Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Exam

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

GülşahYeğenoğlu

07 Ocak 2011

5 Adet Yorum

5

Yönetmen:Stuart Hazeldine
Senaryo: Simon Garrity, Stuart Hazeldine
Imdb Puanı:6.8/10
Yapım: 2009, İngiltere, 101 dakika
Oyuncular:
Adar Beck, Gemma Chan,Nathalie Cox, John Lloyd Fillingham, Chukwudi Iwuji, Luke Mably, Polyanna McIntosh, Jimi Mistry, Colin Salmon, Chris Carey

Dünya üzerinde söz sahibi, güçlü bir şirkete iş başvurusunda bulunan sekiz insan penceresiz bir odaya kapatılır. Bu, şirket tarafından tabii tutuldukları çok zorlu bir seçim sürecinin son sınavıdır. Sekiz kişiye kendisini Sınav Gözcüsü olarak tanıtan adam (Colin Salmon) kendilerine yöneltilecek basit bir soruyu yanıtlamaları için 80 dakika verir ve üç kural koyar: 1. Hiçbir şekilde sınav kağıtlarına adaylar tarafından bilerek ya da bilmeyerek zarar verilemez 2. Sınav Gözcüsü ile ya da odada onlarla birlikte bulunan Güvenlik Görevlisi ile hiçbir şekilde iletişime geçilemez 3. Hiçbir koşul altında odadan dışarı çıkılamaz. Bu kuralları çiğneyenler diskalifiye edilecek yani hayallerini kurdukları işe veda edeceklerdir. Adaylar masalarına otururlar, sınav başlar. Herkes kağıdının arka yüzünü çevirdiğinde üzerinde hiçbir şey yazılı olmadığını görür. Sadece bembeyaz bir sayfa vardır önlerinde. İçlerinden bir kadın kağıdının yanında duran kalemi alıp başlar yazmaya “Ben bu işi hak ettiğimi düşünüyorum çünkü…” demeye kalmadan beton ifadeli Güvenlik Görevlisi tarafından tüm yalvarmalarına rağmen yaka paça odadan dışarı atılır ve herkesin aklına 1.kural gelir. Ancak Sınav Gözetmeni adayların odanın içinde dolaşamayacaklarını ya da birbirleriyle konuşamayacaklarını söylememiştir bunu akıl eden cingöz Luke Mably hemen grubu organize etmeye başlar ve liderliği ele alır. İsimlerle hitap etmek yasak olduğu için (nedeni açıklanmıyor) hemen bir güzel insanlara lakap takar. Kendi lakabı Beyaz olmak üzere herkese rengi doğrultusunda bir isim verir. Grup bir anlaşmaya varır: Sınav sorusunu bulmak için bir takım halinde çalışacaklar ve soruyu bulduklarında cevap için yarışacaklardır. Elbette Beyaz’ın ortaya attığı bu pembe plan az bir süre idare eder çünkü Beyaz, narsist, agresif ve dominant karakteri nedeniyle kısa sürede sert yöntemlerle rakiplerini elemeye başlar.

Kapalı bir mekan, az görsel efekt (kan dahil) ama kıyasıya bir psikolojik gerilim. Benim Sınav (Exam) filmi hakkında düşündüklerim bunlar. Filmin ana teması güzel. Hayallerindeki işe girebilmek için ne kadar ileri gidebilirsin? Bu gruptaki arkadaşlar ne kadar ileri gidilebileceğini bizlere gösteriyor. Çok abartılı bir şiddet mevcut değil çünkü benim çıkarımım o ki çok zeki insanlar birbirleriyle mücadele ettiği için psikolojik baskı fiziksel olandan daha ön plana çıkıyor. Hikayenin gidişatında odadaki adayların hepsinin tek tek neden bu kadar eziyete katlandığını öğreniyoruz sona doğru da her birinin neden seçilmesi gerektiğini düşündüğü anlatılıyor. Son elbette sürpriz bir sona gidiyor ama çok kuvvetli bir final sahnesi değildi benim için.

Filmdeki alt mesajlara (en azından benim çıkarttıklarıma) değinmek gerekirse, öncelikle dünyayı kasıp kavuran ekonomik krize bir dokundurma var. Karakterlerin hepsinin işe girmeye çalışmasındaki amaç farklı. Hepsi sadece para ya da finansal güvence için başvuruda bulunmuyor. Ama filmin sonunda üzerine basa basa verilen mesaj şu: Bir iş veren, iş başvurusunda bulunan adaylardan ne bekler? Liderlik, karizma, az laf, az düşünme- çok icraat, detaycılık, sertlik, kararlılık, gerekirse şiddet (fiziksel anlamda olması gerekmiyor),sadakat, zeka, teknik bilgi mi? Yoksa biraz dikkat, kurnazlık ve merhamet yeterli mi?

İyi ki gerçek dünyada şirketler böyle sınavlar yapmıyor. İşsiz kalmayı yeğlerdim herhalde 🙂 Gerilim dozu yüksek filmler arayanlara tavsiye ederim.

Korkusitesi için yazan Gülşah Yeğenoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.