Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

En Ürkütücü 10 Stephen King Sahnesi

Korku Listeleri

YasinKarakaya

05 Ekim 2012

8 Adet Yorum

8

stephen-king
Stephen King şüphesiz korku romanlarının kralıdır. 38 yıllık yazarlık kariyerine, 350 milyondan fazla kopyası satılan 50’den fazla roman sığdırmıştır. Bu da yetmezmiş gibi kitapları birçok TV ve sinema filmine başarılı bir şekilde uyarlanmıştır.Bu başarının sırrı da King’in korku sanatının inceliklerini çok iyi bilmesidir. Bir King uyarlaması izlerken hayvan, şeytan, hayalet ya da palyaço olsun, en azından bir iki sahnede korkmanız garantidir.

10 adet Stephen King filmine ait en korkunç sahneleri seçtik bu sahneleri izledikten sonra ışıklar kapalı uyumaya gidebilirseniz çok etkileneceğiz.

İŞTE JOHNNY – THE SHINING (1980)en-urkutucu-king-10

Cinnet filminin sayısız korkutucu anı var ancak biz tarihteki en korkutucu sahneyi, yani çıldırmış Jack Torrence’ı oynayan Jack Nicholson’ın sempati güzeli (!) Wendy’i banyoda kıstırdığı sahneyi seçtik. Burada artık sevgi dolu kocanın esamesinin okunmadığını keşfediyoruz. Sonraları çıkan birçok parodiye rağmen bu sahne hala etkileyici bir güce sahip.

BALYOZ – MISERY (1990)en-urkutucu-king-9

King’in en etkileyici kötü karakterlerinden biri olan Annie Wilkes başta Paul Sheldon’ın sevimli, belki biraz duygusal hayranıdır. Film ilerledikçe birkaç vidasının eksik olduğundan şüphelenmeye başlarız. Ama hiç bir şey bizi bu sahneye hazırlayamaz. Esas şiddetin minimumda tutulmasına rağmen bu gün bile kötü şöhretli “balyoz” sahnesi şok edicidir. Ve Kathy Bates’in neden bu performansıyla Oscar’a aday olduğunu açıklamaktadır.

RÜYA – CARRIE (1976)en-urkutucu-king-8

Film boyunca Carrie’ye yapılanlar içimizde ona karşı bir acıma duygusu uyandırsa da son sahne hepimizi dehşete düşürür. Final sahnesinde Carrie’nin mezarına doğru giden Sue Snell’i kötü bir sürpriz beklemektedir. Patlamış mısırların nerede? Nerede olacak tabii ki yerlere saçılmış vaziyette. Kamera arkası meraklılarına duyurulur: Bu sahne daha da ürkütücü olması için tersten çekilmiştir. Remake’leri gördükten sonra da muhtemelen Carrie mezarında ters dönecek!

DONNA ISIRILIYOR – CUJO (1983)en-urkutucu-king-7

Kağıt üstünde bir kuduz köpeğin hikayesi o kadar da korkunç olmamalı. Fakat King’in ve Lewis Teague’in ellerinde çok korkunç bir hale geliyor ve bu sahnede Donna sonunda köpeğin dev pençelerinin arasında mahsur kalıyor. Bir dahaki sefere bir St. Bernard görürseniz çaktırmadan… ya da boşverin aleni bir şekilde kaçın!

GEORGIE VE KANALİZASYON – IT (1990)en-urkutucu-king-6

Bir çocukluk korkusu olan şeytani palyaçoyu çocukluğunuzda bırakmadığı için muhtemelen Stephen King’i gördüğünüz kabuslardan sorumlu tutuyorsunuz. Coulrophobia’nız (yani palyaço fobiniz) varsa nedeninin bu film olduğuna dair o eski hikayeyi de biliyoruz. Bildiğimiz diğer şeyse; bu filmin, zamanında kanalizasyondan, banyodan, balondan, sokaklardan ve hatta dış dünyadan korkmamızı sağladığı… Kahrolası King!

ERKEK KARDEŞİN DÖNÜŞÜ – SALEM’S LOT (1979)en-urkutucu-king-5

70’li yılların mini dizilerinden olan bu yapımda King vampirlerle ilgilenirse ortaya ne kadar kan dondurucu bir sonuç çıkar onu görmüş olduk. Başlı başına gotik bir korku tüneli olan Salem’s Lot’tan seçimimiz, ölen erkek kardeşin gecenin bir köründe evinin penceresine dayandığı sahne elbette! Evet, korkunç. Ama aynı zamanda trajik ve yargılayıcı. Özetle, kardeşin dönüşü gerçekten muhteşem!

DOKUNGAÇ – THE MIST (2007)modern-yaratik4

King’in şimdiye dek en hafife alınan adaptasyonu, bu korku hikayesinde bir kasabanın kabus gibi yaratıklarca istila edilmesi konu ediliyor. Bu sahnede, gerilimin yavaş yavaş kurulmasından sonra yaratıklardan biriyle ilk kez karşılaşıyoruz. Bundan sonra işler daha da kötüye gitse bile bu başlangıçtaki şok edici sahne hafızalara kazınıyor. Ahh şu ilkler!

BÖCEK İSTİLASI – CREEPSHOW (1982)en-urkutucu-king-3

Bunun bir korku-komedi projesi olduğuna aldanmayın! Yoksa 5 bölümlük Creepshow’un son filminin yan etkileri kötü sonuçlar doğurabilir. Genel itibariyle örümcek, yılan ve diğer sürünen börtü böceğe karşı genel korkumuza değinen They Are Creeping Up On You’daki bu sahne insanın tüylerini ürpertiyor. Obsesif, çatlak kahramanımıza bir yerden sonra bizim de tahammül edemediğimiz bir gerçek; ama bu kadarını bizi korkudan korkuya salan Mr. King bile hak etmiyor!

JUD’IN ÖLÜMÜ – PET SEMATARY (1989)en-urkutucu-king-2

Ölen bir akrabanızın mezardan geri dönmesi nasıl olurdu diye merak ederseniz söyleyelim, Hayvan Mezarlığı filmine göre bu gerçekten hiç iyi bir fikir değil. Zavallı yaşlı Jud bunu en kötü yoldan öğreniyor. Kanıt işte burada. Diğer taraftan Pet Sematary böyle bir listeye tek başına yetebilecek kadar malzeme barındırıyor. Ama bunun için bir kanıtımız yok.

KENDİNE EL SALLAMAK – 1408 (2007)en-urkutucu-king-1

John Cusack, klasik bir King karakterini canlandırıyor: Korkunç bir otelde kalan sorunlu yazar. Bu etkileyici sahnede kendi kendinden yardım almaya çalışıyor. Bu yeterince tuhaf ama sonunda gerçekten çok korkunç bir şey oluyor… Her seferinde yerimizden hopluyoruz. Ama bundan utanmıyoruz. Ya da belki biraz utanıyor olabiliriz.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.