Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

En İyi 10 Korku Dizisi

Korku Listeleri

YasinKarakaya

14 Temmuz 2014

0 Adet Yorum

0

korkudiziler

Korku antolojilerini çok severim. Kısa bir vakte sığdırılan küçük ve gizemli hikayeler her zaman ilgimi çekmiştir. Son yıllarda ‘Supernatural‘, ‘Dexter‘, ‘The Walking Dead‘, ‘American Horror Story‘ gibi son derece kaliteli ve ileride kült olmaya aday korku dizileri çekilse de benim dizi tercihlerim yine çocukluk dönemine denk gelen 80’li ve 90’lı yıllardan yana olacak. O yıllarda bazı dizilere ulaşmak ancak özel kanalların yaygınlaşmasıyla mümkün olmuştu şimdilerde DVD’ler ve Youtube aracılığıyla istediğiniz diziye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

10. Are You Afraid of the Dark? (1991-1996) 52 Bölüm

Küçük izleyiciler üzerinden pazarlandığı için hiçbir zaman tam anlamıyla korkunç olmamıştır. The Midnight Society grubunun buluşmalarını ele alan bu dizi çocuklara korku hikayelerini eğlenceli bir dille tanıtmaktadır. Ben bu diziyi bir antoloji serisi olarak izlemiş çok keyifli bulmuştum. Hiç yoktan çocuklara korku janrını tanıttığı için bile bu listeye girmeyi hak ediyor.

9. Nightmare Café (1992) 6 Bölüm

Wes Craven tarafından yaratılan bu serinin sadece 6 bölümü var ancak ilginç bir deneysel çalışma olmuştur. Robert Englund, Blackie isimli kılavuzu canlandırıyordu. Englund, geçmişlerindeki hataları düzeltmek için ikinci bir şans verilen kayıp ruhlara yardım etmekle görevliydi ve dizide ölümden sonra kendilerini kafede bulan iki ana karaktere yardım etmişti.

8.Hammer House of Horror (1980) 13 Bölüm

Hammer’a nasıl sevgi beslemeyeyim? Bu İngiliz dizisi Peter Cushing gibi bir çok korku filmi efsanesini göstermiştir ve cadılar, şeytanlar ve kurt adamların hikayelerini içermektedir. Eğer bu diziyi hiç seyretmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir.

7. Freddy’s Nightmares (1988-1990) 44 Bölüm

A Nightmare On Elm Street’in başarısı sürerken yayınlanan bu dizide Robert Englund yine esprili Freddy Krueger karakterini canlandırmıştır. Her hafta Elm Sokağı sakinlerine ait bir korku hikayesi anlatılıyordu. Büyük bir NOES hayranı olarak bu diziyi hiç kaçırmadan izlemiştim. Hatta Star televizyonu diziyi Pazar geceleri saat 1’de yayınladığından çoğu zaman Pazartesi sabahları okula geç kaldığım olmuştur. Ama pişman değilim çünkü Krueger’a doyum olmaz!

6. Tales From the Crypt (1989-1996) 93 Bölüm

Uzun soluklu ve herkes tarafından sevilen, Tales From the Crypt dizisi ABD’de kablolu yayında verilen ilk korku antolojisidir. İtiraf etmeliyim ki bu diziyi izlemekten keyif aldıysam da benim ilk üç dizi tercihim arasında yer almıyor. Fakat bu yapımın zamanlaması harikaydı çünkü 90’larda televizyonda korku namına yapılmış çok fazla bir şey yoktu.

5. Monsters (1988-1990) 72 Bölüm

Monsters küçük bir diziydi. Tales From the Darkside dizisinin sonu yaklaşırken gerçekten üzgündüm ve bu dizi benim daha iyi hissetmemi sağladı. İlk özel televizyon kanalı Magic Box’ta arka arkaya kısa bölümler yayınlanıyor ve televizyonda güzel bir korku saati geçiriyorduk. Düşük bütçeli bir yapımdı ama komik, ürkütücü ve şimdiye kadarki en iyi açılış sahnelerinden birine sahip bir diziydi. Sadece müziği dinlemek bile heyecanlı bir şeylerin olacağını anlamamızı sağlıyordu. Bu dizideki en sevdiğim bölümler, The Waiting Game ve Shave and a Haircut, Two Bites idi.

4. Masters of Horror (2005-2007) 26 Bölüm

Tabii ki bu dizinin tanıtıma ihtiyacı yok. Herkes “Masters of Horror”ı biliyor. Birçok korku üstadı yönetmenin gövde gösterisi yaptığı bu dizi ne yazık ki Showtime kanalında sadece iki sezon oynadı. Benim en sevdiğim bölümler, Jennifer, The Fair Haired Child ve Cigarette Burns. İğrenç, kanlı ve bolca eğlence var bu yüzden her korku antolojisinin hayranlarının izlemesi gereken bir dizi.

3. Alfred Hitchcock Presents (1955-1962) 266 Bölüm

Rod Serling bizi Twilight Zone’da bir geziye çıkarana dek, Gerilim Ustası Alfred Hitchcock bize kendi korku hikayelerini anlatıyordu. Biz de Cuma geceleri patlamış mısırlarımızı alıp TRT karşısına geçiyorduk. Bu konuyla ilgili hiçbir dizi listesi bu yapım olmadan tamamlanmış sayılmaz. Kim bir kuzu buduyla kocasını öldüren ve sonra da cinayet aletini habersiz polislere yediren Barbara Bel Geddes’i unutabilir ki? Bir klasik.

2. Night Gallery (1970-1973) 44 Bölüm

Herkesin sevdiği, takım elbise giyen sigaralı üstad Rod Serling’den bir başka dizi daha. Her bölüm öncesinde eski bir müzenin içinden bize hitap ederdi ve öykü anlatmak için bir tablo seçerdi. Orijinal dizinin yayınına yetişemedim ancak 80’lerin ortalarında her gece geç saatlere kadar oturup iyice korkutulmayı beklediğimi hatırlıyorum. Unutmadan, Steven Spielberg’in yönetmenliğe başlangıcı Eyes bölümü ile olmuştur.

1. Tales From the Darkside (1984-1988) 92 Bölüm

Bir çoğunuzun karşı çıkacağını biliyorum, muhtemelen birinci sıraya Crypt’i koymamı bekliyordunuz ancak koymadım. George A.Romero tarafından yaratılan Creepshow tadındaki Tales From the Darkside dizisini şahsen hep çok sevmişimdir. Her bölümde farklı karakterlerin başından geçen, birbirinden bağımsız korkunç hikayelerin yer aldığı diziye Stephen King ve Clive Barker gibi ustalarda katkı yapmıştı. Bana zevk veren bazı bölümler, Seasons of Belief (The Grither), A Case of the Stubborns (öldüğüne inanmayan büyük babanın hikayesi), Word Processor of the Gods (Stephen King’in kısa öyküsüne dayanıyor) ve hatta Do Not Open this Box (ölümle oyun oynama) ve Halloween Candy gibi bazı klişe olan hikayelerdir.

Eğer bu listede tanımadığınız isimler varsa sizlere bu yapımlara bir şans verip izlemenizi öneririm. Artık bu kadar iyi yapımlara nadiren rastlanıyor.

Mansiyon Ödülü: Twilight Zone (1959-1964) 156 Bölüm

Bu top listenin mansiyon ödülü The Twilight Zone’a gidiyor. Bu diziyi ana listede bir numaraya almayı çok istedim ama bu yapım tek başına bir korku dizisi değildi. The Twilight Zone başlıca bir bilim kurgu yapıtıydı ve içine doğa üstü öğeler serpiştirilmişti. En İyi 10 listeme alamasam da kesinlikle önünde saygıyla eğilmem gerekir. Çünkü korku hiç Rod Serling’siz olur mu? Bu dizinin iki tane daha yeniden yapımı vardır bunlardan bir tanesi 80’lerde yayınlanmış diğeri ise daha yeni tarihli Forrest Whittaker’ın sunduğu dizidir ancak ikisi de orjinaliyle kıyaslanmaz bile.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ