Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Eddie on Route 66

Korku Genel

Korku Koleksiyon

YasinKarakaya

08 Mart 2010

2 Adet Yorum

2

Korku Sitesi’ne özel dioramalardan birinin tanıtımında daha beraberiz. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından şu ana kadar yapmış olduğumuz en iyi diorama -kendi fikrim- diyebileceğim kurmaca çalışmanın ismi ‘Eddie on Route 66’.. Öncelikle ‘Eddie’ isminin 1950’ler de yaşayan ve amerikan tarihinin en manyak katillerinden biri olan Eddie Gein’den geldiğini belirteyim. O’nun hikayesini tekrar anlatmama gerek yok sanırım. Bkz: Edward Theodore Gein..

Özel olarak ABD hayranlığım olmamasına rağmen daha önceki ‘Devilboy’s Christine‘ dioramasında değindiğim üzere 50’ler ABD’sine takıntılı bir ilgim var. O bakımdan üzerinde çalıştığım dioramalar o dönemi yansıtıyor. Aslen bu dioramayı yalnızca bir ‘Route 66’ yolu olarak tasarlamıştım ancak içine bir korku unsuru yerleştiremeden de edemedim 🙂 Bu korku unsuru da seri katil Eddie Gein oldu. Dioramayı tanıtmadan önce bu ‘Route 66’ nedir ona bir değinelim..

‘Route 66’, 1926 ve 1985 yılları arasında ABD karayolları ağı içerisinde yer almış ünlü bir otoyol’un adıdır. ‘Amerika’nın Ana Caddesi’, ‘Ana Yol’ ve Amerikalı mizahçı Will Rogers’a ithafen ‘Will Rogers Otoyolu’ gibi isimlerle de anılmaktaydı. İlk kez 11 Kasım 1926’da açılan yola bir yıl sonra da ünlü tabelası konmuştur. Orijinal yol Chicago Illinois’den başlıyor, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, New Mexico, Arizona ve Kaliforniya eyaletlerini katederek Los Angeles şehrinde sona eriyordu. Ülkeyi (ve neredeyse kıtayı) doğudan batıya kateden bu yolun uzunluğu 3,940 kilometreydi. ‘U.S. Route 66’ 27 Haziran 1985 tarihinde resmen ‘ABD Karayolları Sistemi”nden çıkartıldı ve bu tarihi yol yerini ‘Eyaletlerarası Otoyol Sistemi’ ne bıraktı. (Bilgi Wikipedia’dan alıntıdır)

Gelelim dioramanın yapım aşamalarına. Resimlerde de görüldüğü üzere 2,5 metre uzunluğunda büyük bir platformun üzerine kuruldu diorama.. 1:43 (gerçek boyutunun 43 defa ufaltılmışı) ölçeğinde tasarladığımız dioramanın önce yol ve zemin çalışması yapıldı. Yolun orjinaline uygun olarak otoban genişliği dar yapıldı. Benzinlik, Diner, Cafe ve Motel’in üzerine yerleştirildiği yerler yeşillik, toprak, çakıl, kum, taş ve ot kullanılarak doğal bir ortam yaratıldı. Yine buralara ve yol kenarlarına çeşitli büyüklüklerde bir çok ağaç konuldu. Yine yol kenarlarına reklam tabelaları ile otoyol ışıklandırmaları konuldu.

Bu işlemlerden sonra yol üzerinde bulunan ‘Route66 Motel’, ‘Clark Benzin İstasyonu’, ‘Dari King Drive-In Cafe’, ‘Eat Diner’, ‘Standard Oil Benzinlik’ ve ‘Greyhound Otobüs Durakyeri’ sıfırdan boyanarak, birleştirilerek ve içleri ışıklandırılarak yapıldı ve yerlerine yerleştirildi. Bu evlerin önlerine çok çeşitli sayıda 1950’lere ait otomobiller, otobüs, insan ve hayvan figürleri, piknik yapan bir çift figürü, otoyolda saman taşıyan bir traktör ve figürleri, tahta taşıyan bir kamyonet vs gibi aksesuar eklendi. En son olarakta yine yol kenarına ışıklı ‘Route66 Motel’ yazılı büyük bir tabela ile ‘Eat Diner”ın hemen kenarına dioramaya adını veren, paslanmış ve hurda bir vaziyetteki kırmızı kamyonunun hemen yanında dinlenmekte olan Eddie Gein’i temsilen bir figür konuldu. Arka plana da büyük bir gökyüzü efektli posteri yerleştirilerek diorama tamamlandı.

Başta belirtildiği gibi ‘Route 66’, birçok filme ve müziğe konu olan oldukça meşhur bir otoyol. Aşağıda ayrıntılı resimleri incelerken ‘Rolling Stones”un ‘Route 66’ parçasını da dinlemenizi öneririm 🙂

Diorama yapım Yasin ‘Devilboy’ Karakaya & Yılmaz Topçuoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.