Bazı pencereler asla açılmamalı... Secret Window (2004)

Derin Deniz Balıkçısının Ağına Takılanlar

Özel Dosya

MuratÖzkan

22 Aralık 2016

0 Adet Yorum

0

deniz-yaratiklari1
Bir derin deniz balıkçısı olan Roman Fedortsov‘un tesadüfen yakalamış olduğu ve her biri sanki bir bilimkurgu-korku filminden çıkmış olan bu deniz canlıları görenleri dehşete düşürmeye yetecek fantastiklikte. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bu canlıların yanlışlıkla bile olsa ağlara takılarak ölmesi kesinlikle üzücü bir durum. Onlar her ne kadar ürkütücü olsalar da doğanın birer harikası olarak hep kendi yaşam alanlarında olmalılar. Fakat okyanusların keşfi için her bir fotoğraf bizler için büyük fırsat ve teşvik sunuyor.

murmansk-harita2

Rusya’nın kuzey batısında bulunan Murmansk liman kentinin açıklarında, nispeten sığ bir deniz olan ve Kuzey Kutbu Okyanusu’na açılan Barents Denizinden çıkıp Fas sahillerine kadar uzanan bir koridorda derin deniz balıkçılığı yapan Fedortsov ağına takılan bu garip deniz canlılarının her birini fotoğraflayıp twitter sayfasından paylaşıyor. Birbirinden ilginç bu paylaşımlar, tüm dünyada okyanusların karanlık ve henüz keşfedilememiş derinliklerine merak duyanların ve haliyle de bizim ilgimizi oldukça çekmiş durumda.

Günümüzde dünyadaki okyanuslar ve derinlikleri hakkında Mars’ın yüzeyinden çok daha az bir bilgiye sahibiz. Öyle ki hakkında genel olarak belirsiz bir bilgiye sahip olduğumuz ve dünyanın %71‘ini kaplayan okyanusların sadece %5‘ini keşfedebilmiş durumdayız. Bu oranı daha belirgin bir örnekle açıklamak gerekirse bütün yer yüzünde sadece Türkiye‘nin Marmara Bölgesi‘ni keşfetiğinizi düşünün.

deniz-yaratiklari3

Neyse ki insanoğlu bu konuda ki meraklı gayretini ve ısrarcılığını sürdürmekte ve her geçen gün bu derin bilinmezliği biraz daha keşfedebilme imkanı bulmaktadır. Yine de bunun çok da iyi bir fikir olup olmadığından emin olamıyoruz. Çünkü bizi korkutan kısım sadece keşfedebildiğimiz %5 lik bir bölümden bu canlılar çıkıyor ise geriye kalan %95‘lik dev alanda nasıl canlılar olabilir? Ürkütücü değil mi? Neyse biz şimdilik bu %5lik kısmın keşfinin tadını çıkaralım.

İşte Fedortsov‘un twitter hesabından aldığımız en ilginç fotoğraflardan sadece bir kısmı. Daha fazlasını kendisinin resmi twitter hesabından görebilirsiniz. twitter.com/rfedortsov

deniz-yaratiklari2Anglerfish gibi korkutucu bir balığı hepimiz mutlaka yaygın olarak bilinen fotoğraflarından görmüşüzdür. Ama bu balığı birinin avucundayken eminiz ki ilk defa görüyorsunuzdur.

deniz-yaratiklari4
deniz-yaratiklari5
deniz-yaratiklari6
deniz-yaratiklari7
deniz-yaratiklari8
deniz-yaratiklari9
deniz-yaratiklari10
deniz-yaratiklari11
deniz-yaratiklari12
deniz-yaratiklari13

Kaynak: www.sciencealert.com

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.