Her şey başlangıçta son bulur... The Butterfly Effect (2004)

Korku Filmlerindeki En İyi 20 Kostüm

Korku Listeleri

YasinKarakaya

30 Mart 2011

25 Adet Yorum

25

Pek tabi ki benim de hayatımı idame ettirdiğim bir mesleğim var. Bu meslek ise moda sektörü içerisinde bulunuyor. Korkucu.com ikinci kişiliğimi tatmin ettiğim bir durak noktası adeta. Karanlık çöktüğünde içimdeki canavarın açlık hissettiğini ve o canavarın beslenmesi gerektiğini hissediyorum! Yazarak, çizerek, izleyerek ve okuyarak bu canavarın iflah olmaz saldırganlığını törpülüyorum! İşte bu sefer de mesleğimle alakalı bir listeyi Korkucu.com’a taşımak istedim. Madem ki moda ile uğraşıyorum neden ‘kostüm’ temalı bir liste üzerinde kafa patlatmayayım diyerek sizler için korku filmlerinde ki en ‘karizmatik’ katil kıyafetlerinden oluşan bir liste hazırladım. Top 20 şeklindeki listemiz genel itibariyle slasher katillerinin kostümlerinden oluşsa da diğer türlerden karakterler de mevcut. Buyrun başlayalım..

20- Ghost Michael Myers (Halloween)

Çok yaratıcı olduğunu söyleyemesem de Michael Myers’ı ilk Halloween filminde bir hayalete dönüştüren kostüm korku sineması tarihinin en meşhur kıyafetleri arasına girmiştir. Tüm vücudunu kapatacak şekilde beyaz çarşafa bürünen Michael kıyafetini bir gözlükle tamamlamıştı. Hem komik hem de ürkütücü bir yanı bulunan kostüm listemize 20 numaradan giriş yaptı.

19- Daniel Robitaille (Candyman)

Uzun siyahi bir adamın üzerinde 19.yüzyıl modasından kalma uzun kahverengi bir palto, kopan eli yerine monte edilmiş bir kanca ve paltosunun altında binlerce arıya yuva olmuş vücut uzuvları varsa ‘Şeker Adam’ ismine aldanmadan kaçacak delik aramaya başlayabilirsiniz!

18- Army Masked Killer (The Prowler)

Bir okul mezuniyetine davet edilebilecek en son kişi eminim ki bir ordu mensubudur. Asker kıyafetli sapık katilimiz bunun farkında olmalı ki davet almadan partiyi basıyor! Anti kahramanımız üzerinde yeşil askeri kıyafeti, kafasında miğferi, suratını tamamen kapatan yeşil bir bez parçası ve elindeki tırmıkla despot bir komutan nasıl olur sorusuna yanıt arıyor!

17- Uber Jason (Jason X)

Jason’ın öldürme sanatına bir uzay gemisinde devam edebileceği kimsenin aklına gelmezdi. Ancak Jason bunu da başardı! Hem de klasik Jason kostümleriyle gittiği uzay gemisinde bambaşka bir şeye dönüşerek. Yanlışlıkla dönüşüm makinasına giren Jason buradan bir Predator edasıyla çıktı. Evet oldukça düşündürücü bir durum fakat Jason’ın uber kostümü düşünmeye mahal vermeyecek kadar karizmatik.

16- Kenny Hampson (Terror Train)

Kesinlikle çirkin! Jamie Lee Curtis’li ‘Terror Train’ kıyıda köşede kalmış bir korku filmi. Jamie’nin gazabından kurtulmaya çalıştığı Kenny Hampson, urgan ipiyle beline bağlanmış uzun siyah bir pelerin, korkunç bir maske ve elinde baltasıyla göz ardı edilmiş hastalıklı bir profil.

15- Alice Spages (Alice Sweet Alice)

Sarı bir yağmurluk, gülümseyen ürkütücü bir maske ve elinde bıçağıyla dolaşarak insan avlayan küçük bir kız çocuğu kesinlikle korku verici.

14- Stagefright Killer (Stagefright)

Diğer ismi ‘Bloody Bird’ olan filmin ismine ilham kaynağı olan katil, kafasında kocaman bir kuş maskesi ve aksesuar olarakta Leatherface’in ki kadar ihtişamlı olmasa da bir elektrikli testereyi tercih etmiş.

13- Hunter Predator (Predator)

Predatorlerin sinema tarihinin en karizmatik uzaylıları olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendilerine özgü türlü türlü alet ve edevata sahip olan iri cüsseli uzaylı dostlarımızın en belirgin özellikleri görünmez olabilme yetenekleri ve yüzlerine taktıkları cool maskeler. Ancak bu maskelerin yaratıkların suratlarından çıkmamasını tercih ediyoruz!

12- Dr. Philip Decker (Nightbreed)

‘Batman Begins”de ki Scarecrow ve ‘The Strangers”da ki Kip Weeks karakterlerine ciddi bir biçimde esin kaynağı olan Dr. Decker, Clive Barker mahsulü ‘Nightbreed’ filminde karşımıza çıkıyor. Pardesülü takım elbise, büyük bir mutfak bıçağı ve kafasını tamamen saran bez maske karakterin kostümünü oluşturuyor.

11- Vincent Smith (Motel Hell)

İşte karşınızda Saw filminin Jigsaw’una da ilham kaynağı olan maskesi ile Vincent Smith. Motel Hell filminde karşımıza çıkan domuz kafası maskeli cani 80’lerin meşhur kareli oduncu gömleğini de üzerinde taşıyor. Her daim sinirlerimi bozan ve bir dönemin ruhunu çok iyi yansıtan kıyafet bütünlüğüyle Vincent Smith kostümünü, elektrikli testere aksesuarıyla tamamlıyor!

10- Dracula (Bram Stoker’s Dracula)

Bram Stoker’ın romanına en sadık uyarlamalardan biri olduğu söylenen versiyonda Gary Oldman’ın canlandırdığı Drakula kesinlikle bir moda ikonu! Geriye doğru toplanmış çift topuz saçları, uzun kırmızı pelerininin içindeki beyaz elbisesi ve gerektiği zamanlarda ekrana gelen ürkütücülüğü ile Drakula oldukça etkileyici.

9- Danko Iordanov/Babyface Killer (The Hills Run Red)

Daha önce bir kaç kez bebek suratı maskeli karakterlerle tanışmıştık. Ancak bana göre hiçbirisi 2009 yılı yapımı ‘The Hills Run Red’ filminde ki sapık katilin maskesi kadar etkileyici değildi. Maskenin yanında karakterin bütünlüğünü sağlayan mont, eldiven ve balta gibi ayrıntılar da es geçilmemeli.

8- Pyramid Head (Silent Hill)

Vücudunun beline kadar olan kısmını kaplayan Piramid şeklinde bir maske, kanlar içinde deri etek ve haddinden büyük kesici aletler.. Silent Hill filminde karşımıza çıkan bu karakter gerçekten sinir bozucu ürkütücülükte!

7- Harry Warden (My Bloody Valentine)

Madenci maskesinin tek başına düşünüldüğünde dahi ilham verici bir tasarımı var. Bir de bu maskenin Harry Warden gibi bir caninin suratında olması işin iyice tehlikeli bir hal almasına sebebiyet veriyor. Hele bir de bu kostüme kazma aksesuarı takviyesi yapılırsa sevgililer gününün kana bulanmaması için hiç bir sebep kalmıyor!

6- Michael Myers (Halloween)

Elde olmayan imkansızlıklardan dolayı ortaya çıkan bu surat sinema tarihine altın harflerle kazındı. William Shatner’ın suratından alınarak yapılan Michael Myers maskesine son şekli göz kısmının biraz oyularak büyütülmesi suretiyle verilmişti. Saçları dağınık beyaz ifadesiz bir surat, eski bir tamirci tulumu ve büyük mutfak bıçağıyla Michael Myers’ın kıyafet bütünlüğü kesinlikle her cadılar bayramının en meşhur kostümlerinden biri.

5- Jason Voorhees (Friday the 13th Part 7 – The New Blood)

Bu adam muhtemelen hayatında hiç hokey oynamadı. Evet biraz ironik ama bir korku filmi karakterinin hokey maskesi takması ilk başta yadırganacak bir durum gibi görünebilir. Ancak Jason ve hokey maskesi birbirleriyle o kadar bütünleştiler ki başka filmlere dahi referans teşkil ettiler. Jason ne bir insan ne de bir canavar. Tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bu yaşam formu çirkin suratını örten hokey maskesi, her bölümde değişiklik gösteren cinayet aletleri ve giderek kirlenmeye yüz tutan kıyafetleriyle sinema tarihinin en iyi moda ikonlarından biri. Bu arada kıyafet seçiminin 7. bölüm olan ‘New Blood”dan gelmesine sebep Jason’ın artık özdeşleştiği Kristal ormanının şeklini adeta üzerinde taşıyor olması..

4- Pennywise the Clown (It)

Bizim nesilden çoğu yetişkinin çocukluğunun hastalıklı geçmesine sebebiyet veren Stephen King mahsulü Pennywise karakteri hali hazırda zaten korkutucu olan palyaço kostümünü bir kat daha korkunç yapıyor. Karakterin yüzünü seçmemize engel olan ürkütücü boyalar, elinde ki balonlar ve cıvıl cıvıl renkli bir kostüm eminim ki sadece çocukların değil yetişkinlerin de kabusu!

3- Leatherface (The Texas Chainsaw Massacre)

Bir kasap ancak bu kadar korkutucu olabilir! Namı değer Leatherface yüz cerrahisi işinde lakabını hakedecek derecede marifetli. Biraz özensiz olsa da kurbanlarının suratlarından çıkardığı deri parçalarından yaptığı korkunç maskeleri, kah üzerine çektiği siyah takım elbise kah kravatlı kasap kostümü ve kendisine ekstra korkutuculuk sağlayan elektrikli testeresiyle Leatherface gerçek bir moda ikonu!

2- Freddy Krueger (A Nightmare on Elm Street)

Wes Craven’ı okul çağlarında etkileyen bir hademeden esinlenilerek yaratıldığı söylenen Freddy Krueger karakterinin kıyafeti ve aksesuarları kesinlikle beyine kazınacak cinsten. Ayrı ayrı baktığınızda bir bütün oluşturması imkansız olan eli bıçaklı eldiven, kırmızı-yeşil renkli enine çizgili kazak, fötr şapka ve piliç gibi kızarmış bir surat Freddy Krueger ismi ile bir araya geldiğinde, rüyalarımızı süsleyecek eğlenceli bir kıyafet bütünlüğü oluşturuyor.

1- Pinhead (Hellraiser)

Cehennem zebanileri Cenobite’ler ayrı ayrı ele alındıklarında her biri birbirinden nefis kıyafetler taşısa da içlerinden en şık olanı kesinlikle baş Cenobite Pinhead. Cenobite çetesinin liderliğine de soyunan çivi kafalı ağır abimiz, vücuduna kancalarla tutturulmuş olan siyah uzun elbisesinin üzerinde asılı bulunan çeşitli delici/kesici aletlerle dikkat çekiyor. Kafatasının tamamına saplanmış olan iğneler ise kıyafetin bütünlüğünü tamamlıyor ve acılar içinde kıvrandığı her halinden belli olan karakteri zirveye taşıyor.

 

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (25 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.