Bir erkeğin en iyi arkadaşı annesidir... Norman Bates - Psycho (1960)

Cropsey ve Kamp Efsanesi

Korku Karakterleri

GülşahYeğenoğlu

03 Eylül 2014

0 Adet Yorum

0

cropsey2

New York Eyaleti’nin yukarısında kalan ormanlar genç kampçıları doğramaya meraklı çılgın bir adam olan Cropsey’e aittir. Cropsey’nin neden öldürdüğü bilinmemektedir. Bazıları Cropsey’nin sarhoşken kavga ettiği bazı kampçıların sakat bıraktığı kötü bir işçi olduğunu söylemektedir. Diğerlerine göre ise, Cropsey önceden bir yaz kampının yanında ailesiyle birlikte yaşayan bir yargıçtır. Bir grup kampçı Cropsey’nin evini ateşe vermiş ve yargıç ailesini, yüzünü ve akli dengesini bu yangında yitirmiştir. Veya belki de Cropsey’nin sahip olduğu tarım arazisine hükümet tarafından el konmuş ve şımarık şehirli çocukların kamp yaptığı bir yere dönüştürülmüştür. New York Eyaleti’nin yukarısında kalan ormanlar genç kampçıları doğramaya meraklı bir çılgın adam olan Cropsey’e aittir ve eğer yaşamak istiyorsanız buradan uzak durursunuz.

The Burning, Madman, Sleepaway Camp

Folklor araştırmacıları, 1970’lerin sonundaki ve 1980’lerin başındaki slasher filmlerindeki artışın sorumlusunun aynı yıllarda bazı şehir efsanelerinin de global olarak yayılması olduğunu düşünmektedir. Cropsey efsanesi, bir slasher ikonu olarak sahip olduğu statü nedeniyle ulusal bir üne kavuşmuş, yerel bir şehir efsanesi olduğu için iyi bir örnek oluşturmaktadır. New York’daki Cropsey efsanesinin çeşitli varyasyonları vardır ancak slasher hayranları “Cropsy”i The Burning filmindeki yanmış hizmetli olarak tanırlar. İlk filmin yapımcısı ve yazarları Weinstein kardeşlerdir. Cropsy, The Burning filminde Jason Voorhees ya da Pamela Voorhees’den farklı olarak efsaneye daha fazla bağlı kalmış, rehberler yerine sadece kampçıları hedef almıştır. İronik bir şekilde Weinstein’lar The Burning filmini çekmeye başladıktan kısa süre sonra Cropsey efsanesinden ilham alan başka bir film yapılmaya başlanmıştır: Madman!

cropsey1

Joe Giannone, Cropsey efsanesini yaz kampında duymuş ve bu hikayeye göre The Legend Lives’i yazmıştır. Oyuncu seçimleri sırasında, Giannone ve prodüktör Gary Sales, Weinstein’ların birebir aynı öyküyü New York’un başka bir kısmında çektiğini öğrenmiştir. Giannone ve Sales The Burning’in senaryosunu okuduktan sonra yapımı durdurmuş ve The Legend Lives’i yeni baştan yazmıştır. Cropsey efsanesiyle ilgili her şey çıkarılmış ve yerine Marz isimli çılgın çiftçi getirilmiştir. Madman’in kült statüsü sayesinde bu gün Madman Marz’ın kendine özgü bir slasher ikonu olma durumu vardır.

cropsey3

Sleepaway Camp 2, Angela’yı aklı karışmış bir gençten Cropsey benzeri bir katile dönüştürmüştür. Filmdeki ilk sahne Angela’yı yaz kamplarında, kamp ateşi başında anlatılan bir efsaneye çevirmektedir. Cropsey gibi Angela da sakatlanmıştır ancak onun yaralarını görmek zordur. Angela ayrıca öfkesinin çoğunu kampçılara yöneltmektedir. Eğer yoluna çıkarsa rehberleri de öldürmektedir ancak esas hedefi kampçılardır. Sleepaway Camp 3’te, Angela’nın yolculuğu bir folklor canavarı olmaya doğru devam eder. Angela kendisini ilk filmde tutuklayan polisin peşine düşerken bir kez daha kötü kampçıları haklamaktadır.

Kaynak: http://retroslashers.net/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.