Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Cujo

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

27 Mayıs 2008

3 Adet Yorum

3

Cujo the DogGerçek Adı: Cujo the Dog
Doğum Yeri: Castle Rock, Maine
Cinsiyet: Erkek Sn. Bernard
Boyu: Yaklaşık 70 cm
Ağırlığı: Yaklaşık 100 kg

KÖPEKLERE GİTMİŞ

Psiko-analiz bölümü için bu bir başlangıç. İlk psikopat hayvan raporumuz. Belirtmeliyim ki devamı gelecek, gözünüz açık olsun.

Bu dünya köpeğin köpeği yediği bir dünya. Ancak biraz sivri dişleriniz ve dudaklarınızın etrafında köpükler varsa, dünya, köpeğin her şeyi yediği bir dünyaya dönüşüyor. Evet, Stephen King’in çılgın yaratıklarından biri daha beyazperdede hayat buldu. İnsanın en iyi dostunun duygusal hikayesine hiç de benzemiyor. Adı Cujo. Bu ismin, Spot, Rex veya Rover’dan daha akılda kalıcı bir isim olduğu kesin.

İnsanın en iyi arkadaşının 100 Kiloluk Bernard olduğu durumlarda, elbette hiç endişeniz olmaz. Bir çok açıdan da bu doğrudur. Ancak, insanın en iyi dostunun, artık dost olmak istemediği durumlarda başınıza dünya kadar dert açtığını görebilirsiniz. Cujo oldukça sevimli evcil bir hayvan, hatta belki biraz hantal ve bön bir hayvandı da. Ama bir öğleden sonra, tavşanları güneşte kovalamak bütün bunları değiştirdi. Çünkü aptal köpeğin burnunu, tahmin ettiniz değil mi (belki de edemediniz), kuduz bir yarasa ısırdı.

Cujo

Yürüyüşler, yakalayıp getirmeler ve burnunu oraya buraya sokmalar yok artık. Cujo, (Burger king’in önünden geçen şişman bir adamdan daha fazla) ağzı köpüren çılgın bir hayvana dönüşmüştü. Hayvanımız, tehlikeli bir mizacın en kötüsüne sahip olur. Bir mezeci dükkanında çorbayı iade etmeye çalışan bir yaşlıdan bile daha kötü bir mizaçtır bu. Tek umudunuz, köpeğin kaşınmaya başlaması ve o testislerini yalayarak aklını dağıtmışken, kaçmak için elinizden geleni yapmaktır.

Herkesin başı belada. Fakat hiç kimsenin başı New York şehrinin koşuşturmasından kaçıp huzur bahşeden Castle Rock, Maine’e gelen Donna ve Tad Trenton kadar belada değil. Korku filmlerinde, çok sayıda insanın biraz daha huzurlu bir yaşam için, böyle ufak, sessiz yerlere geldiğini ve diriltilen hayvanlar, tropik örümcek salgınları ya da cehennemi yeryüzüne taşıyan yap boz kutusu gibi şeylerle uğraşmak zorunda kaldığını görüyorum. Tabii ki, emlakçiler biraz satış kokusu aldıklarında size bunlardan bahsetmeyecektir. Fakat siz siz olun, biraz araştırın! Bütün bu sessiz yerler, kasabalar ve köyler gözünüzü dört açmanız gereken yerler.

Cujo

Her neyse, köpek zaten korkutucu bir şey. Tabii öyle de olacak ama tüm hikaye bundan ibaret. Kuduz köpek vakası dünyanın her tarafında her gün yaşanan bir şey, Cujo belki uç bir örnek. Fakat özel korku bileşeni hayal gücünden yoksun. Çok gerçek ve ürkütücü ama daha önceki Psikopatlarımızın çoğunda olan, onu yönetecek karanlık, gizemli, doğa üstü güç onda yok. Diğer taraftan, bu hafta bir hayvan analiz edince ancak bunları bulabiliyorum: balta yok, motorlu testere yok yalnızca ustura gibi dişler ve bit problemleri. Hav hav!!

Yazar: Devilboy

Lütfen bu yazıyı kaynak göstermeden alıntı yapmayınız ve kullanmayınız..

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ