Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

Fascination

X-Korku

AnılKoç

24 Mart 2015

1 Adet Yorum

1

fascination-afisYönetmen: Jean Rollin
Yönetmen: Jean Rollin
Tür: Erotik Korku, Vampir
Yapım: 1979, Fransa Süre: 80 dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 6.2/10
Oyuncular: Franca Maï, Brigitte Lahaie, Jean-Marie Lemaire, Fanny Magier, Muriel Montossé

Biraz kan tatmanın deneyimi seksüel bir tecrübeyle birleştiğinde sanırım akıl almaz olabilir. Şiddet dürtüsünün cinsel dürtülerle paralellik gösterdiği insanlık tarihinin kaçınılmaz paradokslarından biri. Sıra dışı Fransız yönetmen Jean Rollin’de bu iki dürtüyü kusursuzca Fascination’de birleştirmiş. Bu film Jean Rollin filmleri arasında bir başyapıt değil, ancak şiirsel ve sembolik anlatımıyla en bilindik filmi. Yönetmenin tüm filmlerindeki temel çıkış noktası vampirler. Hatta Grapes of Death (1978) de bizlere zombileri sunarken dahi vampirleri andıran bir anlatıyla sunmakta. Fascination içinde benzer bir yaklaşım söz konusu. Kana susamış bir grup burjuva kadını anlatan film, tarihte ve kurguda sembolleşmiş tüm dişi vampir karakterlerini filmin içinde barındırıyor.

fascination1

Filmde Jean Rollin’in değişmez aktrislerinden Brigitte Lahaie yer alıyor. Lahaie’ya eşlik edenler ise; Franca Mai, Fanny Magier, Muriel Montosse, Sophie Noel ve Jean-Marie Lemaire. Fascination kısaca yukarıda da belirtiğim gibi bir grup genç burjuva kanının anemi hastalığından korunmak için mezbahalarda öküz kanı içmek yerine seçtikleri bir erkeği aralarına alıp, önce eğlenip sonrada nasıl kanını emdiklerini anlatan bir film. 1900’lü yılların başında geçen film özellikle dekor ve kostüm olarak büyüleyici. Özellikle filmin geçtiği şato kusursuz bir seçim olmuş.

fascination2

Filmde dikkat çekici en büyük unsur alışılagelmiş vampir temalı korku filmlerinin dışına çıkması. Korku filmlerinde alışılagelmiş doğaüstü olaylarla bir giden vampir teması bir kenara konarak, olaylar gündelik hayatın bir parçasıymışçasına anlatılıyor. Özellikle çıkış noktası olan anemi hastalığından korunmak için içilen hayvan kanından değişik bir tecrübe edinebilmek için içilmeye başlanan insan kanı şifadan çok seksüel bir dürtüye dönüşüyor. Aslına bakıldığında metaforik vampir anlatımı salt bir biçimde sunulmakta. Bu salt anlatı sembolik olgularla süsleniyor. Rüya havasında ilerleyen filmi bu atmosferden çıkartan iki sahne bulunuyor. Birincisi açılış sekansındaki kesimhane sahnesi, diğeri de eşkıyaların ölüm sahnesi. Bu iki sahne dışında tüm film gerçeküstü bir atmosferde ilerliyor. Burada tekrar dile getirme gereksinimi duyuyorum; film, anlatı bakımından değil atmosfer bakımından gerçek üstüdür. Filmdeki tüm ana olay olan oral yoldan alınan kan ihtiyacı korku sinemasındaki vampir ısırığı ya da öpücüğündeki sadizmden uzaktır. Buradaki tamamıyla erotik sinema da görebileceğimiz sapkın ve hükmetmeye yönelik bir anlatı içermektedir. Tabii ki bu iki farklılığı tek bir çerçevede ürkütücü bir şekilde birleştirmiş olması da Jean Rollin’in ustalığı diyebiliriz.

Yasak bir durumun soft-pornoyla, sanatsal bakış açısının korku türüyle birleştiği Fascination kan, ölüm ve seks ile yaşama arzusunu bir bütün olarak sunuyor.

‘’Bu gece ölüm misafirimiz olacak ve sende buna tanık olacaksın.’’

korkumetre-6 kan_ve_siddet-5 gerilim_dozu-5 puan-6

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Anıl Koç

Tüm Yazıları
1987 yılında unutulmuş bir sahil kasabasında dünyaya gelen Anıl Koç, bir çok korku tutkunu gibi anne sütünden kesilir kesilmez V.H.S’den korku sinemasının eğlenceli dünyasına dalmıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Morbidzine.com adlı web sitesinde “Magius” adı altında yeraltı müzik hakkında yazılar yazdı. 2008 yılında Hariboextremeculture.blogspot.com.tr adresini kurarak korku sineması üzerine analiz ve fikir yazıları üretmeye başladı. 2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesinde, Sanat Yönetimi eğitimine başladı. 2014 yılında radiorgazm.net adlı internet radyosunda Deli Lordun Günlükleri adlı radyo yayınıyla korku sineması ve extreme müziği bir arada sundu. Halen Hariboextremeculture adresinde de “Lord Magius” adıyla sinema yazarlığına devam etmektedir.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.