Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

En İyi 15 Erime Sahnesi

Korku Listeleri

YasinKarakaya

28 Ocak 2014

4 Adet Yorum

4

erime-sahnesi19

Filmlere hayranlık duyma nedenlerim çeşitlidir. Bazen oyunculuğu, bazen senaryoyu bazen de sinematografiyi severim. Bazen de çok ince eleyip sık dokumadan tek bir sahnesiyle bir filme hayranlık duyduğum olur. Kabul etmeliyim ki yıllar boyunca izlediğim filmler arasında en sevdiklerim video dükkanında Oscar’a aday filmlerle aynı raflarda yer almayan cinstendir. Beğenme nedenim bazen iyi çekilmiş bir cinayet sahnesi, güzel kadın göğüsleri veya filmin video kapağının resmi dahi olabilir.

Hafta sonu zombi felaketine hazırlık amaçlı market alışverişi yaptığım sırada bir sürü ıvır zıvırla kucağımı doldurmuş kasada ödeme için sıra beklerken önümdeki şişman kadının birden eriyerek yanındaki çocuğunun üzerine döküldüğünü hayal ettim. Doğal olarak bu düşünce beni çok neşelendirdi ama aynı zamanda yazmak için de çok iyi bir konu aklıma gelmiş oldu. Bu listede ki konumuz ‘en iyi erime sahneleri’. Baştan uyarayım buradaki kahramanlarımız aşklarından erimiyor!

15- Nightmare On Elm Street 2: Freddy’s Revenge (1985)

erime-sahnesi12

Aşkın her yanı sardığı bu sahnede aşkından eriyip kül olan tabii ki Freddy değil. Krueger, vücudunu ele geçirmeye çalıştığı Jesse tarafından cehenneme gönderiliyor. Ve Jesse aşkı Lisa için Freddy’nin hakkından gelmeyi başarıyor, mu acaba?!!

14- Terminator 2: Judgment Day (1991)

erime-sahnesi13

Bütün zamanların en belalı robotu T-1000’in film boyunca süregelen zulmü alevli bir akıbetle sona eriyor. Film de kılığına girdiği herkesi öldüren civa adam volkanik bir ateşte yavaş yavaş erirken ele geçirdiği tüm bedenlerin şekilleri de açığa çıkıyor.

13- Jason Goes To Hell: The Final Friday (1993)

erime-sahnesi1

Diğer 13.Cuma filmlerinden farklı bir bölüm olan ‘The Final Friday’‘de anti kahramanımız Jason Voorhees‘ın ruhu vücudunu ele geçirdiği insanlarda hayat buluyor. Bu sahnede ise Jason tarafından ele geçirilmiş bir adam ruhun bedenden ayrılması sonucu feci şekilde eriyip dökülerek çürümüş bir et yığını haline geliyor.

12- Fright Night (1985)

erime-sahnesi3

2011 yılındaki yeniden çevrim versiyonda Jerry’nin mezar koruyucusu veya uşağı (artık ne derseniz) Billy Cole yoktu. Orijinal versiyonda Billy Cole‘un kalbine kazık saplanır o da bir avuç talaş ve yeşil sümüğe dönüşerek merdivenlerden düşer.

11- The Stuff (1985)

erime-sahnesi4

Larry Cohen korku ve komedi arasındaki çizgiyi korumak konusunda ustadır ve 80’lerin kokain ve ticari tutumuna çok güzel göndermeler yapar. Hikaye, varlığını uzun süredir devam ettiren şekerleme kalesini yıkmakla tehdit eden yeni bir ürünün kaynağını araştırmak üzere endüstri casusu tutan bir dondurma şirketinin etrafında gelişir (cidden). Garrett Morris ve Chocolate Chip Charlie’nin muhteşem performansıyla birlikte Invasion of the Body Snatchers’tan, The Blob’a kadar bir sürü filme gönderme yapılmaktadır.

10- The Blob (1988)

erime-sahnesi6

Bu filmin çok sevilmemesi beni şaşırtıyor. Tekin olmayan hükümet ajanları (başka tür hükümet ajanı var mı ki?) mutant, uzaylı bir tek hücreli yaratık geliştirir; bunu da küçük bir kasabaya salar. Katliam başlar. John Carpenter’ın The Thing filmiyle birlikte bu yapım da orjinalini gölgede bırakan nadir filmlerdendir.

9- The Thing (1982)

erime-sahnesi7

“Böyle hissedeceğini düşünmüştüm, Gary. Bu kana sahip olması gereken tek kişi sensin…En son sen kaldın” Şimdiye dek yapılmış en iyi korku filmlerindendir ve Antartika’dan uzak durulması için iyi bir neden verir.

8- Return of the Living Dead (1985)

erime-sahnesi8

Bir tıbbi malzeme deposunda çalışan iki beceriksiz Freddy ve Frank deponun bodrum katında bulunan ve içinde bir cesedin bulunduğu büyük bir varili incelerken yanlışlıkla varildeki gazı boşaltırlar. Sevgili ölümüz Tarman kapsülün aktif hale gelmesiyle birlikte eriyerek canlanır ve beyin partisine hazır hale gelir!

7- The H-Man (1958)

erime-sahnesi18

Yönetmen Ishiro Honda (meşhur Godzilla’nın (1954) yönetmeni) Godzilla filminde birlikte çalıştığı özel efekt ustası Eiji Tsuburaya ile birlikte yine nükleer denemelerin tehlikesine değinen başka bir bilim kurgu filmi yapar. Küçük çaplı bir kaçakçı arkasında sadece giysilerini bırakarak ortadan kaybolduktan sonra Dedektif Tominaga kaçakçının kız arkadaşının çalıştığı gece kulübünde soruşturma yapar. Bizim kaçakçı radyoaktiviteye maruz kaldığı için jelatinimsi “H-Man”e dönüşmüştür. Aklını kaybeden H-Man eriyik formunu koruyabilmek için insan eti tüketmektedir.  Filmin geleceğe dair kehanette bulunan bir mesajı bile var: “Eğer insanlar hidrojen bombası yüzünden Dünya üzerinden silinirse gezegen H-Man’lere kalacak”

6- Poltergeist (1982)

erime-sahnesi17

Poltergeist özellikle kanlı olsun diye yapılmış bir film değil ama gore  sahneleri bir hayli sağlam. Paranormal olayları araştıran şahıs yüzünün eridiğine dair bir halüsinasyon görürken diğeri de önündeki etin hızla çürümesini izliyor. Hala daha bu sahnenin etkisini üzerimden atabilmiş değilim.

Bir ayrıntı; Oyuncu Martin Casella’nın yüzüne makyaj yapmak yerine efekt ekibi aktörün çok gerçekçi bir büstünü yapmış. Fakat ellerinde yolabilecekleri bir tane büst varmış. Baskıyı üzerinde hisseden Casella, yüz yolma işlemini Steven Spielberg’in yapmasını istemiş. Bu yüzden ekranda gördüğünüz eller Spielberg’e aittir.

5- Robocop (1987)

erime-sahnesi9

Birçoğunuz Robocop‘u aksiyon ya da bilimkurgu türü içinde değerlendirebilirsiniz. Evet, görünüşte bu doğrudur fakat Paul McCrane‘in toksik atık banyosu sonucu eridiği ve sonucunda bir araba çarpması sonucu on bin parçaya ayrıldığı bu sahne bir süre kabuslarımın konuğu olduğundan ben filmi korku kategorisine alıyorum.

4- The Fly 2 (1989)

erime-sahnesi16

Asitli balgam! Evet The Fly 2 (Sinek 2) filminden bahsediyorum ve özellikle suratına koca bir asitli tükürük yiyen telsizli elemandan bahsediyorum. En iyi erime sahnelerinden bir tanesi aramızda hiçbir bağ kurmadığımız yalnız güvenlik görevlisinin ölüm sahnesi. Sinek 2 filmindeki bu sahnede kurbanımız dev sinekten çıkan asitli balgamı suratına yiyince şok oluyor. Yüzü erirken çığlıklar atıyor. Gore mu evet!

3- The Incredible Melting Man (1977)

erime-sahnesi5

Bir astronot dünyaya döner ve insan etine karşı açlık çekmeye başlar ve işte erime orada başlar. Rick Baker’ın düşük bütçeli güzel efektlerinin yanında çok yavaş ilerleyen bir film. MST3k (Mystery Science Theatre 3000) deki elemanlar bununla ilgili bir bölüm çekmişti eğer bulabilirseniz çok komik bir çalışma olmuş.

2- Street Trash (1987)

erime-sahnesi10

Eriyerek parlak renkli maddelere dönüşen insanların “Citizen Kane”i diyebiliriz. Filmde, bir içki dükkanı sahibi yerel evsizlere “Tenafly Viper” adında bir içki satmaya başlar. Onlar da gerçek zamanlı ve slow motion şekilde erirler. Birkaç kişi patlar, bir tanesi de tuvalet sifonuyla kanalizasyona gönderilir. Sanırım burada bir çeşit alt metin var ama kim bilir.

1- Riders of the Lost Ark (1981)

erime-sahnesi15

Bu sahne her daim gore listelerimin en tepelerinde yer almıştır. Önce yüzdeki et erir ardından kan ve kafatasını görürüz ve en son tam ekran yılbaşı ağacı gibi alevden ışıl şıl olmuş kafayı izleriz. Bazı sahneler kesilmiş bile olsa bu sahne olabileceği kadar iğrençtir (eriyen yüzler listesi yaptığımızı düşünürsek orada gerçekten dehşet verici bazı görüntüler var) Bu sahneden ne öğrendik: İntikam melekleri Nazileri eritir ve sadece bakmamakla paçayı yırtabileceğiniz basit bir durum bu. Belock’un meşhur eriyen yüzü dışında diğer Nazi subaylarının balon gibi patlayan kafaları da kayda değer.

Bu filmlerin her biri için küçük, kara kalbimde ayrı bir yer var. Korkutuyorlar, ürkütüyorlar ve hatta güldürüyorlar. Eğer hala bunlardan birini izlemediyseniz bence deneyin. Sonra da bir yerlerde sıra beklerken vakit öldürmek için hayali ‘Eriyen Adam’ düşünü kıurabilirsiniz.

Durun daha bitmedi! Mansiyon ödülümüz Evil Dead‘e gidiyor;

The Evil Dead (1981)erime-sahnesi11

Evil Dead korku tutkunu herkes için bir extacy etkisi yaratıyor. Özellikle filmin son çeyreği adeta bir cümbüş. Siz ne arıyorsunuz? Erime, dökülme, kemiğinden sıyrılma, patlama, lime lime olma.. Merak etmeyin hepsini bulacaksınız!

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.