Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Experiment 17

Kısa Filmler

KonukYazar

28 Eylül 2009

14 Adet Yorum

14


Yönetmen ve Senaryo:
Christian Matzke
Yapım: 2005, ABD Süre: 5 Dakika
Oyuncular: Keith Anctil, Henry Bindbeutel, Justin Boss, James Colston

Nazi-UFO, Nazi-Zombi; en genel anlamıyla ise Nazizm-Okültizm konusu benim için her daim ilgi çekici olmuştur. Konuyla ilgili herhangi bir dökümana, görsele, sunuşa rastlarsam büyük bir heyecanla onu tüketirim. Nitekim Experiment 17 de, beni en ücra köşelerimden, cenneti bir çırpıda ele geçirişimin kanıtı, bireysel coşkunluğumun en derin hazları olarak gördüğüm noktalarımdan yakalamış durumda. H. P. Lovecraft ve Nazizm-Okültizm ikilemi!

“Better an end
with horror
than horror
without end.”

İzleyiciyi gerçekliği üzerine düşündürmek adına belgesel niteliğinde çekilen Experiment 17, Hitler’in korkuya dair bu sözleriyle açılıyor. Sadece beş dakikalık bu kısacık film, artık evrensel efsane haline getirilen nazizm-okültizm bağlantısına Lovecraftian yaklaşarak, bir grup Nazi okültistinin Necronomicon’u ele geçirişini ve bu cehennemi kitabı deneyimlemesini konu ediniyor. Filmde deneyin gerçekleştiğine ilişkin her detay cömertçe gösteriliyor, öyle ki bu deneyimin varlığına inanmamakla ilgili olarak sıkıntı yaratabilecek tek nokta supernatural bir olayın gerçekleşmesi!

Yönetmen neredeyse, döneme ait gün ışığına çıkmaması gereken en özel arşivleri karıştırarak deneyin gerçekleştiğini tüm kanıtlarıyla bize sunuyor. Gaz maskeli Nazi subaylarının Necronomicon’la çekildikleri fotoğraflara -ki ne müthiş, ne kusursuz bir kombinasyon- anlatıcının konuşması esnasında, arka fonda sürekli yer vererek -ki fotoğraflar değişken, tek bir kişiye ait değil- Experiment 17’nin gerçekliğiyle ilgili şüphe dahi uyandırmıyor. Karanlıkta oturarak tuhaf bir şeyler görebilme eğilimindeki izleyicilere deneyin gerçekleştiğini adeta ispatlamak için gerekli olan kanıtları defalarca gözümüze sokuyor. Yönetmen ve ekibi sadece bununla yetinmekle kalmıyor, daha da ileri giderek, deneyin gerçekleştiğini kayıtlara geçiren dökümanları da -yine farklı kaynaklardan- gösteriyor. Ve bahsettiğim bütün bu pseudo-kanıtların tümü de fazlasıyla gerçekçi! Filmin hiçbir açığını yakalayamıyorsunuz, öyle ki, filmin, sonsuz düş gücüne sahip bir hayalperestin ürünü olduğuna dair elinizdeki somut sayılabilecek tek hipotez Necronomicon’un, Lovecraft’ın düşlerinin en önemli kısmını teşkil etmesi oluyor.

nazi-necronomicon

Anlatıcının, Experiment 17’yle ilgili verdiği bilgileri dinlerken tüm bu bahsettiğim pseudo-kanıtların yanında, yönetmen, görsellerin arasına dramatizasyon kısmı da eklemiş, bu da filmin tümüyle gerçek hissini kesinlikle katlayarak arttırıyor. Dramatizasyonda rol alan oyuncuların hal ve tavırları ise öylesine yapay, oyunculukları öylesine berbat ki, yönetmen adeta izleyicilere “Anlatıların tümü gerçek, biz yapsaydık ancak bu kadar becerebilirdik!” diyor. Tüm kanıtları tükettikten sonra, yani filmin sonunda ise büyük şokla karşılaşıyoruz. WWII döneminde, bir Nazi subayı tarafından kameraya “Experiment 17” tabelası gösteriliyor. Ve Experiment 17 başlıyor! Helmut Koch isimli üst-kademe bir Nazi lanetli kitabı açarak içinden pasajlar okumaya başlıyor, biz de bu şoka tanıklık ediyoruz…

Spoiler vermemek, okuyucu da merak uyandırmak adına filmin bu görüntülerin ardından sonlandığını belirtiyorum. Filmin bitişinde yer alan cast yazısında yalnızca dramatizasyonda yer alan oyuncuların isimlerin yazması da pek güzel bir detay. Yapımcı firmanın adının “Crawling Chaos” olması da Lovecraft’a saygı duruşu niteliğinde adeta, bu da harika bir gönderme kesinlikle. Kullanılan müzikler keza eşsiz. Gerçeğe yakın, yazınsal dehşete aç izleyicileri kucaklayacak bu kısa deneyimi -film demek oldukça güç- herkese tavsiye etmiyorum, etmek istemiyorum. Özellikle Hollywood insanlarına uzak durmalarını öneriyorum.

Büyük deneyimin ardından devam niteliğinde ikincisinin de çekildiğini belirterek kozmik dehşetin ta kendisiyle sizleri başbaşa bırakıyorum.

Korkusitesi için yazan Nyarlathotep

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

Yorumlar (14 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.