Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

En İyi 10 Kanlı Maymun Filmi!

Korku Listeleri

YasinKarakaya

23 Ağustos 2014

1 Adet Yorum

1

top10maymun-11

Bildiğiniz gibi, Matt Reeves, DAWN OF THE PLANET OF THE APES filmi ile kitle saldırısını başlattı. Küçük Caesar, mazlum bir Game of Thrones karakterinden daha kinci duruyor değil mi? İşte bu herif ilkel öfkenin içinde kaynadığı bir kazan! Ama hey, insan kanına susamış bir maymunu ilk kez bir filmde izlemiyoruz. Gerçekte yıllar boyunca insanların kanını dökmek isteyen bir çok öfkeli primat ile karşılaştık. Bize inanmıyor musunuz? O zaman sizi okula geri döndürelim. Bayanlar, baylar, çocuklar ve yaşlılar… size DAWN OF THE APES filminden önce çekilen en iyi 10 kanlı maymun filmini hatırlatalım!

10. Congo (1995)top10maymun-1

Bu filmi 12 yaşındayken izlemiştim o zaman bile ne kadar büyük bir maymun boku diye düşünmüştüm. Yaklaşık 20 yıl sonra filmden aklımda kalan şey, Tim Curry’nin karakterinin ne kadar kaypak ve nahoş olduğu ve sonuçta kendisinin uygun bir şekilde öldüğü sahnedir. Bunun dışında acayip sıkıldığımı hatırlıyorum. Ama hiçbir şey filmin yansıttığı gerçeği değiştiremez, yani başlangıçtaki tüm iyi niyete rağmen, Curry’nin bencil karakteri nedeniyle goriller insanların varlığına baş kaldırır. Dürüst olmak gerekirse bu hikayeye hakkını vermek için filmden çok çok daha ileride olan Michael Chrichton’ın romanını okumak gerekli.

9. Night of the Bloody Apes (1969)
top10maymun-2

1968 yılında başarılı olan NIGHT OF THE LIVING DEAD ve PLANET OF THE APES filmlerine ithafen (ya da en azından bu niyetle) 1969 yılında çekilen, ucuz, Meksika yapımı, sömürü korku filminin adıdır. Hiç böyle ilginç bir isim duymuş muydunuz? En azından söylenenlere göre bu film, 1962 yapımı CORDONA’S DOCTOR OF DOOM, filminin yeniden çekimi için yapılan bir girişimmiş ama itiraf edeyim ben bu filmi de hiç duymadım. Neyse, sadede gelirsek, deli bir bilim adamı lösemili oğlunu tedavi etmek için maymundan insana ilk kalp naklini gerçekleştirir. Tahmin edebileceğiniz gibi fikir geri teper ve oğlan yoluna çıkan her şeyi yiyen ve beceren, mutant bir insan-maymun karışımı yaratığa dönüşür.

 

8. In the Shadow of Kilimanjaro (1986)top10maymun-3

Listemizdeki en derin film olmaya aday, 1986 yapımı bu belgesel – korku filmini hiç izlemiş miydiniz? Film, 1984 yılında Kenya’da yaşanan gerçek olaylar üzerine çekilmiş, kıtada yaşanan büyük bir kuraklığın sonucunda 90,000 kadar aç babun ülkeyi bir baştan bir başa geçen bir ölüm ordusu oluşturmuştur. Bu ordu, yollarına çıkan insan veya diğer vahşi hayvanlar olsun hiçbir canlıyı ayırmadan parçalamış ve yemiştir. Çok korkunç bir dayanağa göre çekilen bu filmde yönetmen Raju Patel olağan üstü bir lojistik beceri sergilemiştir. Filmde küçük bir köyü basmak için yüzlerce babunun dağın eteklerinden aşağı doğru koşarak gittiğini gösteren bir sahne vardır, ve bu filmi izlerken neredeyse kendinizi NatGeo belgeseli izliyormuş gibi hissediyorsunuz.

 

7. Shakma (1990)top10maymun-4

Aman tanrım! Hiç biriniz 1990 yapımı, B kategorisindeki şeytani babun flmi SHAKMA’yı izledi mi? Bu film kontrolden çıkmış. İlk olarak, filmin başlığını oluşturan Shakma kelimesi filmde baskın olarak gösterilen ve babunların bir alt türü olan Chakma’ya ithafen kullanılmış. Ne anlamda yoldan çıkmış diye sorarsanız şöyle anlatmaya çalışayım. Ters giden bir dizi tıbbi deneyden sonra, ateşli, kırmızı gözlü bir babun tabancadan fırlayan mermi gibi şehre dalıyor. Bu film, THE RAID ile DEMONS 2 karışımı gibi bir şey, sadece hiper hızlı bir maymun tam gaz ilerliyor, kafasını duvarlara vuruyor ve hiç tereddüt etmeden kurbanlarının üstüne atlıyor. Bu garip film gülünç olduğu kadar babun kendine ve başkalarına zarar verirken ürkütücü de olabiliyor.

 

6. Creepshow (1982)top10maymun-5

Tamam, bu tam bir cani maymun filmi değil ama kim CREEPSHOW’da Sandık’tan (The Crate) fırlayan canavar maymunu unutabilir ki? Tam bir klasik! Başlangıç olarak şu dişlere bir bakın! Gecenin ortasında sürpriz kutusundan fırlar gibi ortalığa zıplayan bir canavar. Almayayım, teşekkürler! Gerçekte de bu antolojinin iyi hikayelerinden bir tanesidir, 32 yıl sonra bile CREEPSHOW’un hala hatırlanmasının nedeni The Crate ve onun unutulmaz canavarı gibi hikayeleri içermesidir. Tabii ki Stephen King ve George A. Romero gibi zihinlerin çarpışmasından asla kötü bir şey çıkamaz değil mi?

 

5. Dead Alive (1992)top10maymun-6

Aman tanrım, Sumatra’lı Sıçan-Maymun (Rat-Monkey)! Bu filmde, Peter Jackson‘ın aşırıya kaçan kan banyosu hala tüm zamanların en iyi korku komedi filmlerinden biridir çünkü bu yapımda şimdiye kadar gelmiş geçmiş en pis, en iğrenç ve en grotesk memeli zombileri yer almaktadır. Şu kuduz yaratığa bakın! Dahası… film boyunca giderek büyüyen ve şişen, kana susamış bir kemirgenden kaçma sahneleri yeterince komik. Başlangıçta, yetmiş santimden daha büyük olmayan bu yaratık sonlara doğru ağzından köpükler saçan dev bir canavara dönüşüyor. Tabii bu filmde unutulmaz başka yaratıklar da var ancak listemiz gereği bahsettiğimiz mutant yaratığımız bu.

 

4. Link (1986)top10maymun-7

Bu filmden boşuna bahsetmiyorum, içinde 21 yaşında, çıplak bir Elisabeth Shue var! Biraz da filmi anlatmak gerekirse, 86 yılında, şeytani bir orangutan süper zekasını kötülük için kullanıyor. Tüm alay edilebilir özelliklerine rağmen, LINK gerçekte insan canavar hayvana karşı temasını işliyor. Bayan Shue’nun varlığı filmi izleme nedenimin yarısını oluşturuyor ama kesinlikle bu B kategorideki filmi Terrence Stamp bir üst düzeye taşıyor. Ayrıca, son derece görmezden gelinen Avustralyalı yönetmen Richard Franklin (PATRICK, ROAD GAMES), sosyal bir konuyu çok iyi olmasa da yeterli derecede zoolojiyle bağdaştırıyor!

 

3. Monkey Shines (1988)top10maymun-8

MONKEY SHINES, George A. Romero‘nun en çok göz ardı edilen filmidir. Bunun nedeni sadece Stephen Root ve Stanley Tucci’nin oynaması değil aynı zamanda küçük maymun Ella’nın gerçekten kötü bir canavar olması! Romero’nun ilk stüdyo filmi olan ve Michael Stewart’ın romanından adapte edilen MONKEY SHINES’daki en inandırıcı performans Boo isimli maymuna aittir. Küçük piç filmde kafayı yiyor…bistüri sallıyor, iğneler batırıyor, dişlerini geçiriyor… yani tam anlamıyla felçli efendisinin eli ayağı oluyor. Ve bir garip nokta daha var, o da bu filmin bugüne kadar erkek maymun oynatan tek film olması. Evet bir bilgi yarışması için bu bilgiyi de kenarda saklayın.

 

2. Planet of the Apes (1968)top10maymun-9

Bunu, 2011’de yeniden çekilen RISE OF THE PLANET OF THE APES filmi dahil tüm PLANET OF THE APES filmlerine bir saygı duruşu olarak kabul edebilirsiniz. Ama tüm tekrar çekimlere karşı orijinal filmde Chuck Heston oynadığı için onu anmak gerekir. Adamımın dediği gibi “Kokmuş pençelerini üzerimden çek seni pis maymun!” Bu cümle yaklaşık yarım yüzyıl boyunca bir efsane konumuna yerleşmiştir. Olması da gerekir. 45 yıl boyunca zihinlere kazınan bir çok sahnesiyle birlikte ikonik bir filmdir. Örneğin, plajda kuma batmış Özgürlük Heykeli sahnesi gibi… Unutulmaz! Ancak filmin en önemli özelliği, hikayede maymun ırkının da insan ırkından bir farkının olmadığını işlemesidir.

1. King Kong (1933)top10maymun-10

Herkes kralın önünde eğilsin! Gördüğünüz gibi işin özü filmin başlığında gizli, hiçbir krallık, kralsız olmaz! Kim bilir belki bir çok kez tekrar edilen (1933, 1976, 2005), 80 yaşındaki King Kong karakteri olmasaydı belki bu gün burada yazdığımız listemiz de var olmayabilirdi. Gerçek bir korku filmi! Bu filmi ilginç kılan nokta, Kong’un çift kişiliği. Listemizdeki çoğu maymun eli kanlı katillerdi. Ancak Kong’un katil ruhunun yanındaki romantik yanı bu karakteri daha kompleks ve ilginç bir hale getirmektedir. Yani demek istiyorum ki eğer Fay Wray, Jessica Lange ve Naomi Watts’ın iç çamaşırını indirmeyi başaran birkaç tonluk bir maymunsanız evet o zaman siz bir kralsınız!

 

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ