Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

En popüler 20 Zombi

Korku Listeleri

YasinKarakaya

23 Nisan 2009

16 Adet Yorum

16

Yürüyen Ölüler her ne kadar korku sinemasının üvey evlatlarından sayılsalar da, (bunu son 50 yılda yapılan korku filmleri içindeki zombi konulu filmlerin sayısına bakarak söyleyebiliyoruz) sitemizde yapılan anketin sonucuna (en sevilen korku türü zombiler olarak belirlenmişti) ve son dönemde ardı ardına yapılan zombi filmlerine bakarsak, bu çirkin yaratıkların hala büyük bir hayran kitlesine sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bizde korkusitesi olarak bugüne kadar yapılmış zombi filmleri içinde akılda kalan zombilerin olduğu bir liste oluşturmaya karar verdik. İşte karşınızda sinema tarihine adlarını kanlı harflerle kazımış 20 zombi..

20- Kat (Zombie Strippers, 2008)

Madem zombiler her şeyi yaptılar neden striptiz de yapmasınlar mantığıyla yola çıkılarak kotarılan ‘Zombie Strippers’ filminin seksi zombisi Kat, Jenna Jameson tarafından canlandırılmıştı. Filmde önce striptiz yapan sonrada seyircileri mideye indiren Kat, bir vampirella çekiciliğinde olmasa da zombi kategorisinin güzellerinden sayılabilir.

19-The Resurrected Dr. Carl Hill (Re-Animator, 1985)

Dr.Carl Hill, Herbert West’in ölüleri diriltmeyle ilgili çalışmalarına göz koymuş fakat amacına ulaşamadan West tarafından kafası uçurularak öldürülmüştü. Deneylerini son aşamaya getiren West, kobay olarak Hill’in kopmuş kafasını kullanmaya karar verdi. Kafaya şırıngayla ilaç veren West bununla da yetinmeyip vücudun diğer parçasına da şırınga verince Dr.Hill, hem yürüyen hem de konuşan ölüye dönmüştü..

18- Zombie Michael Jackson (Thriller Music Video)

Kanlı filmlerin tavan yaptığı 80’lerde bu furyaya bir zombi klibi çekerek katılan Michael Jackson, kız arkadaşıyla korku filmi seyretmeye giden ve bir süre sonra zombiye dönen birini canlandırmıştı.

17- Shark Fighting Zombie (Zombie Flesh Eaters, 1979)

Lucio Fulci üşenmemiş ve Stephen Spielberg’e nanik yaparcasına zombisini bir köpek balığına saldırtmıştır. Su altında çeşitli akrobasi hareketleri de yapabilen bu zombi köpekbalığını fena hırpalamış ve bu listeye bileğinin hakkıyla girmiştir.

16- David (I, Zombie: The Chronicles of Pain, 1998)

Tıpkı bir kanser hastası gibi içine yerleşen virüsle yavaş yavaş ve çok acı bir şekilde zombiye dönüşen David, I, Zombie filminde karşımıza çıkıyor. Can sıkıcı ve iç karartıcı bir şekilde zaman içinde aşama aşama zombileşmesi gösterilen David, mizah unsurları kullanılmadan gösterilen bir diğer zombi olarak sinema tarihindeki yerini almıştı..

15- Baby Selwyn (Braindead, 1992)

Peter Jackson’ın kariyerine başladığı filmlerindeki gore ve komedi unsurlarının haddi hesabı yoktu. İşte Braindead filmindeki bu bebek sinema tarihinin de ilk bebek zombisidir. Son derece gülünç olmasına rağmen plastik bir bebek elastikiyetine sahip olan bu bebek Selwyn; düşüyor, kalkıyor, zıplıyor, uçuyor ve her türlü darbeye karşı inanılmaz bir direnç gösteriyordu.

14- ½ Lady Corpse (Return of the Living dead, 1985)

İşte karşınızda sinema tarihinin karşısındakiyle düzgün diyalog kurabilen tek zombisi. Belinden aşağısı kopmuş omirilik şeklinde dolaşan yarım zombi, Return of the Living Dead filminde karşımıza çıkmıştı. Zombilerin sözcülüğünü yapan bu zombi, beyin yemekteki amaçlarının aslında hayata dönmenin verdiği acıları hafifletmek olduğunu söylemişti.

13- Fly Boy (Dawn of the Dead, 1978)

Yine bir Romero zombisi olan Fly Boy, Dawn of the Dead filminin en etkili zombilerinden bir tanesiydi. Kafasına sıkılan bir mermiyle çok çabuk pes etse de bu görüntüsü hafızalara kazınmıştı.

12- Nathan Grandham (Creepshow, 1982)

Stephen King ile George Romero ortaklığında bir projede zombi olmaması düşünülemezdi. Nitekim 1982 tarihli Creepshow filminin en etkili bölümü de zombi büyükbaba Nathan Grandham’ın bulunduğu Father’s Day oldu. Geçmişte akrabaları tarafından zulme uğrayan Grandham, bir babalar gününde mezarı başında kızı Bedelia tarafından yine hakarete uğramaktadır. Daha fazla bu zulme katlanamayan Grandham mezardan hortlayarak önce kızını sonrada babalar gününü kutlayan ev halkını mideye indirecektir. Tabiî ki eve vardığında sorduğu ilk soru haklı olarak şuydu; “Pastam nerdeee!”

11- Fido (Fido, 2006)

Ufak bir kasabada her şey 1950’lerdeki gibidir. Tek farkla; zombiler de artık insan hayatının doğal bir parçasıdır. Evde hizmetli olarak kullanılırlar, bahçe işlerini yaparlar ve evin hayvanlarıyla ilgilenirler. Robinson ailesinin küçük oğlu Timmy’nin de en yakın dostu Fido adlı bir zombidir. Hayatları bu şekilde akıp giderken Fido içindeki doğal dürtülere yenilerek yan komşuyu yemek gibi bir gaflette bulunur. Olaylar gelişir. Köle olarak kullanılan voodo zombilerini biliyorduk fakat bu filmdeki zombiler çok farklı. Ancak ne kadar evcilleştirilmeye çalışılırsa çalışırsın doğal süreç işliyor ve Fido insan yeme görevini başarıyla uyguluyor..

10- Dr. Tongue (Day of the Dead, 1985)

Romero’nun makyaj harikası zombisi Tongue, bir zamanların başarılı bir doktoruydu. Ancak yaşayan ölüler dünyayı ele geçirdiğinde oda kaçınılmaz olarak bu zombi ordusuna dahil olmuştu. Day of the Dead filminin açılış sahnesinde karşımıza çıkan, çenesi tamamen kopmuş ve dili bütün ayrıntılarıyla dışarıya çıkmış haliyle Tongue, hiç kuşkusuz sinema tarihinin en iyi görsel zombilerinden biridir.

9- Trash (Return of the Living Dead, 1985)

Bir grup genç mezarlığa gidip biraz eğlenmek isterler. O sırada beceriksiz üç levazımatçı, mezarlığın yakınında bulunan ecza deposunda türlü çabalar sonucu bir türlü öldüremedikleri bir zombiyi fırında yakıp kurtulmak isterler. Ancak fırından çıkan ölünün dumanı o sırada başlayan yağmurla birlikte mezarlığın üstüne siner. Ne olduğunu anlamadan bir anda yaşayan ölülerin arasında kalan gençler can havliyle etrafa dağılırlar. Bu gençlerden biride mezarda çırılçıplak dans eden Trash’dir. O diğer arkadaşları gibi şanslı değildir çünkü olay mahallinden fazla uzaklaşamadan bir zombiye yem olmuştur. Ancak sorun değil, Trash sinema tarihindeki ikinci en seksi zombi olarak geri dönecektir. Filmde Trash karakterini Linnea Quigley canlandırmıştı..

8- Albay Herzog (Dead Snow, 2009)

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Albay Herzog‘un liderliğinde Rusya ile İngiltere arasındaki iletişimi kesmek için Norveç Dağları‘na gelen Nazi askerler bölgede yarattıkları vahşetin ardından halkın üstün çabalarıyla öldürülmüşlerdir. Sıradan bir tatil hayalindeki genç öğrencilerin ölen Nazilerle karşılaşması ve hayatlarının kabusa dönmesi an meselesidir. Nazi zombi filmlerinin en son örneği Norveç yapımı ‘Dead Snow”da karşımıza çıkan Herzog, Alman disiplinine sahip bir zombi!

7- Karen Cooper (Night of the Living Dead, 1968)

Sinema tarihindeki en korkunç zombilerden birisi muhtemelen bu küçük kız çocuğu olsa gerek. Hiç şüphesiz bunun en büyük nedeni çok çiğ, anlamsız ve karanlık bir sahnede zombi kızın kendi annesinin cesedini yiyiyor olması. 1968 yılında yapılan ve yine Romero imzasını taşıyan Night of the Living Dead filmi, siyah-beyaz çekimleri, müziksiz çiğ sahneleri ve özellikle bahsettiğim bu sekansıyla hafızalara kazınmıştı. Diğer birçok zombi filmindeki komedi unsurlarının kullanılmaması, bu filmi ve Karen Cooper’ın sahnesini bir kat daha korkunç yapmıştı.

6- Plaid Shirt Zombie (Dawn of the Dead, 1978)

1978 George Romero imzalı Dawn of the Dead filminde karşımıza çıkan ‘oduncu gömleği giymiş zombi’ sinema tarihinin en bilinen zombilerinden birisi. Bir grup insanın zombi istilasından kaçarak süper markete sığınmasını ve zombilerin marketi basarak içeri girmek istemesini konu alan filmde Romero, 1970’lerin tüketim toplumunu ve insan doğasını zombileri kullanarak eleştirmişti.

5- Big Daddy (Land of the dead, 2005)

George Romero’nun hızlı bir 68 kuşağı genci olduğu düşünüldüğünde yönettiği filmlerdeki toplumsal eleştirilerin kaynağı daha iyi anlaşılacaktır. Yönetmenin ‘..of the dead’ filmlerinin dördüncüsü olan Land of the Dead’de karşımıza çıkan Big Daddy’de tabiri caizse ezilmiş hakların lideri olarak karşımıza çıkıyor. (burada ezilmiş halk zombiler oluyor) Sinema tarihindeki tek zombi lider olan Big Daddy, yavaş yavaş ama kararlı bir biçimde zekasını kullanmayı öğrenerek komutasındaki zombi ordusunu yönetiyor ve kendilerini hor gören insan ırkından intikam almaya çalışıyor.

4- Lucio Fulci’s Zombie (Zombie Flesh Eaters, 1979)

Zombi istismarı denilince akla gelen ilk yönetmen Lucio Fulci’den kendisine yakışacak güzellikte ve görsellikte zombiler..Zombi duayeni George Romero’nun aksine Fulci’nin zombileri beti benzi atmış, göz çukurlarında solucanlar oynaşan, tam olarak toprağın altından yeni çıkmış vaziyette tasvir edilmiştir. Müthiş etkili bu yöntemi sinemada ilk kullanan da Lucio Fulci’dir. Bu zombilerin Romero zombilerinden bir farkı da bilimsel bir deneyin ya da nükleer bir etkinin sonucunda değil tamamen voodoo ayinleri sonucunda canlanıyor olmaları. Sonuç oldukça etkili. Zombie Flesh Eaters filminde özellikle toprağın altından yavaş yavaş çıkan zombiyi gösteren sekans sinema tarihinin en iyi zombi canlanma sahnelerinden biridir.

3- Julie Walker (Return of the Living Dead 3, 1993)

Karşınızda sinema tarihinin en güzel! ve en seksi! Zombisi..Return of the Living Dead filmlerinin 3.bölümünde karşımıza çıkan Julie Walker, erkek arkadaşıyla hız yaptığı sırada motordan fırlayıp boynunu kırarak canından olan güzel bir kızdır. Sevgilisinin ölümünü kabullenemeyen Curt cesedi alıp babasının gizli deneyler yaptığı askeri üsse getirir. Burada ölüler üzerinde yapılan deneyleri sevgilisi üzerinde uygulayan Curt’ün unuttuğu bir şey vardır; canlanacak olan şey sevgilisi Julie değil beyin düşkünü bir zombidir. Canlanan Julie ölü olmasına rağmen yinede seksi cazibesini kullanacak ve acısını dindirmek için beyin bulup mideye indirmeye kanalize olacaktır. Filmde orasına burasına sivri şeyler batırıp kendine işkence etmekten hiç çekinmeyen Julie Walker’ı güzel yıldız Melinda Clarke canlandırmıştı..

2- Tarman (Return of the Living Dead, 1985)

Sinema dünyasının en sevimli! zombilerinden biri hiç kuşkusuz Return of the Living Dead filminde karşımıza çıkan Tarman’dır. Korku unsurlarının yanına komediyi de katan ilk zombi filmi olan Return, bu özelliğini film boyunca ortalıkta ‘Braaiin’ edalarıyla dolaşan zombilere de aktarmış. İçinde canlı ölü bulunan bir varil askeri nakil sırasında yanlışlıkla bir ecza deposuna gönderiliyor. Varilin içinde bulunan canlı ölü ise Tarman’dan başkası değil. Bir yanlışlık sonucu Tarman bu varilden sıvışmayı başarıyor ve hem açlığını bastırmak hem de acısını dindirmek için ‘Beyiiin’ nidalarıyla hücuma geçiyor. Tarman aynı zamanda dolaba saklanan bir genci oradan çıkarmak için türlü atraksiyonları başarıyla uygulayabilecek kadar azimli ve akıllı.. Filmde Tarman’ı Allan Trautman canlandırmıştı..

1- Bub (Day of the Dead, 1985)

O zombi dünyasında bir fenomen!İlk kez silah kullanan, ilk kez müzik dinleyen, ilk kez beynini kullanmaya çalışarak bir şeylere anlam yüklemeye çalışan ve ilk kez gözlerinden yaş akıtan bir zombi, Bub (umarım duygusal bir ortam yaratmadım:))..George Romero’nun kült filmi Day of the Dead’de karşımıza çıkan Bub, film boyunca doktor Dr.Logan tarafından evcilleştirilmeye çalışılıp korunmaya alınmış fakat zombi düşmanı Kaptan Rhodes tarafından hor görülmüştü. Ancak hem duygularıyla oynanan hem de en sevdiği (tek sevdiği) kişi olan doktoru Logan, Rhodes tarafından öldürülünce Bub’un içinde yeni keşfettiği bir duygu belirmiştir: İntikam duygusu..Bub’u filmde Sherman Howard canlandırmıştı..

20 zombilik bu listeyi oluşturmam da bana yardımcı olan Dexter’a teşekkürü bir borç bilirim..

Devilboy

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (16 Yorum)

YORUM YAZ