İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Event Horizon

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

07 Mayıs 2009

13 Adet Yorum

13

Yönetmen: Paul W.S. Anderson
Senaryo: Philip Eisner
Yapım: 1997 ABD  Süre: 96 Dakika
Oyuncular: Laurence Fishburne, Sam Neill, Kathleen Quinlan, Joely Richardson, Richard T. Jones, Jack Noseworthy, Jason Isaacs

Korkunun üstadları 90’lı yıllarda kabuğuna çekilen korku sinemasına yeni bir soluk getirmeye uğraşadursun uzayın derinliklerinde sırra kadem basan bir geminin hikayesini anlatan 1997 yapımı Event Horizon tam bu noktada türün birçok alt türünü içinde barındıran ve gerçekten korkmaya hasret kalmış seyirciyi, kafi derecede tatmin edecek bir film olarak karşımıza çıkar.

Son derece zeki ama bir o kadar da sorunlu bir bilimadamı olan Dr.W. Weir’in (Sam Neill) dizayn ettiği ışıktan hızlı olduğu zannedilen uzay gemisi Event Horizon mürettabatıyla birlikte uzayda kaybolmuştur. Aradan 7 yıl geçer ve uzaydan gelen bir yardım isteme sinyali, geminin Neptün yakınlarında bir yerde olduğunu işaret etmektedir. Bunun üzerine Event Horizon’u kurtarmak için USAC tarafından görevlendirilen Dr.Weir ve kurtarma ekibi yola çıkar. Fakat Neptün’e vardıklarında karşılaştıkları manzara hiç de hoş değildir.

Event Horizon, çılgın bilimadamı, muhteşem ama çığrından çıkmış tehlikeli bir icat ve bunun sonucunda alacakaranlık kuşağına kapı açan korkunç olaylar üçgeninde bilimkurgu-korku türünün en güzel örneklerinden birini oluştururken; içerdiği bol kanlı ölüm sahneleriyle de gore (splatter) öğelerini fazlasıyla kullanır. Film için şahsi kanaatimce uzayın ‘Evil Dead’i yakıştırmasını yaparsam sanırım fazla abartmış olmam.’Alien’den beri izlediğim en iyi bilimkurgu-korku filmi olduğunu da dipnot olarak söyleyeyim. Film ihtiva ettiği fikirler itibariyle ‘The Shining’e, kaçışı olmayan bir mekanda sıkışıp kalmışlık duygusunu sonuna kadar hissettirmesiyle ‘The Haunting’ ve ‘House on Haunted Hill’e, karakterleri birer birer yok eden gücün, kötülüğün bilinmeyen bir ‘şey’ olması sebebiyle ‘The Thing’e kadar birçok filmi bize referans olarak sunar.

Filmdeki her bir karaktere ait hikayenin en az ana hikaye kadar sağlam bir metne sahip olması da Event Horizon’un bütün-parça ilişkisini çok sağlam bir temele oturtur. Dr.Weir’in (Sam Neill) evliliği, Captain Miller’in (L.Fishburne ) önceki personeli, Peters’in (Kathleen Quinlan) sakat oğlu ile ilgili yaşadığı hazin olaylar, ana metni destekleyen alt metinler olarak (ve herbiri üzerinden ayrı birer korku filmi yapılabilecek kadar) kuvvetli birer hikaye örgüsü içerir. Asıl tema olan Event Horizon’un muamması bu bağlamda ‘Kötülük, evrenin öbür ucunda da olsa insanoğlu ile birlikte hayat bulan, harekete geçen bir olgudur’ felsefesini merkezine alarak ilerler. Geçmişte yaşadığımız kötü anlar, karanlık kalan taraflar er geç bir ‘nokta’da(Bu filmde uzaydaki herhangi bir noktada) bizi bulacak ve onlarla yüzleşmemiz kaçınılmaz olacaktır. Olaya bütünden yola çıkarak (Event Horizon’un yani geminin gözünden) baktığımızda ise zaaflarımızı ve zayıf taraflarımızı bir şekilde kullanan, ‘istismar eden’ bir şeyler muhakkak hayatta karşımıza çıkıp bizi ele geçirmeye çalışır şeklinde bir bakış açısı getirebilir.

Korku filmlerinin olmazsa olmazlarından ölümün farklı biçimlerde tezahürü (filmde bunu oldukça kanlı şekillerde görüyoruz) belirsizlik ve beklenmeyen son bu filmde gayet iyi işleniyor. Özellikle Dr.Weir’in kabuslarla dolu sekansları ile kahramanlarımızın, geminin daha önceki personelinin başına gelenleri gösteren kayıtları izledikleri sekans hatırda kalacak cinsten etkileyici ve korkutucu. Uzayda geçen filmler için handikap oluşturabilecek mekan tasarımı ve inandırıcılıktan uzak görsel efektler de Event Horizon için asla sorun teşkil etmiyor. Aksine teknik efektler ve konsept o kadar güçlü ki seyirciye gerçek bir uzay imgelemi içinde olduğu hissini fazlasıyla veriyor.(Gemide yerçekiminin olmadığı bölümlerde havada uçuşan ceset,nesneler ve soğuktan oluşan buz parçacıkları görülmeye değer.

Sonuç olarak ‘Infinite Space, Infinite terror’ sloganıyla yola çıkan Even Horizon türünün hakkını da sonuna kadar vererek bizlere mutlaka izlenmesi gereken dört dörtlük bir seyirlik sunuyor.

Korkusitesi için yazan Fatih Erçetin // King of Horror

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yorumlar (13 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.