Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Erotik Korku

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

16 Aralık 2008

10 Adet Yorum

10

erotic-horror

İstismar sinemasının iki sağlam kalesi olan “seks” ve “şiddetin buluşma yeri. Aslında cinsellik, ilk King Kong’dan “The Creature from the Black Lagoon”a, korku öykülerinde her zaman önemli bir yere sahip olmuştur; özellikle de kadınları baştan çıkaran, erkeklerin baş düşmanı Dracula, Bram Stoker 19. yüzyılda kendisini kağıt üzerinde yarattığından beri Viktoryen dönem kadınlarının peşindeki vahşi bir avcıdır. Bu avcılık ve ısırma / ısırılma motifi vampir filmlerinin her zaman erotizme açık bir kanal haline gelmesine sebep olmuştur – nitekim erotik korku janrının çok önemli bir bölümü, aynı zamanda vampir filmleridir. Dahası insanların şiddet ile cinselliği (hatta ölüm ile seksi), öteden beri akraba olarak ele almasından gelen bir tür organik bağla, ikisinin sinemada ayrıntılı olarak gösterilmesi birbirlerine neredeyse at başı gitmiş, 70’ler geldiğindeyse her zamankinden daha çok içice geçmeye başlamışlardır.

İtalyan korku yönetmeni Mario Bava’nın filmlerinde ve Hammer stüdyoları (bakınız: Hammer Filmleri) tarafından gerçekleştirilen yapımlarda cinsellik ve erotizm, o zamana dek alışılandan daha görünür bir şekilde korkuyla içice ele alınmaya başlanmıştı… Ama erotik korkunun bir alt tür olarak ortaya çıkışı, istismar sinemasının yükselişe geçtiği dönem olan 1970’lere denk gelir. Kült sinemacılar Jean Rollin ve Jesus Franco, “Fascination” ve “Vampyros Lesbos” gibi filmlerle bu dönemde kendilerine özel bir alan açmışlar, özellikle de “vampir’i korku sineması kadar erotik sinemanın da önemli bir öğesi haline getirmişlerdi. 80’li yıllar “teen slasher” (bakınız: Slasher) alt türü vasıtasıyla cinsellikle şiddeti istismarın alanından alıp ana akımda, geri dönülmez bir biçimde birbirine eklemledi. Ancak bu elbette “erotik korku”nun bir tür olarak yok olup gittiği anlamına gelmiyor.

10 EROTİK KORKU FİLMİ
Necronomicon (1968)
The Vampire Lovers (1970)
Blood Sabbath (1972)
Vampyres (1974)
Twins of Evil (1971)
Vampyros Lesbos (1971)
Shivers (1975)
Fascination (1979)
Not of This Earth (1988)
Def by Temptation (1990)
Embrace of the Vampire (1994)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.