Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

Fetus

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

09 Eylül 2009

6 Adet Yorum

6

Yönetmen: Brian Paulin
Senaryo: Brian Paulin
Yapım: 2008 ABD Süre: 75 Dakika
Oyuncular: Nette Detroy, Brian Paulin, Joe Olson, Richard Caron, Kevin Barbare

Anladığım kadarıyla son zamanlarda underground korku sinemasında “kendin pişir kendin ye” formülü çok moda. Filminizin hem yönetmeni, hem oyuncusu, hem de plastik efektlerinden sorumlu makyajcısı olan Brian Paulin adlı şahıs, bu sayede cepten fazla masraf yapmamış. Eh, tabi ki yönetmenlik ve oyunculuk pek…olmamış. Ucuz bir kamerayla olabildiğince yanlış açılardan kaydedilen film yönetmenlik olarak sınıfta kalıyor. Dış görünüşe fazla önem vermeyi sevmem ama şişman, uzun kızıl saçlı ve kızıl bıyıklı bir adam, bir filmin başrol oyuncusundan çok marangozluğa yakışıyor. Olmadı, bira reklamları için uygun bir ifadesizliğe sahip diyelim.

Filmin bir konusu var, evet. Ama konulu pornolarda olduğu gibi asıl amacın “o işi” göstermek olduğunu bildiğinizden; aralara serpiştirilmiş gereksiz diyaloglarda mutfağa gidip kendinize bir çay doldurabiliyor ya da gazete okuyabiliyorsunuz. Bu filmde asıl gösterilmek istenen gore sahnelerin ne kadar gerçekçi olabildiği….

Kevin, karısını doğum sırasında gelişen bir komplikasyon nedeniyle kaybediyor. Şimdi bu komplikasyonun ne olduğunu tahmin etmek için beni zorlamayın. Nasıl oluyorsa, doktorlar bebeği doğru yoldan çıkaramıyorlar ve kadının karnından çıkarmaya karar veriyorlar. Karnını narkoz vermeden canlı canlı kestikleri kadının ağzından ve alt tarafından birden kan fışkırmaya başlıyor!!? Gerçekten çok nadir görülen bir vaka olmalı…

Kevin evde ağlayıp zırlıyor, kabuslar görüyor (ayrıntılı parçalama sahneleriyle beraber), yetmezmiş gibi sadece kamerayla kaydedebildiği hayaletimsi bir yaratık tarafından dehşete uğratılıyor. Neyse ki yönetmen balık hafızalı ki bu Uzakdoğu gerilim temasının üzerine pek gitmiyor. Kevin bir satanist dükkana gidiyor ve ölüleri tekrar diriltmek için ayin kitabı istiyor. Kitabın yönlendiriciliğiyle başlıyor adamları parçalamaya… Yönetmen, karısına bu denli aşık olan (en azından yüreğinde sevgi barındıran) bir adamın, yaratıcı şekillerde adam parçalayabilen soğukkanlı bir katile dönüşürken geçirdiği psikolojik sürece pek takılmamış anlaşılan.

Gelgelelim gore sahneler çok başarılı ve dehşet verici. Yakın plan çekimler, her kesilen yerden kan fışkırması (vücutta bu kadar çok, bu denli tazyikli kan fışkırtacak atardamar var mı yav?), gerçekçi bir diş kırma sahnesi, iç organlarını kusan adam, parçalandığı halde bir türlü ölemeyen bedenler, yamyamlık, nekrofili ve bebek katlini içeren bu bölümler bakışlarınızı ekrandan uzaklaştıracak kadar mide bulandırıcı. Yalnız, filmin sonundaki uyduruk kuklalı kandırmacayı bunun dışında bırakıyorum; zaten finalde iş iyice çığırından çıkıyor. Bir de adamın ne yapmaya çalıştığını anlayabilseydim daha iyi olurdu ya, neyse.

Onun dışında oyunculuk kötü, müziklendirme ve ses daha da kötü. Neyin neden olduğunu bir türlü anlatamayan amatör çekim tekniği ev eriştesi tadında. Zaten bu tür filmler sadece video pazarı için yapılıyor.

Murat “Wherearethevelvets” Akçıl


Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ