz ama açık bir son yok. Sadece S. William Hinzman’ın yanmış bir samanlıktan fırlayıp köylülerden birini öldürdüğünü görüyoruz. Ağzından bir parça et sarkarken kameraya bakıyor ve sahne kararıyor. Hımm… peki.

Spoiler

Film hakkında bir sürü işe yaramaz şeyden bahsediyorum ama kendini kurtaran bir özelliğe gerçekten de sahip. Bir çok ölüm ve ‘gore’ sahne olması filmi b sınıfı filmler içinde bir fenomene dönüştürmüş. Kopan kol ve bacaklar belli ki mahalledeki cadılar bayramı malzemeleri satan dükkandan alınma, aktörlerin vurulduklarında sergiledikleri reaksiyonlar parayla satın alınamaz nitelikte ve zombi cilt makyajı çoğunlukla ucuz görünüşlü beyazımsı bir yeşil.  Ancak samanlık yandıktan sonra etkileyici cesetler görülüyor.

Yalnızca 80’lerin kült, splatter meraklıları FleshEater’ın dünyasında girme cesaretini göstermeli. Diğerleri biraz sıkıcı ve anlamsız bulabilir.

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.