İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Creepshow

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

17 Kasım 2008

8 Adet Yorum

8

Yönetmen: George A. Romero
Senaryo: Stephen King (senaryo ve öyküler)
Yapım: 1982 ABD Süre: 120 Dakika
Oyuncular:Hal Holbrook, Leslie Nielsen, Ed Harris, Stephen King, E.G. Marshall

George Romero ve Stephen King ortaklığındaki Creepshow, Tales From The Crypt uygulamalarını anımsatan bir korku seçkisi.Romero’yla ilk olarak “The Dark Half” filmiyle tanıştım ve o günden bu yana kendisini Korku Janrının en önemli yönetmenlerinden biri olarak görürüm. Kendisi “The Dark Half” filminde de olduğu gibi Stephen King romanı üzerine çalışmıştır. Bu filmde de 5 öyküden oluşan bir Stephen King eseri “Creepshow”u çekerek korku sinamaseverlerine eşsiz bir tad sunuyor.Bu 5 part’ı anlatmadan önce,her bölümün korku türünü yazmadan geçemeyeceğim.

1)Father’s Day

Korku Türü:Zombie

Geçmiş zamanlarla ilgili bir hikaye karşımıza çıkar gelir.Geçmişte bir olay olmuştur ve etkileri günümüzde de hissedilmiştir.Grantham ailesinin geleneksel olarak yaptığı yemekte, Bedelia teyzeleri geçmişin izini süpürerek gelir adeta.Mezarın başına gelir.Mezarın başındaki babasıdır.Ve olaylar gelişir.

Ed Harris filmde neler olup bittiğinden en ufak bir bilgisi olmayan,Grantham’lerin damadı rolünde gözükür.

Son olarak filmin çizgisine uygun bir biçimde,yani Comic/Horror tarzından bu bölümü kapatalım

“Pastam nerdeee!”

2)The Lonesome Death Of Jody Verrill

Korku Türü:Supernatural

Stephen King’in muhteşem süprizi diyebiliriz.Jody Verrill’in o abartılı yüzünü o kadar iyi aktarmış ki,Stephen King’den de bu beklenirdi zaten.Jody Verrill,bir gün çiftliğinde gezinirken,gece vakti,bahçesine meteor düşer.Verrill,bu andan itibaren çeşitli hayallere dalar ve başına neler mi gelir?

3)Something To Tide Over You

Korku Türü:Pure Thriller

Psikopat koca rolündeki Leslie Nielsen,karısı ve onun aşığına eşi benzeri görülmemiş bir oyun düzenler.İşkence hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

Aşık rolünde “Body Heat” filminden aşina Ted Danson’u görüyoruz.

4)The Crate

Korku Türü:Monster

Üniversite’nin bodrum katında bir sandık,bekçinin dikkatini çeker.Sandık’ı açmak isteyen Prof.Dexter Stanley ve bekçi,hiç beklemedikleri bir süprizler karşılaşır.Olayın şokunu atlatamayan Dexter,en yakın arkadaşı Prof.Henry Northrup’un yardımına ihtiyaç duyar.Ancak Henry,hiç de beklendiği gibi hareket etmez.

“The Fog” ekibinden Hal Holbrook ve filmdeki kötü ağızlı,küfürbaz karısı rolünde Adrienne Barbeau’yu görmek,ki o da “The Fog” da oynadı,ayrı bir zevktir.

5)They’re Creeping Up On You

Korku Türü:Animal

Temizlik hastası Upson Pratt’in hamamböceklerine karşı savaşını konu alan bölüm.Özellikle esrarengiz ev dizaynıyla şaşkınlık yaratmıştır.Evin her köşesinin temizlikten geçtiği başka ev var mıdır acaba?Bir de bu eve ödenen kira da ayrı bir sorundur doğrusu.Ki filmde de ufak bir dokundurma vardır bu konu hakkında.

Özetle; Creepshow,Korku/Komedi çizgi roman tadında ilerleyen çok keyifli bir seyirlik.En iyi bölümlere gelince;ben en çok “The Father’s Day” ve “Something To Tide Over You” bölümlerini sevdim.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.