Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Eel Girl

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

09 Temmuz 2012

0 Adet Yorum

0

Yönetmen: Paul Campion
Senaryo: Paul Campion
Imdb Puanı: 6.1/10
Yapım: 2007, Yeni Zelanda, 5 Dakika, Kısa Film
Oyuncular: Julia Rose, Euan Dempsy, Robyn Paterson, Nick Blake

Söz konusu filmden bahsetmeden önce iki isim zikretmem gerekiyor. İlki (ki filmin yönetmeni) Paul Campion yönetmenlikten ziyade görsel efekt departmanındaki işleriyle ön plana çıkan bir “Doku Ressamı”. Daha çok “Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi”ndeki işleriyle tanınıyor. Bahsi geçmesi gereken diğer isim ise Weta Atölyesi. Özel efekt ve protez tasarımı küçük bir efsane haline gelmiş bu şirketin adını Peter Jackson ile beraber anmak lazım çünkü Jackson’ın ilk filmlerindeki plastik efektlerden de bunlar sorumlu. Yönetmenin sinematografisi genişledikçe Weta Atölyesinin işleri de inanılmaz bir devinim gösteriyor (Biz Brain Dead’deki efektlere bile tav olduk gerçi, neyse). Atölyenin en unutulmaz eseri olarak yine yukarıda adı geçen “Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi”ni anmak gerekiyor. Oradaki dehşet ötesi efektleri bir tarafa bırakın dev maketler bile insanın nefesini kesiyordu. İşte bu üçleme, bahsini edeceğim filme önayak olmuştur diyebilirim. Beraber çalışma imkanı bulan yönetmen ve Weta’cılar daha özerk işlerde de hayli başarılı olacakları konusunda umut verecek işlere yavaş yavaş başlamışlar “Eel Girl” ile.

Gizli deneyler yapıldığını tahmin ettiğimiz bir askeri laboratuvarda açılıyor film. Önlerindeki camekanlı bölmeye bakan iki bilim adamından biri silahlı bir memure tarafından yarı zorla konferans salonuna götürülmeye çalışılıyor. Fakat bu laboratuvarda hiç kimse tek başına bırakılmamalı! Neyse, bunun sebebini sonradan kavrıyoruz. Geriye kalan araştırmacı merakla camekanlı odaya bakıyor. Odanın ortasında bir küvet var ve içi koyu renkli bir jelle dolu. Adam yapmaması gereken bir şey yapıyor ve gözlem odasıyla deney laboratuvarı arasındaki kilidi açıyor. Daha sonra bunu şehevi dürtülerle yaptığını anlıyoruz çünkü açılan kapıdan gayet sedüktif bir şekilde Eel Girl (Yılanbalığı kız) arz-ı endam ediyor.

Beş dakikalık bir film hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Konu kendinden sonra gelen “Splice (2009)”ı anımsatıyor biraz. Yine bir kısa film olan “The Cat with Hands (2001)”i de andırmıyor değil. Oyunculuktan bahsetmek için süre çok kısıtlı ama yine de sarkmadığını söyleyebiliriz. Müzik komedi gibi. Makyaj tabii ki harika. Görselliğin ön planda olması zaten beklenecek bir şey. Muallakta kalan finaliyle de, sanki daha uzun metrajlı versiyonu öncesi nabız yokluyormuş hissi uyandıran “Eel Girl” ödüllü bir film. Yeni Zelanda sinemasındaki Peter Jackson rüzgarıyla gerçekleşen ilerleme de gözden kaçmıyor değil.

Korkusitesi için yazan Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.