Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Famke Janssen

Çığlık Kraliçeleri

wherearethevelvets

06 Eylül 2009

5 Adet Yorum

5

famke-janssenTam Adı: Famke Beumer Janssen
Doğum: 5 Kasım 1964 Doğum Yeri: Amstelveen – HOLLANDA
Eşi: Todd Williams (1995-2000) (Boşandı)
IMBb Sayfası

Kariyerine modellikle başlayan Famke Janssen, doğduğu yer olan Amsterdam’dan Amerika’ya taşınınca Colombia üniversitesinde edebiyat eğitimi aldı. Bir yandan da asıl hayali olan oyunculuk için dersler almaktaydı.

İlk rolü Jeff Goldblum‘un yanında bir gerilim filminde oldu: Fathers & Sons. Şanslı bir başlangıçtı ve iyi eleştiriler aldı. İlk filminin bir gerilim olması, film kariyerinin hangi yöne gideceğinin habercisi gibiydi. Kemikli, etkileyici ve güzel yüzü, atletik vücudu onu korku filmleri için bulunmaz kaftan yapıyordu. Birkaç önemsiz çalışmadan sonra; çekeceği film için gizemli bir kadın ararken Famke Janssen‘in resmini gören Clive Barker, başka hiçkimseyi görmeden aradığı kadının o olduğuna karar verdi. Aynı yıl büyük patlamasını, Bond kızı olarak “Goldeneye”da yaptı. Masum ve gizemli kadınlıktan femme-fatale’lığa terfi ettiği bu filmde, uzun bacakların belinize sarıldığında ne kadar öldürücü olabileceğini cümle aleme gösterdi..

famke-janssen2

Büyük yönetmenlerle ve büyük oyuncularla aynı filmlerde görünmeye başlayan güzel aktrist Robert Altman ustanın kaliteli gerilimi “The Gingerbread Man”de başrollerden birini aldı. Korku filmi kraliçeliğini iyice pekiştiren “The Faculty”den sonra, başarılı bir yeniden yapım olan “House on Haunted Hill”de Evelyn Stockard-Price‘ı canlandırdı. Geoffrey Rush‘ın karşısında hiç de aşağı kalmayan oyunculuğuyla bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu herkese gösterdi. Çığlık kraliçeliğine yakışacak tarzda, masum-suçlu arası bir gizem ve korkutucu bir güzellikle kan içinde yüzdü, yüksek perdeden çığlıklar attı.

famke-janssen1

Aslında genel olarak bakıldığında bir “sinderella” öyküsü olarak görülse de Famke Janssen‘in kariyeri sürprizlerden oluşmuyordu. Eski bir manken olarak bol gişe getiren filmlerde oynaması ya da kaliteli yönetmen ve aktörlerle çalışması tamamen kişisel becerisi ve yeteneğine bağlıydı. Örneğin “X-Men” üçlemesinde Bryan Singer‘ın çok yerinde castingi sonucu aldığı Jean Grey rolüyle o denli başarılı oldu ki; özellikle ikinci bölümden sonra seriyi bir “Jean Grey” filmine çeviriverdi. Oscarlı Halle Berry‘den rol çalarak ona nal toplattı. Çizgi romandaki tartışılmaz üstünlüğüne rağmen Wolverine‘e bile şans tanımadı. Korkutucu (uğursuz) güzellik temasını sırıtmadan üzerinde taşıyabilmesi sonucu nitelikli gerilim filmlerinde rol aldı. “Nip-Tuck” dizisine (bir güzel olarak değil) bir karakter oyuncusu olarak konuk oldu. Kariyerine “Don’t Say a Word” ve “Hide and Seek” gibi ana akım korku-gerilim filmleriyle devam eden güzel aktristin filmografisinden bazı seçmeler aşağıdadır:

Fathers & Sons (1992)
Model by Day (1994)
Relentless IV: Ashes to Ashes (1994)
Lord of Illusions (1995)
City of Industry (1997)
Snitch (Monument Ave., 1998)
The Gingerbread Man (1998)
Deep Rising (1998)
The Faculty (1998)
House on Haunted Hill (1999)
Circus (2000)
Don’t Say a Word (2001)
Hide and Seek (2005)
Taken (2008)
100 Feet (2008)

famke-janssen3
famke-janssen4
famke-janssen5
famke-janssen6
famke-janssen7

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.