Eskiden iyilikle aldığımı, sonsuza dek intikam ile alacağım! Tooth Fairy - Darkness Falls (2003)

En Ölümcül 15 Suç Aleti

Korku Listeleri

Fatih Yürür

10 Şubat 2012

10 Adet Yorum

10

Kimi alelade seçilmiş, kimisi de adeta kendisini kullanan psikopata mal edilip, onunla birlikte anılır olmuş suç aletleri ile doludur sinema tarihi. Üstelik söz konusu silahlar sadece kurbanları kesip biçmek ya da yakıp yıkmak için kullanılmaz. Bu –kimi son derece ince zeka ürünü olan katliam araçları, bazen katilin karakteristik özelliğini perçinlerken, kimi zaman da üzerindeki kostümü tamamlayan nitelikte bir obje olur çıkar karşımıza… O halde gelin sinema tarihinin en popüler suç aletlerini “yeniden” hatırlayalım!

15- Ekmek Bıçağı/Michael Myerssuc-aletleri15

Hem fikir olduğumuz/olmamız gereken bir konu varsa o da Myers’ın elinden çıkma katliamların estetik bir tarafının olmamasıdır! Zaten stabil bir tarzın müridi olan Myers’ın değişmezi haline gelen ekmek bıçağı; hiç kuşkusuz sinema tarihinin de en minimal silahlarından biridir. Myers’ın bıçağını bilemekle uğraşıp uğraşmadığını bilmiyoruz –ki bu iş büyük bir ihtimalle kendisine angarya geliyordur- fakat bıçak gibi çetrefilsiz bir alet, onun sayesinde korku ve gerilim kulvarının vaz geçilmez bir demir başı haline gelmiştir. Chucky ve Ghostface gibi psikopatların da Myers’ın başı çektiği “bıçaklılar” furyasına dahil “ünlüler” olduğu da bilindiğine göre, iddia sağlam bir biçimde desteklenmiş oluyor!

14- Balta/Jack Torrancesuc-aletleri14

Nedense Stephen King’in kendi ellerinden çıkan senaryoya gelebilecek en olağanüstü yoruma burun kıvırması, hatta ve hatta bununla kalmayıp “kendi hikayesine sadık” bir yeniden çevrime el atma girişimi ve bu girişimin hezeyanı; Jack Torrence’ın baltayla girişmek için seçtiği hedefin ziyadesi ile hatalı olduğunu gösteriyor! Bence Jack’in banyoda kıstırması gereken kişi Wendy yerine King olmalıydı! Şaka bir tarafa, Torrence’in eline geçirdiği silah da aslında uzun bir planlamanın ürünü olmaktan ziyade, alelade seçilmiş bir suç aletidir. Basit ama ölümcül…

13- Dev Bıçak / Pyramid Headsuc-aletleri13

Video oyun dünyasında, Final Fantasy’deki devasa kılıçlar ve Kratos’un Blades Of Fate’i ile birlikte başı çeken silahlarından biriydi Piramit Kafa’nın devasa bıçağı… 2006 yılı itibari ile de beyazperdeyi bir uçtan diğerine deşmeyi başardı. Yüksek kondisyon ve kafi miktarda kas gücü gerektiren bu silahın tahribatının boyutlarını kestirebilmek pek de zor olmasa gerek!

12- Ustura/Sweeney Toddsuc-aletleri12

Berberde sinek kaydı tıraş olma isteğinin önünü tek hamlede kesiveren bir alet! Sinema tarihinde ise babalığını Luis Bunuel’in yaptığını fakat nedense erken dönemde pek de rağbet görmediğini eklemek lazım. Özellikle tıraş olurken kendini kesme korkusu olanların bakmaya bile tahammül edemediği bir suç aleti olduğu da bir başka doğru iddiadır. Bir de bu suç aletini Sweeney Todd kadar ince (!) bir hünerle kullanmak da her baba yiğidin harcı olmasa gerek. Hem cinayet silahı, hem de delilleri ortadan kaldırmak için bulunmaz bir alet! Aslında bir daha düşününce… Her eve lazım…

11- Bahçe Makası / Cropseysuc-aletleri11

David’in maruz kaldığı şakanın dozunun kaçması ve cayır cayır yanarak can vermesi, tahmin edebileceğiniz üzere sıfır kilometre bir katili daha sinema dünyasına kazandırmıştır. Dave’in yaşayanlar arasına Cropsey olarak dönüp, ‘insan bahçıvanlığına’ girişmesi de bu şakanın bol kanlı getirilerinden biridir. Cropsey’nin içindeki bu bitmek tükenmek bilmeyen kesip biçme arzusu, sinema tarihinin en ürkütücü silahlarından birinin demirbaş listesine eklemesini sağlamıştır. Dave’in suç gereci en az, Piramit Kafa’nın devasa bıçağı kadar ürkütücüdür! Copsey’nin bu eklektik sayılabilecek tercihi, video oyunlarında da kendisine yer bulmuştur. Özellikle Clock Tower serisinin baş psikopatı olan Scissor Man’de aleni bir Cropsey etkilenimi bulunmaktadır…

10- Kanca/Candymansuc-aletleri10

Aslında kanca gibisinden düz bir silahı, Candyman gibi derinlikli ve ‘lirik sever’ bir katilin kullanması biraz ironik! Yine de kopmuş olan elinin yerini bir testerenin süslemesine tercih edilebilir bir durum! Kurbanına uzun acılar çektirmek konusunda sıkıntısı olmayan bir katliam aracı olduğunu belirtmeye bilmem gerek var mı? Daha öncesinde Leatherface tarafından üstün kötü kullanılmış olan kanca, slasher furyasının yeniden hortlaması ile birlikte ilk olarak I Know What You Did Last Summer’da sonrasında ise doğrudan video sektörü için makyajlanmış birkaç çürük çarık slasher filminde daha kendisini göstermiştir.

9- Kolundaki Çelik Bıçaklar / Predatorsuc-aletleri9

Predator’ün imkanlarının, dünyalı meslektaşlarından kat kat daha fazla olduğunu biliyoruz. Yıllar yılı, sinema filmlerinden, çizgi roman sayfalarına; oradan da video oyunlara kadar, Predator türünün pek çok silahı büyük bir hünerle kullandığını gördük. Kılıç konusundaki ustalığı, görünmezlik özelliği, disk kullanma becerisi hatta sürüş yetenekleri… Predator, dünyalı her psikopatın muhtemelen sahip olmak istediği üstün özelliklerle donatılmış bir ölüm makinesi. Fakat kostümünün kol kısmına entegre edilmiş bir aparat içinden çıkan çelik bıçaklar, rakiplerinin kendisine isyan etme konusundaki haklılığını kanıtlar nitelikte!

8- Matkap/Driller Killersuc-aletleri8

Eğer böyle bir alet kullanıyorsanız, biliriz ki kurbanınıza karşı en ufak bir acıma duygusu bile taşımıyorsunuz. Zira matkabın bir suç aletinden ziyade, bir işkence aleti özelliklerine sahip olduğunu ama verebileceği estetik hazzın boyutlarının da fazlasıyla yüksek olduğunu kabul etmek gerekir. Günümüzde, istismar filmleri de, matkabın cazibesini yeniden keşfetmişlerdir –ki bu örneklerin başında hiç kuşkusuz Hostel serisi gelmektedir…

7- Buz Kıracağı/Catherine Tramellsuc-aletleri7

Sinema tarihinde, kurbanın en acınası falsolarından birini, leziz bir golle cinayete terfi ettiren suç aletidir hiç kuşkusuz buz kıracağı! Zaten stilize kabul edilebilecek cinayetler işleme konusunda usta olan Tramell’ın basit bir strateji ve zaman-mekan avantajının katma değerini hesaplama uzmanlığını da gözler önüne sermektedir aslında! Riskli olan ise Tramell’in bu başarılı silahı, bayağılaştırma ihtimalidir…

6- Zincir/Pinheadsuc-aletleri6

Ana karakterlerine, zinciri bir silah olarak hünerli bir biçimde kullandırmalarından yola çıkarak Clive Barker ve Todd McFarlane’in şiddeti görselleştirme konusunda da kafalarının benzer biçimde çalıştığını iddia edebiliriz. Üstelik hem Spawn hem de Pinehead’in bu silahı kullanma konusundaki, hayal gücü sınırlarını zorlayan başarıları da, ister istemez onları yarıştırmamızı gerektiriyor gibi! Yine de Spawn’ın zincirler ile imtihanının, Pinehead ile bir olmadığını biliyoruz. Bir de malumunuz, acıdan etkilenmeyen bir karakterin, kurbanına çektirdiği acılar konusunda da bir haber olması Pinehead’i ister istemez çok çok daha tehlikeli kılıyor!

5- Oksijen Basınçlı Taş Fırlatıcı/Anton Chigurhsuc-aletleri5

Burada muazzam bir katil-silah uyumu var! Pek çok açıdan sinema tarihinin en “özel” psikopatlarından biri olarak niteleyebileceğimiz Anton Chigurh, en az sinirleri geren saç kesimi kadar kullanmış olduğu akıl zorlayıcı silah ile de hafızalarımıza kazınmıştır. Biraz oksijen basıncı ve kafi ebatta taş parçaları ile, en kallavi ateşli silahların bile kıskançlıktan çatlayacağı bir katliam sunabilmektedir! Bu hali ile Anton’un bu dahiyane suç aletinin pek çok psikopatin rüyasını süslediğini tahmin etmek için kahin olmak gerekmez!

4- Kazma/Harry Wardensuc-aletleri4

Sinema tarihinin en garip intikam silahlarından biri vardır karşımızda. Bir maden kazasından sonra hortlayıp, elindeki kazma ile 22 talihsizi deşmiş olan bir adamdan söz ediyoruz… Diğer bir tabir ile Sevgililer Gününden nefret eden insanlar için bir rol model kendisi! Bütün kinini bu “çok çok çok anlamlı” günün üzerine kusuyor! Ellerini ovuştura ovuştura, 14 Şubat’ta, genç çiftlerin cebindeki parayı sömürme derdinde olan, kapital çakalların sayısı düşünüldüğünde, dünyanın Harry Warden gibisinden birkaç yüz katile daha ihtiyacı olduğunu itiraf etmemiz gerekir. Kazma belki konsepti ‘zehirli bir kadın parfümü’ kadar tutturacak nitelikte bir silah değil ama kesinlikle etkili!

3- Pala/Jason Voorheessuc-aletleri3

Tamam kabul ediyoruz. Pala, belki de tek başına, listenin tepesine bu kadar yakın bir yeri işgal edebilecek kalibrede bir suç aleti değil! Ama Jason’ın marifetlerini görmezden gelebilmemiz mümkün mü? Yaba, ok, çim biçe aparatı hatta ve hatta katlanabilir yatak gibisinden çok farklı skalalarda ve abzürtlükte katliam aletlerini, hayran kalınası bir beceri ile kullanabilen böyle bir psikopata karşı biraz iltimas geçmemizin bir sakıncası olacağını pek sanmıyorum. Bir de, pala bu herife gerçekten de çok yakışıyor!

2- Elektrikli Testere/Leatherfaceelektrikli-testere3

Elektrikli testere, işini kesinlikle şansa bırakmaya niyeti olmayan bir katilin temel seçkisinde yer almalı diye düşünüyorum. Malum Leatherface pek de incelikli cinayetlere vakit ayırabilecek bir karakter değil. Fazlasıyla aceleci, tez canlı ve gergin! Onun el becerileri hakkında fikir sahibi olabilmek için, kurbanlarının derisini yüzerek, kendisine yaptığı maskelere bakmamız yeterli olur! Bununla beraber kullanmış olduğu ikonik suç aleti, kendisinden sonra gelecek nesillerin bir kısmına da ilham vermedi dersek yalan olur. Örneğin, Ash Williams, Leatherface’in mirasına en çok sahip çıkan karakterdir. Öyle ki, vücudundan koparıp attığı sol elinin yerine koyacak kadar önem teşkil eder bu alet kendisi için!

1- Usturalı Eldiven/Freddy Kruegerbanyo19

Böylesine eklektik bir suç aleti, ancak Freddy gibisinden hayal gücü sınırsız bir adamın zekasının ürünü olabilirdi! Zaten, giyim stili ve espritüel kişiliği ile rakiplerine fazlasıyla fark atmış olan Freddy’nin, katliam aleti de devreye girdiğinde, aradaki mesafe fersahları buluyor ister istemez! En az dili kadar keskin beş adet usturanın etkisi ile, kurban sayısını beşe katlayabilecek potansiyele sahip. Gönül rahatlığı ile sinema tarihinin gördüğü en fiyakalı silahlardan biri olduğunu söyleyebiliriz! İtirazı olan?

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Fatih Yürür

Tüm Yazıları
1987 yılının, diş takırdatan bir Şubat gecesinde, garip bir kapsül ile dünyaya düşmüştür bu kişi. Nitekim yıllar sonra gerçek ailesinin dünyalı olduğunu, uzaylılar tarafından kaçırıldığını anlayacak, ama uzaylıların iyi tarafını alıp, kalan bütün enerjisi dünyalı olmaya harcayarak gezegen hayatına adapte olacaktır. Üniversite yıllarına kadar neler yapıp ettiği ile ilgili hafızasında net anılar yoktur (atmosferin yan etkisi) fakat yirmili yaşlarının civarını fazla hızlı yaşamıştır. Kocaeli Üniversitesi’nde, Görsel İletişim Tasarımı öğrenimi gördüğü süreçte, kah müziğe dadanarak, kah sinema üzerine yazılar yazarak, kah grafik tasarım işine bulaşarak, kah da çizgi hikayeler kaleme alarak oradan oraya savrulmuş ve bünyesi karman çorman olmuştur. Hangi kulvarda olursa olsun hikaye anlatmayı sever, kitleyi bulursa coşar, bulamazsa da kalbi kırılır ama hissettirmez. Sinemanın, müziğin, edebiyatın, mizahın, çizgi romanların ve tiyatronun her türünden tarifi tanımsız bir keyif alması, bilinen en önemli özelliklerindendir. Aynı “demokratik tavırlarını” yeme-içme alışkanlıkları, giyim kuşam ya da İngiliz usulü mimari tasarımlar konusunda gösterememesi ise büyük bir talihsizliktir.

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.