Kumlar havalanacak. Gökyüzü yarılacak. Güç serbest Kalacak... The Mummy (1999)

Filmlerin 10 Tuhaf Psikopatı

Korku Listeleri

YasinKarakaya

28 Kasım 2011

6 Adet Yorum

6

Slasher filmi canisi yaratmanın formülü çok basittir: onlara bir maske ve ortalama bir isim verin (Michael, Freddy, Jason, Chucky) ve sonra şehirdeki tüm yarı çıplak gençlerin peşine takın. İşte bu noktada 10 tuhaf film psikopatı listemiz devreye giriyor çünkü burada standart korku üsluplarını aşmış! katilleri betimliyoruz. Çılgın kardan adamlardan manyak kurabiyelere kadar 10 tuhaf sinematik katili ele alıyoruz. Unuttuklarımız ve bilerek listeye eklemediklerimizi de yorumlarda tartışıyoruz.

Not: Bazı spoiler noktalar vardır. Uyarmadınız demeyin.

10- Josephtuhaf-psikopat10 Oyuncu: Vincent Cassel Yer aldığı film: Sheitan (2006)

Tuhaflığının nedeni: Doğuştan şeytani olan çocuğunun doğumunu beklemediği zamanlarda aslında Joseph çok yardımsever birisidir. Çamura saplanan potansiyel kurbanlarını kurtarır, onlara direkt kaynağından keçi sütü içmeyi gösterir, hatta bir tanesine (bir adamın dikkatini çekmek için bir köpeğe mastürbasyon yapmaktan çekinmeyen) deli kuzeniyle birlikte kalacak bir yer ayarlar. Dağınık saçları, bozuk sırıtışı ve Şeytan’a duyduğu sevgiyle Joseph kesinlikle en garip film psikopatlarından bir tanesidir.
Tercih ettiği hedefler: Sert adamı oynayan Bart (Olivier Barthelemy)
Kendine özgü saldırısı: Deli gücünü başkalarını haklamak için kullanmak
Bilinen zayıflıkları: Ekran dışında Monica Belucci ile yatan bir adamın zayıflıkları olamaz.

9- Vincent Smithtuhaf-psikopat9Oyuncu: Rory Calhoun  Yer aldığı film: Motel Hell (1980)

Tuhaflığının nedeni: Çiftçi Farmer’ın füme etleri çok meşhurdur yalnız gizli tarifi biraz çılgıncadır. İnsan etinden bahsediyorum arkadaşlar, ve Vincent etlerini gayet sakin bir biçimde bisikletliler, hippiler ve hatta sağlık müfettişlerini pusuya düşürerek elde ediyor. Ve evlilik öncesi sekse inanmıyor -ki bu hiçbir şeyin farkında olmayan müşterilerini yamyama çeviren bir adam için oldukça tuhaf.
Tercih ettiği hedefler: Motel Hello’ya rastlayacak kadar şanssız olan herkes.
Kendine özgü saldırısı: Elektrikli testere (tam etki yaratması için iş tulumu ve kesik bir domuz başı kullanmak gereklidir)
Bilinen zayıflıkları: Prezervatifler

8- Jack Frostyilbasi-temali-2 Oyuncu: Scott MacDonald (ses) Yer aldığı filmler: Jack Frost (1996), Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman (2000)

Tuhaflığının nedeni: O dev bir katil kardan adam! İdam edilmeye götürülürken seri katil Jack Frost genetik materyal taşıyan bir tankerle yapılan kazanın ortasında kalır (yolda bu tankerlerden çok mu var?). Bu genetik materyalle kaplanır ve erir ama hemen akabinde karlı zeminle birleşir ve havuçtan burnuyla ilk çıkışını yapan aktris Shannon Elizabeth’e tecavüz etmek için geri döner ve “Sarı renkli karı yeme!” şeklinde replikler saçar.
Tercih ettiği hedef: Herkes olabilir ama görünüşe göre çekici genç bayanları öldürmekten zevk almaktadır (ve bir de kendisini adalete teslim edecek olan şerif  Sam Tiler).
Kendine özgü saldırısı: Birine buz saçağı saplamak.
Bilinen zayıflıkları: Antifriz ve muz

7- Belial Bradleytuhaf-psikopat7 Oyuncu: Hiç kimse. O bir kukla. Yer aldığı filmler: Basket Case (1982), Basket Case 2 (1990), Basket Case 3: The Progeny (1991)

Tuhaflığının nedeni: Önceden yapışık olan ikizlerden insandan çok canavara benzeyen Belial ayrılınca normal görünüşlü kardeşi Duane Bradley (Kevin Van Hentenryck) tarafından bir sepete konur. Bu durumdan hiç hoşlanmayan Belial kendisini ikizinden ayıran üç doktora özel bir kin beslemektedir. Üçüncü filmde ucube bir arkadaşla karşılaşır ve mutant bir ailenin reisi olur (bu arada düzgün bir savaş kabuğunun sahibi bile olur).
Tercih ettiği hedef: Kardeşiyle ilişkisini bozabilecek herkes.
Kendisine özgü saldırısı: Güdük kollarıyla insanları dövmek.
Bilinen zayıflıkları: Yeteri kadar sorunu yokmuş gibi.

6- The Leprechauntuhaf-psikopat6Oyuncu: Warwick Davis Yer aldığı filmler: Leprechaun (1993), Leprechaun 2 (1994), Leprechaun 3 (1995), Leprechaun 4: In Space (1997), Leprechaun: In the Hood (2000), Leprechaun: Back 2 tha Hood (2003)

Tuhaflığının nedeni: Lanet bir leprekon işte! İşleri daha da garipleştirmek adına bu rolü Jedi’nin Dönüşü’nde Wicket W. Warrick’i oynayan aynı adam canlandırıyor. Cadılar bayramı için film arıyorsanız mükemmel bir seçim.
Tercih ettiği hedefler: Altınlarına bulaşan herkes (Jennifer Aniston dahil)
Kendine özgü saldırısı: Sihrini illüzyonlar için kullanmak (genelde güzel bir kadın olarak). Şüphelenmeyen kurban gardını düşürdüğü anda …BAM!
Bilinen zayıflıkları: Dört yapraklı yonca, dövme demir, altınlarını yakmak

5- The Gingerdead Mantuhaf-psikopat5 Oyuncular: Gary Busey (ses), John Vulich (ses), Kyle Lupo (gülünç elbise)
Yer aldığı filmler: The Gingerdead Man (2005), Gingerdead Man 2: Passion of the Crust (2008), Gingerdead Man 3-D: Saturday Night Cleaver (2011)

Tuhaflığının nedeni: Büyü meraklısı annesi sağolsun idam edilen seri katil Millard Findlemeyer’in (Gary Busey) külleri zencefilli kurabiye baharatına karıştırılır. Olaydan habersiz bir aşçının ve bir parça yıldırımın da yardımıyla bu deli kendisini büyük bir zencefilli kurabiye adama dönüşmüş olarak bulur. Bir ısırık alacak kadar aptal herkesi ele geçirir üstelik Gary Busy’nin katıksız çılgınlığı bu karakteri daha da tehlikeli hale getirir.
Tercih ettiği hedefler: Kim denk gelirse, yine de yeni bir insan bedenine kalıcı olarak girebilmesini sağlayacak ritüel için bir bakireye ihtiyacı var.
Kendine özgü saldırısı: Yok, yine de benim beğendiklerimden bir tanesinde Gingerdead Man birini ezmek üzere bir arabayı hızlandırmak için oklava kullanıyor.
Bilinen Zayıflıkları: Sıcak ve/veya ateş. Mel Gibson gibi çarmıha gerilmek ve başına dikenli bir tacın oturtulması da hoşuna gitmez.

4- Bebek Davistuhaf-psikopat4Oyuncu: Özel efekt ustası (ve Oscar’lı) Rick Baker’ın yönettiği bir kukla Yer aldığı film: It’s Alive (1974)

Tuhaflığının nedeni: İsimsiz Davis bebeği o kadar deforme bir haldedir ki bir doktor onu doğumhanede boğmak ister. Ama, sanırım yanlış tedavi sigortası var bunun için. Bu listedeki kalan film manyakları intikam motivasyonuyla ya da sadece kötü oldukları için öldürüyorlar. Ancak burada annesini isteyen her ne kadar grotesk olsa da korkmuş bir bebek söz konusu.
Tercih ettiği hedefler: Onu korkutan ya da zarar vermek isteyen herkes.
Kendine özgü saldırısı: İnsanları canavarımsı küçükdişleriyle ısırmak.
Bilinen zayıflıkları: Yok

3- The New York Rippertuhaf-psikopat3 Oyuncu: Andrew Painter Yer aldığı film: The New York Ripper (1982)

Tuhaflığının nedeni: Donald Duck gibi konuşuyor ve vaklıyor. Ha, bir de boş zamanlarında bir fizikçi. Yeterlidir.
Tercih edilen kurban: Seksüel olarak aktif kadınlar.
Kendine özgü saldırısı: Yönetmen Lucio Fulci’nin insanlara sallanan iç organlar gösterebileceği her şey.
Bilinen zayıflıkları: Silahla suratı uçuruluyor bu sayılır mı?

2- Cüce Kadıntuhaf-psikopat2Oyuncu: Adelina Poerio Yer aldığı film: Don’t Look Now (1973)

Tuhaflığının nedeni: Venedikte kırışık bir cüce kadının neden cinayetler işlediği beni aşıyor. Hatta neden kırmızı bir yağmurluk giydiği daha da gizemli. Avrupalılara özgü bir şey olsa gerek.
Tercih edilen hedefler: Venediğin karanlık sokaklarında tek başına dolaşacak ya da cücenin arkasından gidecek kadar aptal olan herkes.
Kendine özgü saldırısı: Bıçak
Bilinen zayıflıkları: Gecenin bir yarısında polisler şüpheli şahıslar için sokaklarda cirit atarken parlak kırmızı bir yağmurluk giyme eğilimi dışında yok.

1- The Handtuhaf-psikopat1 Oyuncu: Michael Caine? Yer aldığı film: The Hand (1981)

Tuhaflığının nedeni: Bir trafik kazasında elini kaybeden bir karikatüristin çılgın hikayesini anlatan bu filmi Oliver Stone yönetti. Ne zaman vücuttan kopan el ortaya çıkıp insanları öldürmeye başlıyor o zaman çizerimiz bunu telepatik olarak kontrol edebildiğini anlıyor. Michael Caine… Oliver Stone… kopuk bir el. Bunun nesi tuhaf?
Tercih edilen hedefler: El’in bir zamanlar yapışık olduğu sanatçı Jon Lansdale (Michael Caine) ile uğraşan herkes.
Kendine özgü saldırısı: Boğma (doğal olarak)
Bilinen zayıflıkları: Sadece kopuk bir el olması dışında yok.

10 tane tuhaf sinema psikopatını saydığımız listemiz bu kadar. Elbette yukarıdaki listede yer alan isimler Freddy, Michael ya da Jason Voorhees kadar ünlü değiller. Ancak Freddy, Michael ya da Jason’ın altın dolu bir sandık için adam öldürdüğünü ya da bir zamanlar büyük aktör Michael Caine’in bir parçası olduğunu sanmıyorum.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.