İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Dean Koontz / Nöbet

Korku Genel

Korku Kitap

Soner Yıldırım

YasinKarakaya

23 Eylül 2008

5 Adet Yorum

5


Korku edebiyatının önemli isimlerinden Dean Koontz, kariyerine bilimkurgu eserleriyle başladı. İlk romanından sonraki beş yıl içinde, ondan fazla değişik isimle piyasaya sürdüğü yirmi tane bilimkurgu romanı yayımlandı.

1975 yılından sonra korku türüne yönelen yazar; Fanatikler, Yabancılar, Kurbanlar, Yaratığın Gözyaşları gibi ülkemizde de çok sevilen kitaplar yazdı. 80’lerde mesleğinin doruğuna çıkan Koontz’un 1987’de yayımlanan eseri Nöbet (The Watchers), hayranları tarafından yazarın ‘başyapıtı’ olarak nitelendirildi. 1945 doğumlu yazar, yazın hayatına devam etse de, kitaplarının hala aynı rağbeti gördüğünü söylemek güç.

Koontz Parodisi

Yıllar ilerledikçe kendini tekrar etmek ve sürekli aynı malzemeyi kullanmakla eleştirilen yazarın birkaç kitabına bakınca bu eleştirilerin asılsız olmadığı anlaşılıyor. Özellikle, Nöbet’ten sonra yazdığı Gecenin Tam Yarısı ve Gecenin Peşinde isimli romanları adeta bu romanın devamı özelliğindedirler. Her üç romanda da karakterler; toplumdan bir şekilde dışlanmış intihara meyilli kadın ve erkek baş karakterler, Koontz’un olmazsa olmazı olağandışı zeki bir köpek ve Pennyslvania kırsalındaki laboratuarlarda uygulanan yanlış deneyler sonucunda mutasyona uğrayıp saldırganlaşan ve laboratuardan kaçan yaratıklardan (ki bu yaratık çoğunlukla maymungillerden olur) ibarettir. Ne yazık ki, kitaplar arasındaki benzerlik karakterlerle sınırlı değildir. Bu üç roman başta olmak üzere Koontz eserlerinde olaylar hep gece geçer, kahramanlar sürekli bir kaçış-kovalamaca içerisindedirler, ve yer genelde Ayışığı Koyu isimli gizemli bir kasabadır. Mutasyon, kaybeden karakterler, zeki köpekler, olayları bilimsel bir gerçeğe dayandırma çabası, bozuk aile ilişkileri ve tabii gece olgusu… Dean Koontz edebiyatında hassas bir öneme sahiptirler. Yazarın kitapları hızlı başlar, olaylar çabuk gelişir ve -hiç sapmaz- mutlu bir sonla biter. İşte bütün bunlar birleşince hafif tabiriyle ‘deja vu’ hissi okuyucunun yakasını bırakmıyor ve eserler kabak tadı kıvamına gelebiliyor. Şimdi, Dean Koontz’un Dean Koontz olduğu yıllardan en sevilen romanına; Nöbet’e değinelim.

Nöbet

Akıcı bir anlatımın içine serpiştirilmiş edebi tasvirleriyle Nöbet, daha en baştan okuyucunun ilgisini uyanık tutar. Önce işinden istifa etmiş otuzlu yaşlarındaki intihar etmeyi düşünen Travis Cornell’la tanışırız. Orta boylu, orta yakışıklılıktaki her şeyi ‘orta’ düzeyde olan Travis’in yolu daha sonra Einstein ismini vereceği telapatik zeki Golden Retriever’la kesişir. Bu ikiliye Nora Devon isimli psikolojik sorunlarıyla baş etmeye çalışan, yıllardır evden dışarı adım atmamış, hayattan da kendi güzelliğinden de bihaber olan genç bir kadın eklenir. Travis, Nora ve Einstein artık bir nevi çekirdek ailedir. Üçü de hayatlarındaki sevgi eksikliğini birbirleriyle gidermişlerdir. Acılarla dolu geçmişlerinden sonra buldukları bu sevgi yorganına sıkı sıkıya sarılırlar. Lakin, pek de uzak olmayan bir yerlerde (Einstein’ın kaçtığı yerde) hala sevgi yoksunluğu çeken ve her şeyden çok kendisini sevmeye ihtiyaç duyan deney mağduru gorilden bozma bir yaratığın, bir zamanlar aynı yaşamı paylaştığı Einstein’la görülecek bir hesabı vardır. Deney merkezinden kaçan bu zavallı yaratık içindeki nefreti dindirecek tek şeyin Einstein’ın kanı olduğuna inanmaktadır. Yaratık ve köpek arasında tuhaf bir telapati vardır. Bu şekilde birbirlerinin ne durumda olduklarını çok iyi bilmektedirler. Sevgiye aç, kendinden ve her şeyden nefret eden durdurulmaz bu yaratığın üçlünün peşine düşmesiyle gelişen olaylar gitdikçe daha karmaşık ve onulmaz bir hal alacak, Travis – Nora çiftinin de başına örülecek yeni çoraplarla dönüşü olmaz bir yolda heyecan dolu bir kaçış öyküsü başlayacaktır. Gerilim, korku, bilimkurgu ve aksiyonun içiçe geçtiği Nöbet’te dram da önemli bir yer tutar. Gerek bize birer kaybeden olarak sunulan Travis ve Nora karakterlerinin güvenlerinin yerine gelmesi sürecinde olanlar, yaşamla mücadele gücü edinmeleri sürecinde yaşadıkları buhranlar; gerekse hem nefretimizi hem sevgimizi sömüren sıradışı yaratığın kendi içinde yaşadığı trajedi okuyucunun içine işleyerek karakterle aralarında sağlam bir bağ oluşmasını sağlar. Romanın başarısında en önemli etkenlerden birinin, Koontz’un her zaman ustalıkla kotarttığı empati oluşturma becerisinin olduğu ise sarsılmaz bir gerçek.

Nöbet’in 88 yılında çekilen aynı isimli bir de filmi vardır. İlk film geçer not alınca iki devam filmi çekilmiştir. Ama ne devam filmlerinde, ne de daha sonraları sinemaya uyarlanan Koontz uyarlamalarında başarı sağlanamayınca Dean Koontz eserleri sinemada kalıcı bir etki bırakamamıştır.

Yazarın hayvansever yönünü en fazla günyüzüne çıkarttığı kitabı aynı zamanda, ‘Dean Koontz’un en iyi kitabı hangisidir?’ sorusuna en sık verilen cevaptır. Son yıllarda psikolojik gerilimlere ağırlık veren yazarın isminin neden bu kadar popüler olduğunu merak edip bir kitabını okumaya karar verirseniz Nöbet aklınızda bulunsun deriz. Zira Dean Koontz’u ne derece sevip sevmeyeceğinizin Nöbet’i ne derece beğendiğinizle yakından ilintili olduğunu söylemek haksızlık olmayacaktır.

Yazan : Soner Yıldırım – Korkulukk

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.