Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

En Sinir Bozucu ve Rahatsız Edici Filmler

X-Korku

wherearethevelvets

27 Ocak 2010

29 Adet Yorum

29

Genelde merak edilen bir konudur; kimsenin haberdar olmadığı bazı filmleri izleyip öneren kişiler bu filmleri nereden öğreniyor? İşte, özellikle sinir bozucu filmlerden hoşlanıyorsanız fikir alabileceğiniz bazı listelerden bahsetmek istiyorum. Çünkü hem bu filmlerin isimlerini bulmak zordur, hem de sırf ilginç diye aldığınız bir film her zaman yüz güldürücü çıkmayabilir. Tabii ki bu listeler, filmin kalitesinden çok izlenememesi gibi bir özelliğine önem verdiğinden, eğer bu tür bir yazıya ihtiyaç duyuyorsanız, siz de benim gibi hasta zihinlisiniz muhtemelen. Bazen de genel geçer zevklerin dışına çıkmak gerekir. John Waters gibi “zevksizliğin zevkine” varmak, bazı “hasta” filmleri izleyerek gerekli tatmini sağlamak isteyebilirsiniz. Hem Oscar Wilde ne demiş: “Bir takıntıdan kurtulmanın en güzel yolu, onu tatmin etmektir!”.

Şaka bir yana aşağıda adı anılan filmlerde tek bir şey garantileniyor; rahatsız edicilik. Korkmaktan çok asabınız bozulacak ya da izlemeye devam edemeyeceksiniz. Seçimler genellikle kişisel. Objektif değil. O yüzden “Amaaan, bu film de bu listeye girer mi canııım!” demeden okumanız tavsiye edilir. Tabii ki telif haklarına saygısızlık etmemek için alıntı yaptığım sitelere referans göstermeyi ihmal etmemeliyim. Bazı filmler hakkında bilgilere sitemizde rastlayabilirsiniz. Diğer çok bilinen filmler hakkında her yerde bişeyler bulabilirsiniz (biraz uğraşın, herşeyi bizden beklemeyin). İsmini hiç duymamış olabileceğiniz filmler hakkında ben birkaç kelime yazdım. Araştırırken sizi yönlendirebilecek bilgiler bunlar. Bu hatırlatmalardan sonra sözlerime başlıyayım bakalım…

Cannibal Holocaust (1980)

İlk önce “MovieCrunch” adlı bir blogda, bizimkine benzer amatör bir yazıya değinmek istiyorum. Bu listeye önem vermemin sebebi benzer çoğu listeden daha yakın tarihli olması. Böylece son dönem filmler de göz önüne alındığı için geçerliliğini koruyor. Amatörce diyorum çünkü yazarımız Oldboy‘un yönetmenini Takashi Miike zannediyor. Başlık: “The 15 Most Disturbing Movies Ever Made”

15Threads (Bu film aslında bir sinema filmi değil. Yazıda 1984 yılında TV için çekilen bir BBC filmi olduğundan bahsediliyor. Bir tür post-apokaliptik belgesel diyebiliriz.)

14Requiem for a Dream

13Last House on the Left

12Hard Candy

11Jacob’s Ladder

10Irreversible

9Happiness (Mutlu olduklarını tekrarlayan ama aslında yerlerde sürünen bir Amerikan ailesinin trajikomik yaşamları…)

8Henry: Portrait of a Serial Killer

7 I Spit on your Grave

6Cannibal Holocaust

5Audition

4Eraserhead

3Salo or The 120 Days of Sodom

2NEKRomantik

1August Underground’s Mordum

Guinea Pig 5: Mermaid in a Manhole (1988)

Görüldüğü üzere liste hayli kişisel hazırlanmış. Özellikle Happiness gibi kara komedi filminin bu tür bir listede anılması bana bunu düşündürdü. Çocuk tecavüzcüsü bir babanın oğluyla yaptığı üstü örtülü taciz içeren konuşmaların olduğu sahneler insanda sinir bozukluğundan çok komedi hissi uyandırıyor zira. Keza “Requiem for a Dream”e gelene kadar çoook asab bozucu film var, değil mi?

Alternative Reel” adlı sitede ise daha rafine bir liste hazırlanmaya çalışılmış. Yazarın daha geniş bir film arşivi olduğu kesin. “Top 10 Most Disturbing Movies of All Time”

10Freaks

9 I Spit on your Grave

8El Topo (Jodorowsky’den sürreel bir western filmi. Ya da ne olduğuna sizin karar vereceğiniz tanımlanamayan bir film!)

7Audition

6A Clockwork Orange

5 The Last House on the Left

4 Henry: Portrait of a Serial Killer

3 Salo or The 120 Days of Sodom

2Irreversible

1Eraserhead

Salo or The 120 Days of Sodom (1975)

Ortak filmler olmakla birlikte bazı yeni önermeler var. Sanırım yazarımız kolsuz bacaksız ucubelerden fazlasıyla etkileniyor; Freaks ve El Topo sırf bu nedenlerle listeye konmuş gibi duruyor. Baştan da dediğim gibi rahatsızlık hissinin gore sahnelerden çok öykünün kendisinden kaynaklandığı filmler seçilmiş sanki. Kolların bacakların havalarda uçuştuğu veya grafik bir işkenceye yer veren filmler ya izlenmemiş ya da bu listeye layık görülmemiş.

Sıradaki liste benim daha çok göz önünde bulundurabileceğim bir sıralama. Seçimleri yapan yazarla “asab bozuculuk” hakkında zevklerimiz oldukça yakın. Bu filmler bakışlarınızı ekrandan uzaklaştırmak isteyeceğiniz türden yapıtlar. Çoğu ana akım sinemadan uzak. Güvenilir bir liste diyebileceğim “10 More Extremely Disturbing Movies” listesinin kaynağı “Listverse” adlı site.

10Dumplings (“Üç…Sıradışı”ndan bir bölümün uzun versiyonu olan bu filmde kadınlar genç kalmak için, insan fetusuyla doldurulmuş mantıları kıtır kıtır yiyorlar.)

9Á I’Intérieur

8Pink Flamingos

7Sweet Movie (İki kadın karakterin üzerinden anlatılan sürreel bir özgürlük filmi. İşeme, sevişme, kusma ve dışkı yeme içeren sahneler mevcut. Zor bulunan bir film.)

6Cutting Moments (Kocasının dikkatini çekmek isteyen depresif bir kadın acayip bir yöntem kullanıyor. Yine, ulaşmak zor olabilir.)

5Men Behind the Sun

4 Guinea Pig: Flower of Flesh and Blood

3 Slaughtered Vomit Dolls

2Murder-Set-Pieces

1August Underground’s Mordum

Eraserhead (1977)

VideoVista” adlı sitede, alternatif isimlerin bulunduğu 10 maddelik bir liste mevcut. Belli bir sıralama verilmemiş ama ilginç öneriler var. Başlık: “Barely Bearable: Top 10 Disturbing Movies

Scrapbook (Genç kızları kaçırıp, onlara işkence ve tecavüz eden bir sapık, öldürmeden önce kızlara kendi düşünceleri yazabileceği bir anı defteri veriyor.)

Killing Zoe (Pulp Fiction benzeri bir suç filmi. İki karakterizasyon arasında dolaşan bir psikopatın ölüm ve hayatta kalım düşünceleri üzerine odaklanırken kan gövdeyi götürüyor)

Audition

The Idiots (Toplumsal zorunluluklardan kurtulmak için deli rolü yapan bir komüne katılan bir kadının hikayesi. Gerçek cinsel ilişkinin olduğu orji sahneleri dışında hiçbir rahatsız ediciliği bulunmayan bu filmin bu listede ne aradığı şüpheli. Başta komedi gibi ilerleyen olay örgüsü gerçekten çok acı bir finale sahip. Bu liste dışında değerlendirip izlemenizi tavsiye edeceğim bir dram.)

Seul Contre Tous/ I Stand Alone (Caspar Noe’nin yeri yerinden oynatan bir film daha. Hapisten yeni çıkan ve hayata tutunmaya çalışan bir kasabın düşünceleri üzerine odaklanan film, adamın otistik kızıyla arasındaki uygunsuz ilişkiye de temas ediyor.)

Dans ma Peau/ In my Skin (Kendi vücudunu yaralamaktan hoşlandığını farkeden bir genç kadının tüyler ürpertici öyküsü. Korku filminden çok kaliteli bir psikolojik dram.)

Salo or The 120 Days of Sodom

Requiem for a Dream

Ken Park (Ergenlik sancıları yaşayan, çocuklardan oluşan bir arkadaş topluluğunu oluşturan karakterlerin ayrı ayrı hikayeleri anlatılıyor. Gerçek seks sahneleri nedeniyle çocuk istismarının sınırlarında dolaşan bir film.)

Irreversible

Guinea Pig: Flower of Flesh and Blood (1985)

Son liste “Horror_Brain’s Blog”dan “Top 10 Sickest Movies”. Bu liste korku fanı bir amatör tarafından oluşturulduğu için objektiviteden çok öznellik aramak gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanırım. Yine ortak filmler var. Bazı filmlerin iğrençliği tartışılmaz bir genellik taşıyor demek ki.

10Irreversible

9Men Behind the Sun

8Salo or The 120 Days of Sodom

7Ichi the Killer

6Murder-Set-Pieces

5Guinea Pig: Flower of Flesh and Blood

4Cannibal Holocaust

3Cutting Moments

2Aftermath

1August Underground’s Mordum

Irreversible (2002)

Herhalde bu liste hakkında söyleyeck birşeyimiz yoktur. Yazar başka filmlerin hakkını da yememek için ayrıca mansiyon listesi hazırlamış: Scrapbook, DeadAlive, Visitor Q (Tamamen dejenere bir ailenin hayatına dahil olan Visitor Q adlı bir yabancının, aile bireyleri üzerindeki değiştirici etkisi üzerine kurulmuş tipik bir Miike filmi), Hellraiser 2, Guinea Pig: Mermaid in a Manhole, NEKRomantik 1&2, Kichiku (İlgisiz bir babanın psikopat üvey annenin ellerine terk ettiği çocukların uğradığı işkencelere odaklanan bir Uzakdoğu filmi), Cabin Fever, Audition, Land of the Dead, Pink Flamingos.

Belki de benim seçimimden kaynaklanan bir durum, listelerde Saw veya Hostel gibi işkence ağırlıklı filmler yok. Ya insanlar bu kadar grafik şiddete taviz vermiyor ya da dediğim gibi heryerde önümüze çıkabilecek listelerden özellikle uzak durmuşum. Fakat benim de aklımda bu listelere girmesi gereken bazı filmler var. Örneğin “Untold Story” veya “Taxidermia” gibi… Beraber benzer bir liste hazırlayabileceğimiz gibi sizler de kendi filmlerinizi önerebilirsiniz. İyi araştırmalar ve iyi seyirler…

Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (29 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.